W Sandomierzu

Festiwal Świątecznych Inspiracji Naukowych

Festiwal Świątecznych Inspiracji Naukowych

Pionierski Festiwal Świątecznych Inspiracji Naukowych, który miał miejsce w sobotę w Ośrodku Promocji Aktywności Kulturalnej w Sandomierzu okazał się prawdziwym sukcesem. Królewskie miasto gościło kilkudziesięciu studentów rzeszowskich i lubelskich uczelni, uczestników programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki”, którzy w ramach wolontariatu postanowili podzielić się z nami wiedzą, doświadczeniem, umiejętnościami oraz rozmaitymi pasjami.

Festiwal Świątecznych Inspiracji Naukowych obejmował pokazy i warsztaty tematyczne z różnych obszarów nauki i kultury. Sale OPAK wypełnił tłum dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych, którzy zapragnęli przyjemnie i przede wszystkim pożytecznie spędzić wolny czas. Program wydarzenia obfitował w liczne atrakcje. Uczestnicy Festiwalu mieli rzadką okazję zapoznać się z takimi dziedzinami nauki i kultury jak: kryminalistyka, chemia, plastyka, robotyka, fizyka, matematyka, biologia, pierwsza pomoc, animacja kultury dla dzieci i dorosłych. Każda z wymienionych dziedzin cieszyła się dużym zainteresowaniem. Dzieci z wielkim zapałem robiły eksperymenty chemiczne, rozwiązywały matematyczne łamigłówki, uczyły się żonglerki i modelowania balonów. Wyjątkowo dużą popularność zdobyło stanowisko kryminalistyki.

Młodzi uczestnicy Festiwalu z entuzjazmem badali miejsce zbrodni, odnajdując i poprawnie oznaczając dowody a także zdejmując odnalezione odciski palców. Stanowisko z pierwszą pomocą również przyciągnęło liczne grono zainteresowanych. Masaż serca oraz bandażowanie tak misia jak i ratowników medycznych, przysporzyło dzieciom wiele radości oraz miało nieoceniony wymiar edukacyjny. Kącik plastyczny był kolejnym często odwiedzanym miejscem. Tutaj powstawały fantazyjne ozdoby choinkowe. Robotyka także cieszyła się dużą popularnością. Miniaturowe roboty ubrane w czapki Mikołajów co chwila zaczepiały dzieci, wywołując na początek salwy śmiechu a następnie poważne pytania typu „Jak to działa?”.

Jedną z atrakcji – niespodzianek, o której łatwo można by zapomnieć w tej ferii barw i zdarzeń, była wizyta Świętego Mikołaja i Pani Mikołajowej. Ta niezwykła para spacerowała z koszem pełnym słodyczy częstując dzieci smakołykami. Czas upłynął błyskawicznie wśród tak niezwykłych pokazów i warsztatów. Podczas uroczystego zakończenia Festiwalu Świątecznych Inspiracji Naukowych wręczono wolontariuszom podziękowania oraz drobne upominki. Także Sandomierskie Centrum Kultury, jako organizator wydarzenia, otrzymało puchar w ramach podziękowania za owocną współpracę.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszom, którzy przybyli do Sandomierza, aby dzielić się dobrem. Gorące podziękowania składamy także wolontariuszce – pani Angelice Stasiak za nieocenioną pomoc w organizacji Festiwalu Świątecznych Inspiracji Naukowych. Było to pierwsze tego rodzaju wydarzenie w Sandomierzu i mamy nadzieję, że nie ostatnie.

Organizatorami wydarzenia byli: Sandomierskie Centrum Kultury oraz program Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności – „PROJEKTOR – wolontariat studencki” .

Źródło: Sandomierskie Centrum Kultury

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Kolejny “Domek – Hotel dla Owadów” w Parku Piszczele

tsa24.com6 maja 2021

Tydzień Bibliotek w Sandomierzu

tsa24.com6 maja 2021

Jubileusz stulecia Muzeum Okręgowego w Sandomierzu

tsa24.com5 maja 2021

Pełna Dobroci Majówka w Sandomierzu- podsumowanie

tsa24.com4 maja 2021

Otwarcie Parku Osiedlowego na ul. Baczyńskiego

tsa24.com4 maja 2021

Brama Opatowska i Podziemna Trasa Turystyczna otwarte

tsa24.com4 maja 2021

HSW prezentuje nowe materiały z badań ZSSW-30 – strzelania z ppk SPIKE

tsa24.com29 kwietnia 2021

Wielkie poruszenie serc na majówkę w Sandomierzu

tsa24.com29 kwietnia 2021

Symboliczne obchody świąt majowych w Sandomierzu

tsa24.com29 kwietnia 2021