kultura i rozrywka

Grażyna Łobaszewska gwiazdą Zaduszek Jazzowych w Sandomierzu

Grażyna Łobaszewska gwiazdą Zaduszek Jazzowych w Sandomierzu

Sandomierskie Centrum Kultury tradycyjnie już zorganizowało Zaduszki Jazzowe pod hasłem „Witamina Jazz 2016”. Jest to jesienny cykl nastrojowych koncertów, które idealnie wpisują się w jesienną atmosferę.

Gwiazdą tegorocznego festiwalu będzie Grażyna Łobaszewska z zespołem (koncert jubileuszowy z okazji 40-lecia pracy na scenie). Wystąpi również m.in. Jacques Seguin, którego album „Litania Projekt” został dwukrotnie nominowany do nagrody Grammy 2017.

Plan koncertów:

12 listopada o godz. 20:00 w Lapidarium pod Ratuszem wystąpi Jacques Seguin Quartet – „Litania Projekt”. Bilety w cenie 20 zł.
13 listopada o godz. 19:00 w Lapidarium pod Ratuszem zagra Patrycja Zarychta Project. Bilety w cenie 15zł.
18 listopada o godz. 20:00 w Lapidarium pod Ratuszem zaprezentuje się Przemek Straczek – „Three Continents”. Bilety w cenie 15 zł.
20 listopada o godz. 19:00 w Domu Katolickim odbędzie się koncert Basi Kawa z zespołem. Następnie Grażyna Łobaszewska zagra koncert jubileuszowy z okazji 40-lecia pracy na scenie. Bilety w cenie 30zł.
Bilety można nabyć codziennie w Centrum Informacji Turystycznej (ul. Rynek 20, tel. 15 644 61 05) lub bezpośrednio przed koncertem.

LITANIA PROJEKT – JACQUES SEGUIN QUARTET

jezz

SKŁAD ZESPOŁU:
Jacques Kuba Seguin – Trumpet
Jonathan Cayer – Piano
Frédéric Alarie – Bass
Jim Doxas – Drums

LITANIA PROJEKT Po trasie w Polsce wiosną 2014 roku (10 koncertów), Jacques wystąpił na międzynarodowym festiwalu jazzowym w Montrealu, w sali Astral Concert (kanadyjske Lincoln Center), a jego zespołowi Litania Projekt towarzyszył kwartet smyczkowy. Dobrze przyjęty przez krytyków, jak i publiczności, Kuba został nominowany do nagrody OPUS 2015 w kategorii „Najlepszy Koncert Jazzowy Roku” w kategorii Jazz & World Music. To doświadczenie z kwartetem smyczkowym było inspiracją powstania płyty „Litania Projekt and The Bozzini String Quartet” wydanej w Kanadzie 10 marca 2016 r.
Album miał swoją europejską premierę w Warszawie w pierwszej połowie października 2016r. Płyta wyjdzie nakładem wytwórni Hevhetia w Polsce, Czechach, Francji i na Słowacji. Warto dodać, że album Litania Projekt został w tym roku dwukrotnie nominowany do nagrody Grammy 2017!

JAQUES SEGUIN

Wszechstronny i odważny Jacques Kuba Séguin (Kanada, Montreal, 1977) jest muzykiem wszechstronnym i odważnym. Lubi kształtować swoje brzmienie w różnych nastrojach i składach: z zespołem ODD LOT, Montrealczyk łączy wschodnią muzykę europejską, jazz i elementy elektroniki, natomiast w Litania Projekt, żeni styl neoklasycystyczny z brzmieniami skandynawskiego jazzu dalekiej Północy. Wybuchowy a jednocześnie liryczny Kuba łączy nowe z tradycją, w jeden spójny jazzowy idiom.

Kuba w swojej dyskografii jako lider –kompozytor ma 5 albumów: TheOddLot (2005), ODDLOT2/3 (2010), LitaniaProjekt (2012), etODDLOT:L’élévationdupointdechute (2014). Ostatnie nagranie zjednoczyło trzy pokolenia najlepszych jazzmanów Montrealu: Frédéric Alarie, Jean Pierre Zanella, André Leroux ,Jonathan Cayeri, Kevin Warren.

Piąta, najnowsza płyta, to Litania Projekt z Bozzini String Quartet (premiera w Europie, październik 2016).Wszystkie jego płyty wydane były przez ODD SOUND, wytwórnię, którą od jej założenia po dziś dzień zarządza.
Po trwającej blisko dwa lata trasie z Cirque du Soleil przez 150 miast na całym świecie, a także biorąc pod uwagę swoje polskie korzenie i totalny sentyment do Polski, Kuba postanowił koncertować i promować swoje płyty również tu. W ciągu ostatnich 5 lat, Jacques zagrał kilka prestiżowych festiwali jazzowych i w kilku charakterystycznych klubach m.in.: Blue Note w Poznaniu, ODD NOWA Jazz Festiwal w Toruniu, Pod Filarami w Gorzowie Wlkp..
W 2015 roku w Berlinie Kuba zagrał bardzo dobrze przyjęty przez publiczność i krytyków koncert w jazzowym klubie B-Flat gdzie towarzyszył mu niemiecki kwartet smyczkowy. Jesienią tego samego roku, Jacques zagrał swoją pierwszą 7-koncertową trasę po Chinach w Lujiazui Outdoor Arts Festival, Shanghai JZ Music Festival, Zhujiajiao Music Festival, Shenzhen OCT-LOFT Jazz Festival a także w prestiżowym Chińskim Narodowym Centrum Sztuk Artystycznych w Pekinie. Kuba wielokrotnie występował na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Montrealu (2006, 2008, 2013, 2014, 2015) w ASTRAL Concert Hall. Brał również udział w L’OFF festival de jazz de Montréal (2005, 2010, 2011, 2012, 2013) oraz w2012roku w Festival de jazz de Québec w pierwszej części koncertu Gretchen Parlato w Capitol de Québec Hall w 2013 a 2015 był headlinerem «całorocznego cyklu koncertów series» Montreal International Jazz Festival w Astral Concert Hall.

PATRYCJA ZARYCHTA PROJECT

dvd10

Skład:
Patrycja Zarychta – wokal
Marek Pędziwiatr – piano, wokal
Paweł Rozmarynowski – bas
Marcin „Raq” Rak- perkusja

Patrycja Zarychta – wokalistka, nauczycielka śpiewu i emisji głosu, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej, specjalność wokalistyka jazzowa. Wykładowca klasy wokalnej na Wydziale Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, kierunek Jazz i Muzyka Rozrywkowa.

Współpracowała m.in. z Wojtkiem Pilichowskim (Pi Electro Step, Pilichowski Band), Michałem Wierbą (Michał Wierba Doppelganger Project – Premiera 2014), Stealpot (Days made of glass 2014), Arkiem Skolikiem (Skolik plays Minugus), Piotrem Żaczkiem, Michałem Urbaniakiem, Wojtkiem Fedkowiczem, Femi Temowo, Michael Stewart „Patches”, Marcin Pospieszalski.  Miała tez okazje występować ze znakomitymi muzykami tj.  Leszkiem Możdżerem, Leszkiem Cichońskim, chórem Sound’n’Grace. Brała gościnny udział na płycie Pilichowski Band – DVD „Live in Kliczków” 2012.  Miala też zaszczyt wystepowac przed Marcusem Millerem.  Szkoliła  swój głos pod czujnym okiem wybitnych pedagogów:  Eli Zapendowskiej, Justyny  Motylskiej, Ani Szarmach, Kuby Badacha, Joshua Alamau, Teri Stock, Mary Ann Kehler.

Na swoim koncie ma wiele nagród na konkursach i festiwalach ogólnopolskich. Zdobywczyni Secjalnego Mikrofonu Radia Kielce – Wokalistka Roku 2013 oraz Przebój Roku 2014.  Finalistka Festiwalu „Na fali – Przebojowe Duety” Koszalin 2014 (duet z Ewelina Lisowską). Wokalistka projektu Magnetic Clouds, który zdobył wyróżnienie m. in. w International Songwriting Competition oraz Unsigled Only 2014. Finalistka Ogólnopolskiego Festiwalu Urban Tunes Katowice 2015. Uczestniczka 7 i 11 edycji Must Be The Music gdzie dwukrotnie spotkała się z przychylną opnią jury zdobywając 4x TAK.

Jesienią tego roku ma ukazać się jej debiutancki album, nad którym pracuje razem z Michałem Urbaniakiem oraz Markiem Pędziwiatrem. Singiel zapowiadający płytę ukazał się 4go maja 2016r.

6-go lipca otworzyła festiwal Warsaw Summer Jazz Days koncertem w Radiowej Trójce w studio im. Agnieszki Osieckiej, który został zarejestrowany i zostanie wydany jako płyta Live już jesienią.

PRZEMEK STRĄCZEK „THREE CONTINENTS”

three-continents_1000px
Skład:
Przemysław Strączek – gitary
Amy Yuan (Chiny) – erhu
Michał Kapczuk – kontrabas
Tomas Celis Sanchez (Meksyk) – instrumenty perkusyjne

PRZEMEK STRĄCZEK „THREE CONTINENTS” to najnowszy projekt muzyczny polskiego gitarzysty Przemysława Strączka z udziałem artystów z Azji i Ameryki Południowej. Fascynacja klimatem Dalekiego Wchodu zainspirowała muzyka do wykorzystania elementów kultury azjatyckiej w swojej twórczości.  Wiosną 2015 roku projekt po raz pierwszy został zaprezentowany w Singapurze w ramach Shaw Foundation Symphony Stage w Ogrodach Botanicznych. Muzyka zespołu to kompozycje lidera w stylistyce jazzu, muzyki improwizowanej, eksperymentalnej oraz world music. Atutem tego projektu jest muzyczne połączenie kultury polskiej, europejskiej, azjatyckiej i południowo amerykańskiej z wykorzystaniem tradycyjnych instrumentów chińskich guzheng, erhu oraz instrumentów perkusyjnych. W skład zespołu wchodzą muzycy z trzech kontynentów.

O projekcie pisali:
Marek Dusza (Rzeczpospolita, Magazyn Audio)
„Nasz gitarzysta dokonał znakomitej syntezy brzmienia instrumentów klasycznych europejskich i chińskich, ale największą zaletą albumu są jego łatwo wpadające w ucho kompozycje.  Bardzo dobra realizacja nagrań eksponuje te zalety”

Robert Ratajczak (Jazz Forum, LongPlay)
„Three Continents” to płyta idealnie wpisująca się w konwencję world music, wyposażona w świetne kompozycje, doskonale przemyślana i świetnie zrealizowana pod względem technicznym. Myślę że album winien otrzymać bardzo wysokie noty zarówno ze strony miłośników współczesnego jazzu jak i zwolenników muzyki etnicznej. Poza tym, to po prostu bardzo komunikatywna i przystępna płyta.

BASIA KAWA Z ZESPOŁEM

basia4-big

SKŁAD:
Basia Kawa – wokal, skrzypce
Maciej Rogoziński – altówka
Krzysztof Pawłocki – gitara
Szymon Zalewski – gitara basowa
Łukasz Łapiński – cajon, instrumenty perkusyjne

Basia Kawa łączy w swojej muzyce wiele stylów. Jazz, blues, elementy muzyki popularnej czy poezji śpiewanej – wszystko składa się na autorską muzykę z niebanalnymi tekstami. Chociaż różnorodna, muzyka ta jest przystępna dla każdego – pozytywna, pełna energii a zarazem skłaniająca do refleksji. Basia koncertuje ze świetnymi muzykami młodego pokolenia. Cztery lata temu rozpoczęła działalność artystyczną pod swoim nazwiskiem.

„Czasem jest tak, że odkrywa się coś niesamowitego i po prostu się wie, że to jest to. Tak było właśnie z Basią Kawą i Zespołem. Zobaczyłam ich w toruńskiej OdNowie, podczas 49 edycji Giełdy Piosenki. Co tu dużo mówić, zaczarowali mnie. W przeciągu kilku minut podjęłam decyzję, że albo teraz albo nigdy i zrobiłam z nimi wywiad. Uznałam, że wirtualny świat powinien jak najszybciej o nich usłyszeć.”

Anna Szatan (Moosic.pl, 2013)

Oprócz autorskich utworów zespół wykona również piosenki m. in. takichwykonawców jak Mieczysław Szcześniak, Grzegorz Turnau, Anna Maria Jopek.

GRAŻYNA ŁOBASZEWSKA – KONCERT JUBILEUSZOWY

lobaszewska

Maraton z wyjątkowymi piosenkami. Wszystko to w arcyciekawych aranżacjach energetycznego zespołu AJAGORE w składzie:

Grażyna Łobaszewska – śpiew
Sławomir Kornas – bas, śpiew
Maciej Kortas – gitary
Michał Szczeblewski – perkusja
Jubileuszowy koncert to swoista wycieczka po wszystkich płytach artystki.

Z racji jego charakteru w repertuarze największe hity takie jak: „Czas nas uczy pogody”, „Brzydcy”, „Gdybyś” etc. Zabrzmią także nowe piosenki z ostatniej płyty „Przepływamy”.
Nie zabraknie również sztandarowych piosenek Czesława Niemena, które znalazły się na płycie „Dziwny jest…”. Poświęconej pamięci Mistrza: „Jednego serca”, „Płonąca stodoła”, „Dziwny jest ten świat”, oraz zupełnie nowych kompozycji, które pojawią się na najnowszym, jubileuszowym albumie!

Grażyna Łobaszewska – kompozytorka i autorka wielu śpiewanych przez siebie utworów. Artystka jest rodowitą gdańszczanką i właśnie w tym mieście stawiała swe pierwsze muzyczne kroki. Tutaj ukończyła szkołę muzyczną w klasie fortepianu, a w latach 1970-72 była słuchaczką Studia Piosenki PR i TV prowadzonego przez Renatę Gleinert.

Po raz pierwszy muzyczny świat usłyszał o Grażynie w 1971 roku na FPR w Zielonej Górze. Rok później artystka przeniosła się do Poznania, który na kilka lat stał się jej „drugim domem”. Od tego momentu kariera wokalistki potoczyła się błyskawicznie. Nie mogło być inaczej, bo jak mówi Krzysztof Ścierański, basista i kompozytor, Grażyna to „najczarniejsza z białych kobiet”. Krytycy zaś bez wahania porównują wokalistkę z Areth Franklin czy Billie Holiday.
Publiczność zachwycają nie tylko wykonania piosenek napisanych specjalnie dla Grażyny przez najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki rozrywkowej, ale także jej własne interpretacje standardów jazzowych, gospel jak również niezwykle osobiste wersje kolęd i pastorałek z całego świata.

Pierwsze lata kariery to niezwykle trudna, ale i pozwalająca na zdobycie doświadczenia praca w chórkach gwiazd polskiej sceny- Haliny Frąckowiak ,Wojciecha Skowrońskiego i Elżbiety Wojnowskiej.
W 1975 roku wokalistka zaczęła współpracę z grupą S-26 Andrzeja Ellmana. Potem związała się z zespołem Egro Band. Wraz z nim koncertowała w kraju oraz w NRD, RFN, Czechosłowacji i na Węgrzech. Na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu wystąpiła po raz pierwszy w 1974 by potem pojawiał się na deskach opolskiego amfiteatru wielokrotnie. W 1976 zdobyła tam nagrodę dziennikarzy za „Nocny spacer”, w 1978 III nagrodę za „Zwierciadło Czasu”, a w 1991 I nagrodę za „Wszystko co złe omija mnie”.

W latach 1978-1983 była wokalistką zespołu Crash. Wystąpiła z nim w koncertach głównych MFMJ (Międzynarodowy Festiwal Muzyki Jazzowej) Jazz Jamboree w Warszawie w latach 1977-1978 i w 1981. W latach 1983-1989 współpracowała z jazz-rockową grupą Cancer. Z Crashem i Cancerem dokonała nagrań radiowych i telewizyjnych. Występowała i nagrywała także z zespołami Janusza Komana, Alex Bandem Aleksandra Maliszewskiego, Grupą Doktora Q Tadeusza Klimondy i z orkiestrą Zbigniewa Górnego. Dokonała licznych nagrań archiwalnych dla Regionalnej Rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu i Warszawie z czołowymi muzykami jazzowymi, m. in. z Januszem Skowronem i Krzysztofem Ścierańskim oraz Ryszardem Sygitowiczem. Od 1997 współpracuje z Triem Jarosława Śmietany, z którym wystąpiła na wielu festiwalach, między innymi w Danii, Szwecji, Francji, Hiszpanii a nawet Kuwejcie.
W 2005 roku ukazała się płyta będąca owocem współpracy Grażyny Łobaszewskiej z autorem tekstów, Krzysztofem Loganem Tomaszewski a także młodym, trójmiejskim Jazzmanem – Piotrem Manią. „Prowincja jest piękna”, bo taki tytuł nosi album, to zbiór przepięknych kompozycji będących spojrzeniem na otaczający nas świat, refleksji nad tym, co tak naprawdę w życiu ważne.

Wspaniały kontakt z młodzieżą, chęć dzielenia się swą ogromną wiedzą i doświadczeniem, a także miłością do muzyki sprawiają, że artystka jest również lubianym pedagogiem. Praca dydaktyczna stanowi bardzo ważny aspekt życia wokalistki, której pogoda ducha i wielkie poczucie humoru uwielbiają studenci i warsztatowicze.

Grażyna Łobaszewska prowadzi zajęcia z emisji głosu a także interpretacji piosenki. Od 1997 do 1999 roku prowadziła Studium Piosenki w Gdańsku. W latach 2001-2002 była wykładowcą w Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie a także Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Od 1998 roku do 2003 prowadziła warsztaty wokalne organizowane przez Centrum Animacji Kultury przy Ministerstwie Kultury i Sztuki.
Artystka jest również jurorem na wielu festiwalach piosenki.

Od 2000 r. Grażyna Łobaszewska współpracuje z młodymi, trójmiejskimi Jazzmanami: Piotrem Manią, Patrykiem Stachurą i Kubą Staruszkiewiczem. Od 2008 r. regularnie towarzyszy Grażynie tczewska formacja AJAGORE w składzie: Sławomir Kornas (bas, śpiew), Maciej Kortas (gitary) oraz Michał Szczeblewski (perkusja). Owocem tej współpracy jest niezliczona ilość koncertów oraz najnowsze wydawnictwo poświęcone pamięci Czesława Niemena pod tytułem „Dziwny jest.”

Kinga Kędziora/ SCK

fot. strony internetowe artystów

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w kultura i rozrywka

Jesienny repertuar „Kina Starówka” w Sandomierzu

tsa24.com19 października 2021

43. rocznica wyboru Karola Wojtyły na głowę Stolicy Apostolskiej

tsa24.com18 października 2021

„Żywe obrazy historii” w ramach Odpustu bł. Wincentego Kadłubka

tsa24.com15 października 2021

Wystawa fotografii reportażowej pt. „NURSES ON THE FRONT LINE” otwarta

tsa24.com15 października 2021

Gloria Artis dla Andrzeja Cebuli

tsa24.com13 października 2021

Spotkanie autorskie z Michałem Śmielakiem

tsa24.com13 października 2021

Popularny aktor Jerzy Bończak przyjedzie do Ossolina!

tsa24.com11 października 2021

Bonum Publicum – XVII edycja nagrody im. Aleksandra Patkowskiego

tsa24.com11 października 2021

Utrudnienia w ruchu na przejeździe kolejowym

tsa24.com8 października 2021