Fotorelacje

Hieronimki w najstarszej szkole w mieście

Hieronimki w najstarszej szkole w mieście

Jak nakazuje tradycja 30 września w I Liceum Ogólnokształcącym Collegium Gostomianum w Sandomierzu odbywało się święto szkoły. Uczniowie pierwszych klas złożyli uroczyste ślubowanie. Wrzesień to szczególny miesiąc w tej placówce. To czas powrotu do korzeni i tradycji szkoły, a przede wszystkim doświadczeń uczniów i nauczycieli wielu pokoleń.

W tym celu organizujemy coroczne sesje naukowe pod hasłem „Hieronimki”. Tematycznie zawsze dotyczyły one zagadnień nam bliskich z racji odniesienia do historii, tradycji, doświadczeń szkoły, miasta i regionu. Pierwszoplanową postacią był dla nas zawsze Hieronim Gostomski, fundator naszej siedziby. Z jego postacią pragniemy związać coroczne spotkania naukowe i kulturowe. Pomysłodawcą „Hieronimków” był człowiek, któremu zawdzięczamy bardzo wiele, to ks. bp Marian Zimałek. Teraz towarzyszy nam duchem i wspiera nasze poczynania – mówi Krzysztof Zieliński, dyrektor szkoły.

W tym roku przybyli goście otrzymali szczególny upominek, publikację, w której są wystąpienia z „Hieronimków” 2010-2015. Wydawcą opracowania jest Towarzystwo Naukowe Sandomierskie. To już czwarta tego typu pozycja. Tradycyjnie już i w tym roku były wystąpienia naukowe.

Ks. dr Michał Grochowina opowiedział o świętym Hieronimie ze Strydonu, patronie studentów i uczniów. Barbara Tęgiewicz w wykładzie pt. „Oni sięgnęli gwiazd” przybliżyła słuchaczom postaci zasłużonych Sandomierzan, a Michał Domka, pracownik Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sandomierzu radził pierwszoklasistom jak osiągnąć sukces skrojony na własną miarę.

Po części naukowej odbyło się spotkanie z potomkiem założyciela Collegium Gostomianum Dieterem von Gostomskim, który ufundował nagrody w konkursach językowych.
Rodzina Gostomskich z Niemiec i Stanów Zjednoczonych objęła patronatem szkołę. Dieter von Gostomski, jak co roku przyjechał 30 września na święto szkoły.

„Hieronimki” to także dzień ślubowania uczniów klas pierwszych.

Kinga Kędziora

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

III Bieg Szklarski

tsa24.com27 września 2021

XII Triathlon Ziemi Sandomierskiej- Fotorelacja

tsa24.com23 sierpnia 2021

Klimontów – Kryształowe Berło dla Mirosława Baki

tsa24.com7 lipca 2021

Sandomierz w miniony weekend powitał wakacje

tsa24.com5 lipca 2021

XVI Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Koprzywnica

tsa24.com3 marca 2020

Bal Mistrzów Sportu. Fotorelacja

tsa24.com10 lutego 2020

BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS 28. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

tsa24.com9 stycznia 2020

NIETRZEŹWI KIEROWCY NA SANDOMIERSKICH DROGACH

tsa24.com3 stycznia 2020

Niezapomniana noc z gwiazdami sportu – fotorelacja

tsa24.com11 lutego 2019