W Sandomierzu

Festiwal „Czas Dobrego Sera”

Festiwal „Czas Dobrego Sera”

Do Sandomierza już po raz szósty przybyli serowarzy z całej Europy, a w ślad za nimi tysiące smakoszy sera. W dniach 28-29 maja miasto zamieniło się w prawdziwą stolicę nieskończonych form mleka. Zamysłem organizatorów Festiwalu „Czas Dobrego Sera” było zgromadzenie w jednym miejscu świetnych producentów sera oraz sporej publiczności, dzięki czemu możliwe było poznanie niewiarygodnych i różnorodnych smaków, które powstają na bazie mleka.

Uroczystej inauguracji wydarzenia na Rynku Starego Miasta dokonali: Marek Bronkowski Burmistrz Sandomierza i dr Jacek Szklarek Prezes Slow Food Polska. Podczas otwarcia kolejnej edycji sandomierskiego „Czasu dobrego sera” organizatorzy podkreślili unikalny charakter festiwalu w skali kraju oraz jego istotny wpływ na promocję zdrowych, a także niezbędnych do właściwego funkcjonowania organizmu produktów nabiałowych.

Podczas festiwalu można było spróbować blisko 300 rodzajów sera z 12 krajów, m.in. z Polski, Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Litwy, Szwajcarii, Belgii i Holandii. Po raz pierwszy na festiwalu zagościły sery z Chorwacji.

Po raz kolejny obok serowarów organizatorzy zaprosili do Sandomierza także polskich winiarzy, których dodatkowo wzmocnili producenci Węgier i Gruzji. Wśród wystawców były sandomierskie winnice: Płochockich, Nad Jarem, Sandomierska oraz winiarze z innych rejonów Polski.

Tradycyjnie nie zabrakło również warsztatów i laboratoriów smaku, w których zostały zaprezentowane różne techniki łączenia serów z polskimi i zagranicznymi winami oraz oryginalnymi piwami. Pokazy kulinarne z wykorzystaniem serów Serenada i Skarby Serowara prowadził Gieno Miętkiewicz.

Równolegle do festiwalu odbywała się profesjonalna ocena serów zgłoszonych do konkursu na Najlepszy Polski Ser Grand Prix 2016. Oceny dokonało jury w składzie: prof. Monika Wszołek z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Edward Bajko Prezes SM Spomlek, Adam Chrząstowski szef kuchni, Gieno Miętkiewicz promotor serów zagrodowych w Polsce, Jacek Szklarek Prezes Slow Food Polska.

Sandomierski „Czas Dobrego Sera” pełen był wydarzeń o wyjątkowych walorach edukacyjnych i kulinarnych. Jubileuszowa,szósta edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Nieskończonych Form Mleka była świetną okazją do spróbowania niepowtarzalnych wyrobów, które zachwycały nie tylko swoim wyjątkowym smakiem, ale również niebywałą oryginalnością i historią ich tworzenia.

ura038

ura052

ura138

ura151

ura154

ura159

ura164

Urząd Miasta Sandomierz

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Bezpieczeństwo podczas nadchodzącego weekendu

tsa24.com29 października 2021

Szarpanie za mundur i obelgi nie pomogły

tsa24.com29 października 2021

Kursy komunikacji miejskiej 1 listopada

tsa24.com29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zmiana organizacji ruchu

tsa24.com29 października 2021

Budowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Sandomierzu

tsa24.com27 października 2021

Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny” – Głosuj na Sandomierz

tsa24.com27 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

Bartuś z Sandomierza świętował pierwsze urodziny

tsa24.com25 października 2021

Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego „Bonum Publicum”

tsa24.com25 października 2021