kultura i rozrywka

Flisak zawisł nad ul. Opatowską w Sandomierzu

Flisak zawisł nad ul. Opatowską w Sandomierzu

Zaraz po przekroczeniu Bramy Opatowskiej w Sandomierzu zobaczymy niezwykłą rzeźbę balansującą ” w powietrzu”. Dzieło jest związane z legendą „O czworaczkach flisaka, co Wisłą drewno spławiał” i przedstawia jednego z czterech synów wspomnianego flisaka. Rzeźba zawisła na sandomierskiej Starówce we wtorek 13 czerwca.

Autorem rzeźby jest częstochowski artysta rzeźbiarz, projektant, malarz i pedagog – Jerzy Jotka Kędziora. Zdaniem artysty stworzone przez niego figury w konwencji rzeźb balansujących, to jedyne w świecie sztuki statuy ustawione luźno, z jednym lub dwoma punktami podparcia na chybotliwym cokole, które utrzymując równowagę, przeczą prawom statyki i grawitacji.

-Bardzo cieszę się, że taki unikatowy obiekt znalazł się w Sandomierzu. Legendarny flisak wpisuje się w tradycje wiślane naszego regionu. Być może uda się umieść podobną rzeźbę na stałe w mieście, ponieważ dzieło Pana Kędziory zawisło na ulicy Opatowskiej na okres trzech miesięcy. Autorskie spotkanie z artystą odbędzie się podczas imprezy  Dookoła Wody Festival w dniach 21-23 lipca na Bulwarze im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sandomierzu- powiedział Marek Bronkowski, Burmistrz Sandomierza.

Stworzona przez Jerzego Kędziorę ekspozycja jest luźną, twórczą ilustracją legendy o czworaczkach flisa, rozpostartą między Krakowem a Puławami. Z okazji Roku Rzeki Wisły artysta wdrożył projekt łączenia zerwanego braterskiego kontaktu przez czterech chłopców. W czterech nadwiślańskich miastach zostały zawieszone na linach cztery figury, wyposażone w charakterystyczne „wodne” atrybuty oraz małe zwierciadełka, dzięki którym próbują nawiązać ze sobą nawzajem kontakt.

Trzy pozostałe flisackie rzeźby możemy oglądać w Baranowie Sandomierskim, Kazimierzu Dolnym i Puławach.  Każdą z wiszących rzeźb uzupełnia banner informacyjny, broszury z sylwetką artysty, opisem projektu i legendy oraz mapka szlaku wystawy. Partnerem tego artystycznego wydarzenia jest Urząd Miejski w Sandomierzu.

flisaczek1-small (Kopiowanie)

flisaczek7-small (Kopiowanie)

flisaczek8-small (Kopiowanie)

flisaczek9-small (Kopiowanie)

flisaczek10-small (Kopiowanie)

logo-flisaczki (Kopiowanie)

Tekst : K.K.Palińska

Fot. UM Sandomierz

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Zima w mieście 2021

tsa24.com20 stycznia 2021

Nagrody Publiczności w konkursie “Porównania 29”

tsa24.com19 stycznia 2021

Jak mija drugi tydzień Ferie po Królewsku online ?

tsa24.com14 stycznia 2021

VII Koncert Kolęd i Prawosławnych Hymnów Bożego Narodzenia w Sandomierzu

tsa24.com13 stycznia 2021

Ferie zimowe z komiksem

tsa24.com11 stycznia 2021

Planowane wyłączenia prądu

tsa24.com8 stycznia 2021

Ferie po królewsku online w siedmiu Rezydencjach Królewskich

tsa24.com5 stycznia 2021

Akcja “Ferie po królewsku ” w Muzeum

tsa24.com4 stycznia 2021

“Zima w mieście z SCK”

tsa24.com30 grudnia 2020