W Sandomierzu

Horror w Sandomierzu

Horror w Sandomierzu

Kończąc rozmyślania pół żartem, pół serio o Sandomierzu jako stolicy kryminału spróbujmy przejść w pewnym sensie na wyższy poziom kryminału, czyli do horroru. Po tym, co wcześniej pokazałem Sandomierz na pewno nadaje się na stolicę polskiego kryminału. Skoro malutki Lubomierz mógł zostać stolicą polskiej komedii, to dlaczego Sandomierz nie miałby zostać stolicą kryminału. Przecież Lubomierz jest tylko bladym tłem w trylogii o „Samych swoich”. Gdyby oprócz serialu „Ojciec Mateusz” powstało jeszcze parę dobrych powieści kryminalnych z Sandomierzem, to byłby sukces. A może ogłosić konkurs na powieść kryminalną, której akcja dzieje się w Sandomierzu.

Kryminał nie wyczerpuje jednak możliwości Sandomierza. Ten wspomniany wyższy poziom to horror. Tak, tak, Sandomierz to bardzo dobre miejsce na akcję horroru. Są tu podziemia, jest tu legenda o Halinie Krępiance. Co prawda Tatarzy choć dzicy i okrutni, to nie ten sam klimat, co na przykład chciwy biskup zaprzedający za władzę i złoto duszę diabłu, albo tyle piękna, co wyuzdana księżna, która od wiedźmy z Gór Pieprzowych dostała tajemny eliksir, robiony z ziół rosnących tylko na pieprzówkach. Księżna zwabiała do siebie pięknych, a jurnych młodzieńców i po zaspokojeniu swych żądz, poiła eliksirem, który zmieniał ich w koty. Kto wie ile sandomierskich dachowców, to potomkowie tych nieroztropnych młodzieńców. Nie musi to być całkiem „odjechane”. Na wampiryczną postać związaną z Sandomierzem świetnie nadaje się Maryna Mniszchówna, rosyjska caryca, żona awanturnika i samozwańczego cara z początku XVII wieku. A jakie w tym względzie (cały czas myślę i literackim horrorze) daje jej ojciec, wojewoda sandomierski Jerzy Mniszech. Był to magnat chorobliwie ambitny i chciwy zaszczytów i bogactw. Mało kto dziś pamięta, że w 1986 roku wybitny radziecki reżyser Siergiej Bondarczuk nakręcił film pt. „Borys Godunow” w którym rolę wojewody Mniszcha zagrał Henryk Machalica, a w postać Maryny wcieliła się Adrianna Biedrzyńska. Siedemnasty wiek, walka o panowanie nad Rosją, władza, ogromne bogactwa, intrygi, skrytobójstwa, itp. itd., czy to mało, żeby Sandomierz stał się miejscem akcji horroru, a nawet erotycznego horroru.

Boguszowicz_Marina_Mniszech

Zalatuje skandalem? Ale nie od dziś wiadomo, że nic tak nie przysparza popularności jak inteligentnie wyreżyserowany skandal. Maryna Mniszchówna na prawdę się do tego nadaje. Jak ojciec była chciwa władzy i bogactwa. Żeby to osiągnąć była gotowa wiele poświęcić i poświęcała swoje ciało i duszę. Gdy zamordowano jej pierwszego męża cara samozwańca ani chwili nie wahała się i rozpoznała zamordowanego męża w drugim podsuniętym jej samozwańczym carze. Czyż to nie pociągające, gdy wyobrazić sobie snującą się po Sandomierzu zjawę Maryny w stroju rosyjskiej carowej, polującej na facetów, którzy dla niewieścich wdzięków, władzy i kasy gotowi są mordować, burzyć i palić? Jakby stworzyć coś w rodzaju czakramu Maryny, to stada facetów żadnych seksu, władzy i pieniędzy zwaliłyby się do Sandomierza jak muzułmanie do Mekki. Ma to swoje ryzyko, ale z drugiej strony w Sandomierzu zapomniano by jak wyglądają stare panny.

Wątek wyprawy Mniszchównej na Moskwę daje i inne możliwości Sandomierzowi. Można go podsunąć Ministerstwu Obrony Narodowej, którego obecny szef o niczym bardziej nie marzy niż o marszu na Moskwę. Jak by się władze Sandomierza dobrze zakręciły, to na rozwinięcie legendy o Marynie Mniszchównie, co to Moskalom panowała, znalazłyby się niemałe pieniądze. Trzeba by jednak przypilnować, żeby wydawnictwa temu poświęcone nie zaczynały się od „apelu smoleńskiego”. Stanowczo nie składałoby się to z rozbuchaną erotycznie Maryną.

No to pozdrawiam i do następnych wakacji.

Andrzej Tomaszewski

fot. Szymon Boguszowicz – www.chantberry.com, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5530419/ fot.2. lithographie de Jean-François Villain d’après le dessin de Maurin inspiré de la gravure originale d’Antoine Olesczynski (1794-1879) – http://www.bildarchivaustria.at/Pages/ImageDetail.aspx?p_iBildID=4158886, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=244838/

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Budowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Sandomierzu

tsa24.com27 października 2021

Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny” – Głosuj na Sandomierz

tsa24.com27 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

Bartuś z Sandomierza świętował pierwsze urodziny

tsa24.com25 października 2021

Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego „Bonum Publicum”

tsa24.com25 października 2021

„VII Międzynarodowy Turniej Karate o Puchar Prezydenta miasta Katowic”

tsa24.com25 października 2021

Bartuś Przychodzki zebrał kwotę na najdroższy lek świata !

tsa24.com21 października 2021

Złodzieje pracują też na cmentarzu. Zachowaj czujność !

tsa24.com19 października 2021

43. rocznica wyboru Karola Wojtyły na głowę Stolicy Apostolskiej

tsa24.com18 października 2021