W Sandomierzu

Festiwal „Chleb Wino Ser”

Festiwal „Chleb Wino Ser”

Kilkadziesiąt rodzajów pysznego rzemieślniczego i zagrodowego sera, chleby na zakwasie oraz wina – te i inne naturalne produkty zapełniły sandomierski Rynek Starego Miasta. A wszystko to w ramach festiwalu „Chleb Wino Ser”, który w ten weekend do Sandomierza przyciągnął ponad setkę wystawców i tysiące osób.

Sandomierz od dłuższego czasu słynie z festiwali poświęconych dobrym produktom. Z pewnością największym jest „Festiwal Chleb Wino Ser”. Jak twierdzi główny organizator Gieno Mientkiewicz, to wydarzenie sławiące polskie naturalne produkty, rodzimą kuchnię, tradycje i to co na naszych stołach najlepsze.

– Podczas festiwalu z pewnością nie zabraknie okazji do kosztowania nowych smaków. W programie są również pokazy kulinarne oraz warsztaty tematyczne. Wśród wystawców nie zabrakło winiarzy z regionu oraz wystawców z zagranicy – mówił Gieno Mientkiewicz, organizator – Chciałbym, żeby odwiedzający Festiwal w Sandomierzu wyjechali stąd pełni wrażeń i doświadczeń nie tylko kulinarnych. Mamy mnóstwo wspaniałych naturalnych produktów – serów, chleba, przetworów czy wędlin – często jeszcze zbyt mało znanych. Taki Festiwal to dobra szansa na promocję polskiej kuchni i naszej tradycji kulinarnej.

Potencjał Festiwalu „Chleb Wino Ser”, który jest znakomitą promocją miasta Sandomierz dostrzegł również burmistrz Marcin Marzec.

– Idea tego wydarzenia znakomicie wpisała się we wszelkie walory naszego pięknego Sandomierza. W tym roku zmieniliśmy nieco jego dotychczasową formułę, rozszerzając zakres wydarzenia o inne produkty. Jak widać formuła się przyjęła i z pewnością w następnych latach będzie nadal kontynuowana – mówi burmistrz Marcin Marzec.

Atrakcją dla odwiedzających Sandomierz był z pewnością dzień poprzedzający weekendowe wydarzenie, czyli Dzień Partnerów w piątek 21 czerwca, który – podobnie jak festiwal – obfitował w degustacje i liczne pokazy. A pokazy łączenia kawy i serów, degustacja lodów serowych oraz wielki poczęstunek daniem makaronowym na Starówce to tylko kilka punktów tego dnia. W programie tego dnia był również pokaz lepienia pierogów, wspólne pieczenie chleba oraz widowisko kulinarno-artystyczne zatytułowane „6 kucharzy, 2 dyrygentów i 1 spiker”.

W sobotę Festiwal obfitował również w cykl atrakcji nie tylko kulinarnych. Festiwalową kawiarenkę odwiedzali autorzy książek kulinarnych i autorytety w tej dziedzinie. Można było również porozmawiać o tradycji i historii jedzenia z historykiem jedzenia i kulinariów profesorem Jarosławem Dumanowskim oraz z doktorem Józefem Sadkiewiczem, który opowiadał o badaniach ziaren, mąki, chlebów oraz mięsa.

Wydarzenie zakończyło się klimatyczną kolacją w Zamku Królewskim, którą koordynuje Adam Chrząstowski, jeden z najlepszych szefów kuchni. Jak powiedział na kolacji przygotowanej przez zespół będzie smacznie, tradycyjnie, zdrowo i wyśmienicie.

W organizację Festiwalu włączyło się m.in. Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy, Lokalna Organizacja Turystyczna, Sandomierskie Centrum Kultury, a także lokalni muzealnicy, artyści i pasjonaci dobrego smaku. Partnerami honorowymi wydarzenia są Marszałek Województwa Świętokrzyskiego i Burmistrz Sandomierza.

Wyniki konkursu 7 Serów Głównych

Jury w składzie:

Gieno Mientkiewicz – przewodniczący
Agata Wojda
Edward Bajko
Adam Chrząstowski
Łukasz Klesyk

W kategorii serów świeżych – Twaróg „Rękodzieło” – Wojciech Pilch

W kategorii serów do 12 miesięcy – ser „Panicze” – Serownia „Ser Sandomierski”

W kategorii serów powyżej 12 miesięcy – ser „Anna Berg” – z serowni Zielone Wzgórze Bogusi Szpak

W kategorii serów z kwitnąca skórką – „Maziak” – z serowarni Sabiny i Dariusza Blautów

W kategorii innych specjałów z mleka – „Ricoletto” – z serowarni Baba Jagła

W kategorii serów wędzonych swoim serem wygrała serowarnia Sebastiana Chancewicza

Konkurs – Jedzenie od serca

Konkurs na najlepszy chleb, ser i całą resztę oceniało jury w składzie:

Bartosz Wilczyński – przewodniczący
Adrianna Ewa Stawska
burmistrz Sandomierza – Marcin Marzec
profesor Jarosław Dumanowski
dr Józef Sadkiewicz
Maciej Orłoś

W kategorii chlebów, jury postanowiło przyznać tylko wyróżnienie dla Macieja Pawlikowskiego za chleb pszenno-żytni na zakwasie. Mając nadzieję, że kolejne odsłony tego konkursu przypomną nam jakim dobrem narodowym jest chleb. I że znajdziemy powody aby być z niego dumnym.

Serem roku Festiwalu Chleb Wino Ser, czyli z tych obecnych tu na miejscu jury uznało ser „Maziak” Sabiny i Dariusza Blautów, ten sam który już wygrał jedną z kategorii w konkursie „7 Serów Głównych”

Za absolutny przebój, czyli „Sok jednoodmianowy” z jabłek gatunku grochówka, co cieszy tym bardziej, bo sandomierzanie, kto jak kto, na jabłkach się znają. Autorką tegoż soku jest Joanna Szewczyk, pomysłodawczyni i właścicielka Tłoczni Soków „Joanka”.

Nagrodami były ceramiczne plafony spod ręki artysty pana Jana Chmielowca.

Sandomierscy winiarze wręczyli wyróżnienie, na które zagłosowali właściwie sami odwiedzający Festiwal. To oni najchętniej odwiedzali Winnicę Spotkaniówkę.

Osobna Kapituła przyznała Laur Dobrego Smaku dla lokalnych produktów kulinarnych.

04

03

14

17

10

pokazy-i-wystepy-niedzielne-1

05

12

festiwal-z-lotu-ptaka-2

festiwal-z-lotu-ptaka-1

uroczystosc-rozdania-nagrod-w-konkursie-i-zamkniecia-festiwalu-3

Źródło: UM Sandomierz 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Bezpieczeństwo podczas nadchodzącego weekendu

tsa24.com29 października 2021

Szarpanie za mundur i obelgi nie pomogły

tsa24.com29 października 2021

Kursy komunikacji miejskiej 1 listopada

tsa24.com29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zmiana organizacji ruchu

tsa24.com29 października 2021

Budowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Sandomierzu

tsa24.com27 października 2021

Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny” – Głosuj na Sandomierz

tsa24.com27 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

Bartuś z Sandomierza świętował pierwsze urodziny

tsa24.com25 października 2021

Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego „Bonum Publicum”

tsa24.com25 października 2021