
W poniedziałkowy wieczór 18 września o godzinie 18:00 w Iluzjon Art Cafe na sandomierskim Rynku odbędzie się nieodpłatny pokaz dwóch filmów dokumentalnych w ramach projektu KineDok. Lato-Jesień.
Zobaczymy filmy „Wyższa konieczność” i „Oni” poruszające temat uchodźców, aktualny obecnie w całej Europie. W różny sposób pokazują, na jakie problemy napotykają nowi przybysze, z jakim przyjęciem się spotykają, czy są chciani, czy wprost przeciwnie. Autorzy filmu „Wyższa konieczność” obserwują sytuację na granicy węgiersko-serbskiej, gdzie koczują imigranci oczekujący na możliwość przedostania się do upragnionej Europy. Po każdej stronie granicy są traktowani inaczej: jak intruzi lub jak ludzie w potrzebie. Reżyserka filmu „Oni” skupia się na lokalnej społeczności niewielkiej wioski węgierskiej, w pobliżu której powstaje obóz dla uchodźców. W tym przypadku, niechęć do obcych wywołuje konflikt między dwoma grupami mieszkańców. Konflikt ten narasta i mała wioska staje się metaforą całej Europy, która teraz zmuszona jest zadawać sobie pytania o tolerancję, zmagać się ze strachem przed nieznanym, pomagać uchodźcom.
KineDok to unikalny międzynarodowy klub filmowy oraz alternatywna platforma dystrybucyjna skupiająca zarówno miłośników, jak i twórców kina dokumentalnego, zrzesza kilka krajów europejskich: Czechy, Słowację, Chorwację, Rumunię, Węgry, Polskę, Bułgarię i Norwegię. W ramach tego projektu nieodpłatnie dla publiczności są pokazywane wybrane przez ekspertów KineDok europejskie filmy dokumentalne z wszystkich krajów partnerskich. Filmów tych nie zobaczymy w kinie ani w telewizji, są to tytuły, które jeżdżą po świecie na międzynarodowe festiwale ale dzięki platformie KineDok. Lato-Jesień mogą je poznać także Sandomierzanie i to zupełnie za darmo. Pokazy odbywają się w 27 miejscach w Polsce, partnerem KineDok. Lato-Jesień w Sandomierzu jest Iluzjon Art Cafe.
„Filmy dokumentalne najlepiej portretują otaczającą nas rzeczywistość, nie stawiają diagnoz, zadają pytania, wzruszają i oburzają. Ale dostęp do nich jest ograniczony, syci się nimi widownia kilku festiwali w Polsce. W ramach cyklu prezentacji KineDok mieszkańcy dwudziestu pięciu polskich miast będą mogli zapoznać się z najnowszą twórczością europejskich dokumentalistów” – podsumowuje ideę projektu Krzysztof Gierat, prezes Krakowskiej Fundacji Filmowej.
Projekt KineDok jest realizowany od 2015 roku, inicjatorem oraz głównym organizatorem jest Instytut Filmu Dokumentalnego z siedzibą w Pradze, a koordynatorem w Polsce jest Krakowska Fundacja Filmowa, organizator jednego z najstarszych w Europie festiwali filmowych – Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Creative Europe Media, Visegrad Fund, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2017.
Artykuł sponsorowany
Facebook
RSS