kultura i rozrywka

Europejskie kino dokumentalne w Sandomierzu

Europejskie kino dokumentalne w Sandomierzu

Iluzjon Art Cafe bierze udział w akcji KineDok – projekcji nowych filmów dokumentalnych w ramach alternatywnej platformy dystrybucyjnej, pokazy odbywają się poza salami kinowymi, w kawiarniach, pubach, galeriach sztuki, w małych i dużych miastach w Polsce. Już 3 kwietnia o godz. 10.00 odbędzie się w Iluzjonie pierwsza projekcja, film „Zwyczajny film autystyczny” w reżyserii Miroslava Janka.

W tym roku w ramach KineDok zobaczymy 17 filmów, w ponad 20 lokalizacjach na terenie całego kraju. W Sandomierzu partnerem KineDok jest ILUZJON ART CAFE pod adresem Rynek 25. Projekcja „Zwyczajny film autystyczny” w reżyserii Miroslava Janka wpisuje się w obchody Światowych dni autyzmu. Oprócz filmu w Iluzjonie prezentowane będą również prace artystyczne wychowanków Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego “Radość Życia” w Sandomierzu, odbędzie się także panel dyskusyjny z uczestnikami spotkania.

Wstęp bezpłatny

plansza-do-kina-17-LOGA_1920x1080 (Kopiowanie)

IMG_9832_2000x1333 (Kopiowanie)

IMG_9833_2000x1333 (Kopiowanie)
W 2016 projekcje KineDok odbyły się w 27 miejscach na terenie 24 polskich miast, łącznie było 280 projekcji, które zgromadziły około pięciotysięczną widownię.

Podobnie jak rok temu także teraz zobaczymy filmy z krajów europejskich zrzeszonych w ramach KineDok, a więc z Czech, Słowacji, Chorwacji, Rumunii, Węgier, Polski i Norwegii, w tym roku dołączyła także Bułgaria. Pora przedstawić tegoroczne tytuły, które jak zwykle w przypadku filmów dokumentalnych portretują rzeczywistość – tę widzianą z szerszej perspektywy – społeczeństw, mniejszości narodowych, uchodźców i tę widzianą z bliska, z intymnej perspektywy głównego bohatera/ bohaterów.

Wśród najnowszych produkcji pokazywanych w ramach KineDok wyraźnie widać aktualną problematykę, zobaczymy więc filmy poruszające temat uchodźców („Oni”, “Wyższa konieczność”), mniejszości narodowych ( „Cambridge”, “FC Roma” „Królowa ciszy”), temat komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej („Para na wodzie”, „Wujek Tony, trzej głupcy i służba bezpieczeństwa”), współczesnym Europejczykom przyglądają się filmy „Turystyka!” i „Przeterminowane”. Na drugim biegunie tematycznym są filmy kameralne, pokazujące losy indywidualnych bohaterów i ich historie („Księżycowy spacer z dziadkiem”, “5 października” „Dzieci Kaina”, “Wolni”). W najbliższy poniedziałek 4 marca zobaczymy „Zwyczajny film autystyczny” Termin „autyzm” może być interpretowany jako inny sposób postrzegania świata i myślenia, który powinien być rozpoznany i traktowany jako kategoria społeczna. W związku z tym nasuwają się dwa pytania: co jest innego w osobach autystycznych? oraz: co jest z nimi nie tak? Film Míra Janka nie traktuje autyzmu jako diagnozy, lecz jako tajemniczy sposób myślenia, który może nieść konkretny przekaz dla społeczeństwa lub, który może zwrócić uwagę na to, co nazywamy „normalnymi warunkami życia”.

Głównym organizatorem projektu KineDok jest Instytut Filmu Dokumentalnego z siedzibą w Pradze, a koordynatorem w Polsce jest Krakowska Fundacja Filmowa, organizator jednego z najstarszych w Europie festiwali filmowych – Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Opisy filmów i plan projekcji można znaleźć na stronie kinedok.net

Tekst: K. K. Palińska / Iluzjon Art Cafe

Fot. Iluzjon art Cafe

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w kultura i rozrywka

W tym roku po raz 28. wyruszamy, by posprzątać Polskę!

tsa24.com14 września 2021

Ogłoszenie o przerwie w dostawie wody

tsa24.com13 września 2021

Nasze sandomierskie – kulinaria regionalne

tsa24.com13 września 2021

Festiwal Czekolady

tsa24.com13 września 2021

„Lato w mieście 2021” w placówkach SCK – podsumowanie

tsa24.com9 września 2021

Spektakl pt. „Gdy przyjdzie sen”

tsa24.com9 września 2021

Otwarcie wystawy “Norwid-Rostworowska. Emancypacja kobiet”

tsa24.com7 września 2021

Festyn Rodzinny ” Szczepimy Się” w Szczytnikach

tsa24.com7 września 2021

Koncert u dominikanów. Kondakion o Nawróconej – Schola Węgajty

tsa24.com7 września 2021