kultura i rozrywka

Dzień Języka Ojczystego z sandomierskimi premierami książkowymi

Dzień Języka Ojczystego z sandomierskimi premierami książkowymi

Dzień Języka Ojczystego, który odbył się 21 lutego 2021 r. w sandomierskim Ratuszu, był świetną okazją, by zaprezentować wspaniałych twórców mieszkających w nadwiślańskim grodzie lub z niego pochodzących.

W programie wydarzenia uwzględniono następujące prelekcje:

– dr Roman Chyła, historyk, o publikacji opracowanej z prof. Feliksem Kirykiem pt. „Kazimierz Wielki i Sandomierz”,

– Maciej Płaza, sandomierzanin zdobywca Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Europy Środkowo-Wschodniej Angelus o swojej nowej powieści „Golem” ,

– Michał Śmielak, sandomierzanin, o swojej debiutanckiej powieści Znachor.

W wydarzeniu wziął udział również Marcin Marzec burmistrz Sandomierza, który podziękował prelegentom za ogromny wkład w polską literaturę. Spotkanie, które odbyło się w formie on-line, poprowadziła Grażyna Szlęzak-Wójcik.

   Poniżej przedstawiamy informacje o prelegentach:

dr Roman Chyła

Rodowity sandomierzanin, nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika i Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Jadwigi Królowej w Sandomierzu. Jest absolwentem kierunku historia na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Ukończył również studia podyplomowe w zakresie języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie i kultury w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. W swojej macierzystej uczelni w 2007 roku ukończył także studia doktoranckie, gdzie uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych.

Jest autorem licznych publikacji m. in. „Sandomierz i okolice w prawdzie historycznej, legendzie i ciekawostce” i „Sandomierz i zabytkowe sąsiedztwa”.

W swoim dorobku naukowym Roman Chyła ma również pierwszą monografię miasta Zawichostu i współautorstwo monumentalnej monografii Ożarowa i gminy Ożarów, której redaktorem jest jego Mistrz, wybitny znawca dziejów Sandomierszczyzny, prof. dr hab. Feliks Kiryk. Wraz z Panem profesorem jest również współautorem najnowszej publikacji „Kazimierz Wielki i Sandomierz”.

Roman Chyła otrzymał tytuł Sandomierzanina Roku 2019.

Maciej Płaza

Prozaik, tłumacz, literaturoznawca. Sandomierzanin z pochodzenia, mieszkający w Poznaniu. Autor powieści “Skoruń”, “Robinson w Bolechowie” i “Golem” oraz monografii “O poznaniu w twórczości Stanisława Lema”.

Za swoją twórczość literacką i translatorską wyróżniony m.in. Nagrodą Fundacji im. Kościelskich, Nagrodą Literacką Gdynia, Nagrodą Europy Środkowo-Wschodniej Angelus, Nagrodą “Literatury na Świecie” i nominacją do Nagrody Nike.

Michał Śmielak

Rocznik ’79. Sandomierzanin z krwi i kości, tutaj się wychował, wykształcił i z tym miastem związał swoje losy. Działa w sandomierskich grupach: Teatr Ognia „Bohema” oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Sarmata”. Jest także współzałożycielem Bike Equipa Sandomierz.

Czytelnikom przedstawił się opowiadaniem „Ostatni” w Antologii „Gladiatorzy” wydanej w 2020 roku przez Fabrykę Słów. 18 marca 2021 roku ukaże się jego debiutancki kryminał pt. „Znachor”. Czytelnik może spodziewać się głównie kolejnych kryminałów i thrillerów, gdyż autor zaczynając pisać jakąkolwiek nową książkę szybko wypełnia ją mrocznymi historiami śmierci i mordów, niezależnie od początkowego założenia. Z miłości do swojego miasta stara się umieścić w nim choć część akcji w każdej kolejnej książce.

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło U.M. Sandomierz

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

W Klimontowie w ramach modernizacji boiska powstała szkółka kolarska

tsa24.com23 czerwca 2021

Utrudnienia w ruchu związane z Rowerowym Rajdem “Solidarności i Olimpijczyków”

tsa24.com23 czerwca 2021

Lato w mieście z SCK 2021

tsa24.com23 czerwca 2021

Jarmark Jagielloński i Turniej Rycerski 2021

tsa24.com23 czerwca 2021

„Turniej Czwórmiasta – Czwórbój Sportowy”

tsa24.com21 czerwca 2021

Uroczystości patriotyczne ku czci 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich

tsa24.com21 czerwca 2021

Lato czuć w powietrzu! Czwartki w Muzeum

tsa24.com21 czerwca 2021

Podsumowanie szkolenia pływackiego

tsa24.com16 czerwca 2021

Sukces Martyny Sygnet w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym KRUS

tsa24.com16 czerwca 2021