Fotorelacje

Efekty wykopalisk przy klasztorze św. Jakuba

Efekty wykopalisk przy klasztorze św. Jakuba

Prace rozpoczęły się 6 września i potrwają do końca miesiąca. Dr Bugaj poinformowała nas, że wykopaliska zakończą się w terminie. W planach jest odsłonięcie pozostałej części południowej ściany piwnicy.

Klasztor św. Jakuba Apostoła w Sandomierzu to perła architektury romańskiej. Wybudowany w pierwszej połowie XIII był drugim takim klasztorem w Polsce, ale pierwszym wykonanym w całości z cegły. Obiekt należy poddać renowacji jednak najpierw należy przygotować dokumentację historyczną i archeologiczną. W tym celu przeprowadzane są badania wykopaliskowe w otoczeniu romańskiej piwnicy, które prowadzi Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz Międzywydziałowym Instytutem Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki przy Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1983 roku były prowadzone wykopaliska w czasie których odsłonięto otwór i wykopano rów szerokości 1,5 m wzdłuż południowej ściany klasztoru. Pozostała część nie była badana. Wrześniowe badania rozpoczęto od usunięcia zasypu z poprzednich wykopalisk, tak aby dostać się do oryginalnych profili i rozpocząć prace.

– Klasztor i skrzydło wschodnie to jeden z pierwszych takich obiektów nie tylko w Sandomierzu, ale całej Polsce. Odkopana piwnica przy południowym filarze ma piękne sklepienie. Obecnie badania skupiają się na rozpoznaniu funkcji odkopanego otworu. Chcemy rozstrzygnąć czy był to otwór komunikacyjny na zewnątrz – do wewnątrz, czy też prowadzący do kolejnego pomieszczenia, które było w planach ale nigdy nie powstało. Wątpliwości budzi sposób wykończenia tego otworu od zewnątrz, widoczne są zmiany koncepcji budowy. Dwie kamienne przypory zostały dostawione dużo później, w celu ustabilizowania obiektu zapewne w wieku XVII, może XVIII. Musimy przeprowadzić kwerendę w źródłach, kwestie związane z wielokrotnymi przebudowami skrzydła wschodniego utrudniają nam ustalenia, lecz są niesamowicie ciekawe – powiedziała dr Urszula Bugaj, archeolog Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie.

Zostaliśmy poinformowani, że znaleziono znaczne ilości XIV-XV wiecznej ceramiki, mnóstwo kości zwierzęcych – głównie są to kości świń, elementy złomu metalowego. Z całych zachowanych przedmiotów zachowała się ostroga z bolcem, fragment miecza oraz 2 formy odlewnicze do ozdób lub monet wykonane z kamienia. Najprawdopodobniej w narożniku wykopu funkcjonował w okresie późnego średniowiecza jakiś warsztat.

– Mamy zbyt dużo nierozstrzygniętych kwestii. Kluczowy będzie dla mnie moment docięcia się z profilem do muru magistralnego piwnicy, żeby móc zobaczyć stykaną warstwę z murem i zobaczyć jak wygląda tam warstwa budowlana i na jakim ona jest poziomie, Jako archeolog zajmuję się przy architekturze głównie określeniem jaki jest jej charakter i ułożenie nawarstwień, w jaki sposób się stykają one z murem, bo to nam daje wiadomości na temat okoliczności w jakich powstawała budowla. Współpracujemy także z architektem i historykiem sztuki – dodała dr Urszula Bugaj.

Z niecierpliwością czekamy na zakończenie wykopalisk i rozstrzygnięcie spornych kwestii dotyczących historii klasztoru.

Kinga Kędziora

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w Fotorelacje

III Bieg Szklarski

tsa24.com27 września 2021

XII Triathlon Ziemi Sandomierskiej- Fotorelacja

tsa24.com23 sierpnia 2021

Klimontów – Kryształowe Berło dla Mirosława Baki

tsa24.com7 lipca 2021

Sandomierz w miniony weekend powitał wakacje

tsa24.com5 lipca 2021

XVI Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Koprzywnica

tsa24.com3 marca 2020

Bal Mistrzów Sportu. Fotorelacja

tsa24.com10 lutego 2020

BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS 28. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

tsa24.com9 stycznia 2020

NIETRZEŹWI KIEROWCY NA SANDOMIERSKICH DROGACH

tsa24.com3 stycznia 2020

Niezapomniana noc z gwiazdami sportu – fotorelacja

tsa24.com11 lutego 2019