
Piękna pogoda, urocze miejsce, ciekawi ludzie oraz oryginalny pomysł – oto znakomity przepis na kulturę w Sandomierzu.
W dniach 9 i 10 września w sandomierskim Parku Piszczele miał miejsce Festiwal Rzemiosł Dawnych. Na Wzgórzu Słonecznym powstała mała osada pradziejowa, w której podczas ostatniego weekendu można było zakosztować uroków życia codziennego ludności kultury przeworskiej. Kultura przeworska była jedną z ostatnich starożytnych kultur, której przedstawiciele jakieś dwa tysiące lat temu zamieszkiwali region świętokrzyski.
Wizyta w Parku Piszczele oznaczała więc odległą podróż w czasie. Na wszystkich odwiedzających czekały nie lada atrakcje. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję poznać smaki kuchni pradziejowej. Zupa z soczewicy oraz podpłomyki z pokrzywy spotkały się z uznaniem nawet wśród najbardziej wybrednych smakoszy.Stoisko tkackie cieszyło się dużą popularnością, zwłaszcza wśród pań. Tutaj można było zapoznać się z różnymi technikami tkackimi, od najprostszych po najbardziej skomplikowane. Każdy chętny mógł samodzielnie wykonać kolorowy sznurek z wełny przy użyciu kółeczka tkackiego lub zrobić własną krajkę na deseczce tkackiej, zwanej bardkiem.
Równie wielkim zainteresowaniem cieszyły się dwa stanowiska z gliną, które oblegane były głównie przez dzieci. Najmłodsi uczestnicy wydarzenia mieli okazje ulepić figurkę lub naczynie metodą wałeczkową. Najbardziej wytrwali wykonali przy użyciu form i odcisków bardziej skomplikowane przedmioty – rzymskie pieczęci oraz lampki. Obok stanowiska z rzymskimi pieczęciami i lampkami miał miejsce bardzo oryginalny pokaz obróbki szkła metodami krzemieniarskimi. Obie te atrakcje zostały zorganizowane dzięki współpracy z Działem Archeologicznym Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.
Ponadto uczestnicy Festiwalu mieli okazję podziwiać pokaz sztuki kowalskiej, a także samodzielnie wykuć krzesiwo pod czujnym okiem kowala. Z wielką ciekawością obserwowano także obróbkę drewna przy użyciu narzędzi ciesielskich. Zwieńczeniem ciężkiej pracy cieśli był stylowy zydel.
Jednym z najatrakcyjniejszych elementów programu była budowa pieca dymarskiego, która okazała się działaniem międzypokoleniowym. Dzieci w asyście dorosłych z wielkim zaangażowaniem i pasją wyrabiały glinę do produkcji cegieł. Piec powstał w błyskawicznym tempie. Najmłodsi uczestnicy wydarzenia pomagali także przy miechach.
Umiejętność pozyskiwania żelaza metodą dymarską miała wyjątkowo duże znaczenie dla ludności kultury przeworskiej. W związku z tym najważniejszym i najbardziej wyczekiwanym punktem programu Festiwalu Rzemiosł Dawnych było rozbicie pieca dymarskiego, z którego wyjęto gąbczastą łupkę żelaza. Owoc wielogodzinnej, ciężkiej pracy hutników został nagrodzony gromkimi oklaskami. Festiwal Rzemiosł Dawnych w Parku Piszczele spotkał się z dużym zainteresowaniem i bardzo pozytywnym odbiorem ze strony publiczności.
Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w tym wydarzeniu, a rekonstruktorom gratulujemy cierpliwości i wytrwałości.
Dziękujemy także Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Sandomierzu za udostępnienie przestrzeni Parku Piszczele oraz Muzeum Okręgowemu za zorganizowanie stanowiska obróbki szkła metodami krzemieniarskimi oraz warsztatów tworzenia glinianych lampek i pieczęci.
Festiwal Rzemiosł Dawnych został zorganizowany przez Niezależna Inicjatywa Kulturalna wspieraną przez Sandomierskie Centrum Kultury jako jedno z działań projektu pt. „Wielka przeszłość małego miasta – letnia akademia kultury”, który został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2017.
Projekt ten jest częścią zadania pt. “Przepis na kulturę w Sandomierzu” realizowanego przez Sandomierskie Centrum Kultury.
Źródło: UM Sandomierz
Facebook
RSS