W Sandomierzu

Festiwal “Czas Dobrego Sera”

Festiwal “Czas Dobrego Sera”

Do Sandomierza już po raz szósty przybyli serowarzy z całej Europy, a w ślad za nimi tysiące smakoszy sera. W dniach 28-29 maja miasto zamieniło się w prawdziwą stolicę nieskończonych form mleka. Zamysłem organizatorów Festiwalu „Czas Dobrego Sera” było zgromadzenie w jednym miejscu świetnych producentów sera oraz sporej publiczności, dzięki czemu możliwe było poznanie niewiarygodnych i różnorodnych smaków, które powstają na bazie mleka.

Uroczystej inauguracji wydarzenia na Rynku Starego Miasta dokonali: Marek Bronkowski Burmistrz Sandomierza i dr Jacek Szklarek Prezes Slow Food Polska. Podczas otwarcia kolejnej edycji sandomierskiego „Czasu dobrego sera” organizatorzy podkreślili unikalny charakter festiwalu w skali kraju oraz jego istotny wpływ na promocję zdrowych, a także niezbędnych do właściwego funkcjonowania organizmu produktów nabiałowych.

Podczas festiwalu można było spróbować blisko 300 rodzajów sera z 12 krajów, m.in. z Polski, Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Litwy, Szwajcarii, Belgii i Holandii. Po raz pierwszy na festiwalu zagościły sery z Chorwacji.

Po raz kolejny obok serowarów organizatorzy zaprosili do Sandomierza także polskich winiarzy, których dodatkowo wzmocnili producenci Węgier i Gruzji. Wśród wystawców były sandomierskie winnice: Płochockich, Nad Jarem, Sandomierska oraz winiarze z innych rejonów Polski.

Tradycyjnie nie zabrakło również warsztatów i laboratoriów smaku, w których zostały zaprezentowane różne techniki łączenia serów z polskimi i zagranicznymi winami oraz oryginalnymi piwami. Pokazy kulinarne z wykorzystaniem serów Serenada i Skarby Serowara prowadził Gieno Miętkiewicz.

Równolegle do festiwalu odbywała się profesjonalna ocena serów zgłoszonych do konkursu na Najlepszy Polski Ser Grand Prix 2016. Oceny dokonało jury w składzie: prof. Monika Wszołek z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Edward Bajko Prezes SM Spomlek, Adam Chrząstowski szef kuchni, Gieno Miętkiewicz promotor serów zagrodowych w Polsce, Jacek Szklarek Prezes Slow Food Polska.

Sandomierski „Czas Dobrego Sera” pełen był wydarzeń o wyjątkowych walorach edukacyjnych i kulinarnych. Jubileuszowa,szósta edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Nieskończonych Form Mleka była świetną okazją do spróbowania niepowtarzalnych wyrobów, które zachwycały nie tylko swoim wyjątkowym smakiem, ale również niebywałą oryginalnością i historią ich tworzenia.

ura038

ura052

ura138

ura151

ura154

ura159

ura164

Urząd Miasta Sandomierz

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

„Turniej Czwórmiasta – Czwórbój Sportowy”

tsa24.com21 czerwca 2021

Uroczystości patriotyczne ku czci 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich

tsa24.com21 czerwca 2021

Lato czuć w powietrzu! Czwartki w Muzeum

tsa24.com21 czerwca 2021

Społeczności lokalne walczą razem o Bartusia

tsa24.com17 czerwca 2021

Mobilne Gminne Biuro Spisowe wyruszyło na ulice Sandomierza

tsa24.com17 czerwca 2021

Podsumowanie szkolenia pływackiego

tsa24.com16 czerwca 2021

Promocja książki “Szlak Wisły” – relacja

tsa24.com16 czerwca 2021

Świętokrzyski Mityng Lekkoatletyczny Olimpiad Specjalnych

tsa24.com16 czerwca 2021

Wystawa koncepcji rewitalizacji fontanny na Małym Rynku w Sandomierzu

tsa24.com15 czerwca 2021