kultura i rozrywka

I etap renowacji zakończony

I etap renowacji zakończony

Stacje drogi krzyżowej I-VII wróciły po renowacji do Kościoła Św. Józefa w Sandomierzu. Konserwatorzy odkryli intrygujące przemalowania. Zmieniony został  układ postaci i napisy. Przywrócenie malowidłom ich pierwotnej formy było długotrwałe i czasochłonne.

Obrazy po pracach konserwatorskich odzyskały pierwotny wygląd, który został w całości zamalowany, wiele szczegółów na obrazach było zmieniane. Zamalowano m.in. pejzaże, roślinność, architekturę, dramaturgię nieba oraz ubiory charakterystyczne dla epoki, bufiaste rękawy, ciekawe nakrycia głowy. np. św. Weronika ubrana w barokową suknię na stacji VI.

Wiele tajemnic kryły również ramy obrazów. Pod grubą warstwą przemalowań odkryto pierwotną polichromię napisaną językiem staropolskim. Na stacji I pierwotnie napisano STACYA I, a podpisy w dolnych kulminacjach były zmienione. Litery pierwotnie były w kolorze czerwonym na niebieskim tle. Ten styl pisania wskazuje na XVIII w i utrzymywał się jeszcze w XIX w.

Konserwatorzy ustalili, że stacje drogi krzyżowej były kilkakrotnie poddawane renowacjom, podczas jednej z nich obrazy zostały podklejone drugim płótnem i przemalowane.

-Kulminacje w ramach zostały pomieszane i nie odpowiadały poszczególnym obrazom co komplikowało właściwe dopasowanie malowideł do ram. Dopiero po odsłonięciu wszystkich napisów można było skompletować w całości jedną drogę krzyżową – poinformowała Małgorzata Świeca- Dzierżak z Pracowni Konserwacji Dzieł Sztuki w Kielcach.

Zakończyła się pierwsza część inwestycji, teraz do renowacji zostały oddane kolejne stacje VIII-XIV. Konserwacja pierwszych siedmiu stacji kosztowała ponad 40 tys. zł. z czego 20 tys. zł. zostało pokryte z budżetu parafii, a druga część to dotacja od Świętokrzyskiego Konserwatora Zabytków.

IMG_7399 (Kopiowanie)

IMG_7403 (Kopiowanie)

IMG_7424 (Kopiowanie)

IMG_7426 (Kopiowanie)

Tekst: K.K. Palińska

Fot. Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki w Kielcach – Małgorzata Świeca- Dzierżak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w kultura i rozrywka

Uwaga prognozowane na dziś burze z gradem !

tsa24.com13 maja 2021

“Sandomierscy KREWni z wyboru – tydzień krwiodawstwa”

tsa24.com13 maja 2021

Policja poszukuje zaginionego mieszkańca Sandomierza

tsa24.com12 maja 2021

Zwycięzcy X Międzyprzedszkolnego Konkursu Recytatorskiego

tsa24.com12 maja 2021

NOC MUZEÓW 2021 w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu

tsa24.com12 maja 2021

Tydzień Bibliotek w Sandomierzu

tsa24.com6 maja 2021

Jubileusz stulecia Muzeum Okręgowego w Sandomierzu

tsa24.com5 maja 2021

Otwarcie Parku Osiedlowego na ul. Baczyńskiego

tsa24.com4 maja 2021

Brama Opatowska i Podziemna Trasa Turystyczna otwarte

tsa24.com4 maja 2021