kultura i rozrywka

I etap renowacji zakończony

I etap renowacji zakończony

Stacje drogi krzyżowej I-VII wróciły po renowacji do Kościoła Św. Józefa w Sandomierzu. Konserwatorzy odkryli intrygujące przemalowania. Zmieniony został  układ postaci i napisy. Przywrócenie malowidłom ich pierwotnej formy było długotrwałe i czasochłonne.

Obrazy po pracach konserwatorskich odzyskały pierwotny wygląd, który został w całości zamalowany, wiele szczegółów na obrazach było zmieniane. Zamalowano m.in. pejzaże, roślinność, architekturę, dramaturgię nieba oraz ubiory charakterystyczne dla epoki, bufiaste rękawy, ciekawe nakrycia głowy. np. św. Weronika ubrana w barokową suknię na stacji VI.

Wiele tajemnic kryły również ramy obrazów. Pod grubą warstwą przemalowań odkryto pierwotną polichromię napisaną językiem staropolskim. Na stacji I pierwotnie napisano STACYA I, a podpisy w dolnych kulminacjach były zmienione. Litery pierwotnie były w kolorze czerwonym na niebieskim tle. Ten styl pisania wskazuje na XVIII w i utrzymywał się jeszcze w XIX w.

Konserwatorzy ustalili, że stacje drogi krzyżowej były kilkakrotnie poddawane renowacjom, podczas jednej z nich obrazy zostały podklejone drugim płótnem i przemalowane.

-Kulminacje w ramach zostały pomieszane i nie odpowiadały poszczególnym obrazom co komplikowało właściwe dopasowanie malowideł do ram. Dopiero po odsłonięciu wszystkich napisów można było skompletować w całości jedną drogę krzyżową – poinformowała Małgorzata Świeca- Dzierżak z Pracowni Konserwacji Dzieł Sztuki w Kielcach.

Zakończyła się pierwsza część inwestycji, teraz do renowacji zostały oddane kolejne stacje VIII-XIV. Konserwacja pierwszych siedmiu stacji kosztowała ponad 40 tys. zł. z czego 20 tys. zł. zostało pokryte z budżetu parafii, a druga część to dotacja od Świętokrzyskiego Konserwatora Zabytków.

IMG_7399 (Kopiowanie)

IMG_7403 (Kopiowanie)

IMG_7424 (Kopiowanie)

IMG_7426 (Kopiowanie)

Tekst: K.K. Palińska

Fot. Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki w Kielcach – Małgorzata Świeca- Dzierżak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w kultura i rozrywka

Zima w mieście 2021

tsa24.com20 stycznia 2021

Nagrody Publiczności w konkursie “Porównania 29”

tsa24.com19 stycznia 2021

Jak mija drugi tydzień Ferie po Królewsku online ?

tsa24.com14 stycznia 2021

VII Koncert Kolęd i Prawosławnych Hymnów Bożego Narodzenia w Sandomierzu

tsa24.com13 stycznia 2021

Ferie zimowe z komiksem

tsa24.com11 stycznia 2021

Planowane wyłączenia prądu

tsa24.com8 stycznia 2021

Ferie po królewsku online w siedmiu Rezydencjach Królewskich

tsa24.com5 stycznia 2021

Akcja “Ferie po królewsku ” w Muzeum

tsa24.com4 stycznia 2021

“Zima w mieście z SCK”

tsa24.com30 grudnia 2020