W Sandomierzu

Festiwal Świątecznych Inspiracji Naukowych

Festiwal Świątecznych Inspiracji Naukowych

Pionierski Festiwal Świątecznych Inspiracji Naukowych, który miał miejsce w sobotę w Ośrodku Promocji Aktywności Kulturalnej w Sandomierzu okazał się prawdziwym sukcesem. Królewskie miasto gościło kilkudziesięciu studentów rzeszowskich i lubelskich uczelni, uczestników programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki”, którzy w ramach wolontariatu postanowili podzielić się z nami wiedzą, doświadczeniem, umiejętnościami oraz rozmaitymi pasjami.

Festiwal Świątecznych Inspiracji Naukowych obejmował pokazy i warsztaty tematyczne z różnych obszarów nauki i kultury. Sale OPAK wypełnił tłum dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych, którzy zapragnęli przyjemnie i przede wszystkim pożytecznie spędzić wolny czas. Program wydarzenia obfitował w liczne atrakcje. Uczestnicy Festiwalu mieli rzadką okazję zapoznać się z takimi dziedzinami nauki i kultury jak: kryminalistyka, chemia, plastyka, robotyka, fizyka, matematyka, biologia, pierwsza pomoc, animacja kultury dla dzieci i dorosłych. Każda z wymienionych dziedzin cieszyła się dużym zainteresowaniem. Dzieci z wielkim zapałem robiły eksperymenty chemiczne, rozwiązywały matematyczne łamigłówki, uczyły się żonglerki i modelowania balonów. Wyjątkowo dużą popularność zdobyło stanowisko kryminalistyki.

Młodzi uczestnicy Festiwalu z entuzjazmem badali miejsce zbrodni, odnajdując i poprawnie oznaczając dowody a także zdejmując odnalezione odciski palców. Stanowisko z pierwszą pomocą również przyciągnęło liczne grono zainteresowanych. Masaż serca oraz bandażowanie tak misia jak i ratowników medycznych, przysporzyło dzieciom wiele radości oraz miało nieoceniony wymiar edukacyjny. Kącik plastyczny był kolejnym często odwiedzanym miejscem. Tutaj powstawały fantazyjne ozdoby choinkowe. Robotyka także cieszyła się dużą popularnością. Miniaturowe roboty ubrane w czapki Mikołajów co chwila zaczepiały dzieci, wywołując na początek salwy śmiechu a następnie poważne pytania typu „Jak to działa?”.

Jedną z atrakcji – niespodzianek, o której łatwo można by zapomnieć w tej ferii barw i zdarzeń, była wizyta Świętego Mikołaja i Pani Mikołajowej. Ta niezwykła para spacerowała z koszem pełnym słodyczy częstując dzieci smakołykami. Czas upłynął błyskawicznie wśród tak niezwykłych pokazów i warsztatów. Podczas uroczystego zakończenia Festiwalu Świątecznych Inspiracji Naukowych wręczono wolontariuszom podziękowania oraz drobne upominki. Także Sandomierskie Centrum Kultury, jako organizator wydarzenia, otrzymało puchar w ramach podziękowania za owocną współpracę.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszom, którzy przybyli do Sandomierza, aby dzielić się dobrem. Gorące podziękowania składamy także wolontariuszce – pani Angelice Stasiak za nieocenioną pomoc w organizacji Festiwalu Świątecznych Inspiracji Naukowych. Było to pierwsze tego rodzaju wydarzenie w Sandomierzu i mamy nadzieję, że nie ostatnie.

Organizatorami wydarzenia byli: Sandomierskie Centrum Kultury oraz program Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności – „PROJEKTOR – wolontariat studencki” .

Źródło: Sandomierskie Centrum Kultury

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Konkurs dla organizacji pozarządowych

tsa24.com19 stycznia 2021

Nagrody Publiczności w konkursie “Porównania 29”

tsa24.com19 stycznia 2021

Dzień Babci i Dziadka w Sandomierzu akcja profilaktyczna

tsa24.com15 stycznia 2021

Wzmocniono ochronę przeciwpowodziową Sandomierza

tsa24.com14 stycznia 2021

Gmina pomaga dotrzeć do punktu szczepień na Covid-19

tsa24.com14 stycznia 2021
diecezja

Finał akcji „Gwiazdka dla Potrzebującego”

tsa24.com14 stycznia 2021

Jak mija drugi tydzień Ferie po Królewsku online ?

tsa24.com14 stycznia 2021

Proste i skuteczne sposoby na bezpieczne ferie

tsa24.com12 stycznia 2021

Powrót uczniów klas I-III do nauczania stacjonarnego

tsa24.com11 stycznia 2021