W Sandomierzu

GRZECHY PANA JERZEGO

GRZECHY PANA JERZEGO

CHWYTY, TRIKI I PODSTĘPY WYBORCZE

Za nami debata kandydatów na urząd burmistrza Sandomierza. Nie podejmujemy się ocenić kto wypadł lepiej. Naszą uwagę zwróciły tylko sposoby, którymi kandydaci próbowali zaskoczyć przeciwnika i zyskać nad nim przewagę. Trzeba przyznać, że nie było tego wiele, a to, co było raczej wyszło na niekorzyść tego, kto taki chwyt chciał zastosować. Mamy na myśli przede wszystkim próbę Jerzego Borowskiego, postawienia w trudnej sytuacji Marcina Marca. Ten przykład warto omówić, bo dobrze pokazuje on jak nie należy wykorzystywać cudzych pomysłów. Bez specjalnej złośliwości można powiedzieć, że stary burmistrz pokazał stare pomysły bez polotu i świeżego pomysłu. Oby nie była to wróżba dla Sandomierza w przypadku, gdyby Borowski wygrał wybory.

Otóż Borowski prawdopodobnie chciał się wzorować na Andrzeju Dudzie, który w telewizyjnej debacie z Bronisławem Komorowskim postawił przed konkurentem proporczyk z logo PO, co miało pokazać, że Komorowski jest kandydatem partii i to całkowicie od niej zależnym. Borowski postawił przed Marcem trzy proporczyki i to była cała innowacja w stosunku do pomysłu Dudy. Te trzy proporczyki nosiły loga kolejno PO, PSL-u i Nowoczesnej. Co w ten sposób chciał udowodnić Borowski? Prawdopodobnie wie to tylko on, bo patrząc z boku nie wiadomo było o co mu chodziło. Strzał nie był nawet na wiwat tym bardziej, że Marzec zachował zimną krew i odpowiedział, że wcale się nie kryje z poparciem tych ugrupowań. W tym momencie propagandowa kula, która miała co najmniej dotkliwie zranić Marca, odbiła się rykoszetem i trafiła Borowskiego. Jeśli chodzi o partyjność kandydatów, to Borowski ma tu zdecydowanie więcej na sumieniu niż Marzec. Przez lata kojarzony był z SLD z poparcia którego korzystał. Trzeba mu również zadać pytanie jak było z przynależnością do PZPR-u? Opinia „starego komucha” nie wzięła się znikąd. Z resztą Marzec delikatnie mu to wypomniał. Zbyt delikatnie, żeby zamienić to w punkty u wyborców.

Borowski najwidoczniej zapomniał, że kto mieczem wojuje od miecza ginie. W Sandomierzu są jeszcze ludzie, którzy pamiętają nie tylko polityczną przeszłość byłego burmistrza. Są również tacy, którzy pamiętają, że ratując się przed ukaraniem przez Rzecznika Finansów Publicznych zarzekał się, że nie planuje pełnienia funkcji związanych z finansami publicznymi. Mówiąc krótko w ostatniej kadencji Borowskiego jako burmistrza w urzędzie wydatkowano pieniądze niezgodnie z prawem. Odpowiedzialność za to ponosił burmistrz. Odpowiedzialność była udowodniona na tyle, że badający sprawę Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych miał podstawy do ukarania burmistrza Borowskiego. Odstąpił od ukarania między innymi dlatego, że będący już wówczas emerytem Borowski zapewniał, że jest emerytem i nie zamierza już pełnić funkcji związanych z finansami publicznymi. Ryzyko ukarania zniknęło i Jerzy Borowski ponownie gorąco zapragnął pełnić funkcję związaną z wydawaniem finansów publicznych. Wolno mu, ale…

Do drugiej tury wyborów zostało już bardzo mało czasu. jakie chwyty, triki i podstępy zastosują jeszcze kandydaci? Ile przytrafi im się propagandowych rykoszetów? Na podstawie tego, co do tej pory zobaczyliśmy wyłania się raczej smutny wniosek, że przynajmniej jeden kandydat na prawdę się postarzał i brak mu świeżych pomysłów. Czy to może znaczyć coś więcej niż propagandowe rykoszety? Ano zobaczymy.

1_2

2_2

3_2

4_2

1a_2

2a_2

3a_2

4a_2

Marcin Swobodny 

3 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Bezpieczeństwo podczas nadchodzącego weekendu

tsa24.com29 października 2021

Szarpanie za mundur i obelgi nie pomogły

tsa24.com29 października 2021

Kursy komunikacji miejskiej 1 listopada

tsa24.com29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zmiana organizacji ruchu

tsa24.com29 października 2021

Budowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Sandomierzu

tsa24.com27 października 2021

Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny” – Głosuj na Sandomierz

tsa24.com27 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

Bartuś z Sandomierza świętował pierwsze urodziny

tsa24.com25 października 2021

Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego „Bonum Publicum”

tsa24.com25 października 2021