Fotorelacje

Festiwal Rzemiosł Dawnych w Piszczelach

Festiwal Rzemiosł Dawnych w Piszczelach

Piękna pogoda, urocze miejsce, ciekawi ludzie oraz oryginalny pomysł – oto znakomity przepis na kulturę w Sandomierzu.

W dniach 9 i 10 września w sandomierskim Parku Piszczele miał miejsce Festiwal Rzemiosł Dawnych. Na Wzgórzu Słonecznym powstała mała osada pradziejowa, w której podczas ostatniego weekendu można było zakosztować uroków życia codziennego ludności kultury przeworskiej. Kultura przeworska była jedną z ostatnich starożytnych kultur, której przedstawiciele jakieś dwa tysiące lat temu zamieszkiwali region świętokrzyski.

Wizyta w Parku Piszczele oznaczała więc odległą podróż w czasie. Na wszystkich odwiedzających czekały nie lada atrakcje. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję poznać smaki kuchni pradziejowej. Zupa z soczewicy oraz podpłomyki z pokrzywy spotkały się z uznaniem nawet wśród najbardziej wybrednych smakoszy.Stoisko tkackie cieszyło się dużą popularnością, zwłaszcza wśród pań. Tutaj można było zapoznać się z różnymi technikami tkackimi, od najprostszych po najbardziej skomplikowane. Każdy chętny mógł samodzielnie wykonać kolorowy sznurek z wełny przy użyciu kółeczka tkackiego lub zrobić własną krajkę na deseczce tkackiej, zwanej bardkiem.

Równie wielkim zainteresowaniem cieszyły się dwa stanowiska z gliną, które oblegane były głównie przez dzieci. Najmłodsi uczestnicy wydarzenia mieli okazje ulepić figurkę lub naczynie metodą wałeczkową. Najbardziej wytrwali wykonali przy użyciu form i odcisków bardziej skomplikowane przedmioty – rzymskie pieczęci oraz lampki. Obok stanowiska z rzymskimi pieczęciami i lampkami miał miejsce bardzo oryginalny pokaz obróbki szkła metodami krzemieniarskimi. Obie te atrakcje zostały zorganizowane dzięki współpracy z Działem Archeologicznym Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Ponadto uczestnicy Festiwalu mieli okazję podziwiać pokaz sztuki kowalskiej, a także samodzielnie wykuć krzesiwo pod czujnym okiem kowala. Z wielką ciekawością obserwowano także obróbkę drewna przy użyciu narzędzi ciesielskich. Zwieńczeniem ciężkiej pracy cieśli był stylowy zydel.

Jednym z najatrakcyjniejszych elementów programu była budowa pieca dymarskiego, która okazała się działaniem międzypokoleniowym. Dzieci w asyście dorosłych z wielkim zaangażowaniem i pasją wyrabiały glinę do produkcji cegieł. Piec powstał w błyskawicznym tempie. Najmłodsi uczestnicy wydarzenia pomagali także przy miechach.

Umiejętność pozyskiwania żelaza metodą dymarską miała wyjątkowo duże znaczenie dla ludności kultury przeworskiej. W związku z tym najważniejszym i najbardziej wyczekiwanym punktem programu Festiwalu Rzemiosł Dawnych było rozbicie pieca dymarskiego, z którego wyjęto gąbczastą łupkę żelaza. Owoc wielogodzinnej, ciężkiej pracy hutników został nagrodzony gromkimi oklaskami. Festiwal Rzemiosł Dawnych w Parku Piszczele spotkał się z dużym zainteresowaniem i bardzo pozytywnym odbiorem ze strony publiczności.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w tym wydarzeniu, a rekonstruktorom gratulujemy cierpliwości i wytrwałości.

Dziękujemy także Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Sandomierzu za udostępnienie przestrzeni Parku Piszczele oraz Muzeum Okręgowemu za zorganizowanie stanowiska obróbki szkła metodami krzemieniarskimi oraz warsztatów tworzenia glinianych lampek i pieczęci.

Festiwal Rzemiosł Dawnych został zorganizowany przez Niezależna Inicjatywa Kulturalna wspieraną przez Sandomierskie Centrum Kultury jako jedno z działań projektu pt. „Wielka przeszłość małego miasta – letnia akademia kultury”, który został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2017.

Projekt ten jest częścią zadania pt. „Przepis na kulturę w Sandomierzu” realizowanego przez Sandomierskie Centrum Kultury.

Źródło: UM Sandomierz

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

III Bieg Szklarski

tsa24.com27 września 2021

XII Triathlon Ziemi Sandomierskiej- Fotorelacja

tsa24.com23 sierpnia 2021

Klimontów – Kryształowe Berło dla Mirosława Baki

tsa24.com7 lipca 2021

Sandomierz w miniony weekend powitał wakacje

tsa24.com5 lipca 2021

XVI Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Koprzywnica

tsa24.com3 marca 2020

Bal Mistrzów Sportu. Fotorelacja

tsa24.com10 lutego 2020

BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS 28. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

tsa24.com9 stycznia 2020

NIETRZEŹWI KIEROWCY NA SANDOMIERSKICH DROGACH

tsa24.com3 stycznia 2020

Niezapomniana noc z gwiazdami sportu – fotorelacja

tsa24.com11 lutego 2019