W powiecie

I ty możesz pomóc oddając krew

I ty możesz pomóc oddając krew

W specjalnym mobilnym ambulansie, który od niedzieli jeździ po parafiach, wszyscy chętni mogą oddać krew wspomagając konto krwi „Sandomierz ŚDM”.

Akcja potrwa do połowy lipca. Sandomierski Komitet Organizacyjny ŚDM wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach rozpoczął realizację akcji „Oddaj krew dla ŚDM”. W kolejne niedziele będzie prowadzona akcja honorowego oddawania krwi przy parafiach diecezji sandomierskiej leżących na terenie województwa świętokrzyskiego. Sandomierscy wolontariusze ŚDM chcą w ten sposób zachęcić do podzielenia się cennym darem krwi z potrzebującymi. – Krwi zawsze brakuje i każda jej kropla chociaż może mało znacząca dla osoby zdrowej, dla tej potrzebującej jest często jedynym ratunkiem. Dlatego w ramach Roku Miłosierdzia i przygotowań duchowych do ŚDM chcemy promować i włączać się w akcję krwiodawstwa – podkreślali sandomierscy wolontariusze ŚDM.

2foto6898

2foto6899

Pierwszym miejscem była parafia Iwaniska, gdzie w przybyłym specjalnym mobilnym ambulansie chętni mogli oddać krew dla potrzeb osób najbardziej potrzebujących.
Po każdej Mszy św. wierni wychodzący z kościoła najpierw zapoznawali się z podstawowymi informacjami, kto może zostać honorowym dawcą krwi. Następnie potencjalni krwiodawcy musieli wypełnić odpowiedni kwestionariusz informacyjny, oddać krew na wstępne badanie i przejść kwalifikację u lekarza specjalisty. Dopiero ci, którzy pomyślnie przeszli wszystkie wymagania mogli oddać najcenniejszy lek czyli krew. Każdy dawca mógł oddać jednorazowo 450 ml krwi.

2foto6901

2foto6904

– Od kilku tygodni słyszeliśmy na ogłoszeniach o tej akcji, więc postanowiłem wspomóc innych oddając własną krew. Jestem zdrowy, nie ma przeciwwskazań to tym bardziej mobilizuje, aby podzielić się tym cennym darem, który nas nic nie kosztuje a innym ratuje życie. Dodatkowym argumentem za oddaniem krwi było to, że moje dzieci też będą uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży, więc jest to okazja, aby wspomóc i to przedsięwzięcie – mówił Dariusz Forc.
Podczas akcji prowadzonej w Iwaniskach do mobilnego ambulansu zgłosiło chęć oddania krwi 24 osoby. Jako krwiodawcy zostało zakwalifikowanych 15 osób, którzy tego dnia oddali krew. – Krew jest bardzo cennym darem. Słyszymy o tym z wielu źródeł. Dziś nadarzyła się okazja aby w ten sposób pomóc osobom potrzebującym więc się zdecydowałem. Ja po raz pierwszy oddaję krew, więc było trochę emocji, ale czuję się dobrze i jestem bardzo zadowolona, że w ten sposób mogę pomóc innym. Myślę, że będę w przyszłości także oddawać w miarę możliwości – podkreślała Jadwiga Górczyńska.

Celem akcji prowadzonej wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach jest zebranie oddanej honorowo krwi na utworzone konto „Sandomierz ŚDM”, która będzie mogła być wykorzystana dla osób potrzebujących.

2foto6906

2foto6909

– Chcemy zachęcić jak największą grupę osób do włączenia się w naszą wspólną akcję i promować cenną pomoc jaką możemy nieść innym poprzez oddawanie krwi. Ta akcja wpisuje się także w trwający Rok Miłosierdzia, gdzie papież Franciszek zachęca nas do praktykowania uczynków miłosiernych. Myślę, że oddanie krwi jest pięknym gestem wykonanym z miłości do potrzebującego bliźniego – poinformowała Agata Rożniatowska z RCKiK w Kielcach.
W ramach akcji zaplanowano przyjazd specjalnego ambulansu, mobilnego punktu poboru krwi, w ustalonych terminach do poszczególnych parafii diecezji sandomierskiej z terenu województwa świętokrzyskiego, gdzie chętni będą mogli oddać krew, która zasili wspólne konto „Sandomierz ŚDM”.

2foto6911

2foto6910

Oto lista miejsc gdzie w najbliższych miesiącach będzie można oddać krew:
3 kwietnia – Sandomierz – par. Matki Bożej Królowej Polski – sale w dolnym kościele
10 kwietnia – Ożarów – parking przy kościele
24 kwietnia – Ostrowiec Świętokrzyski – par. św. Jadwigi – parking przy kościele
1 maja – Ostrowiec Świętokrzyski – par. Matki Bożej Saletynskiej – parking przy kościele
3 maja – Ostrowiec Świętokrzyski – par. Miłosierdzia Bożego – parking przy kościele
8 maja – Staszów – par. św. Barbary – parking przy kościele
22 maja – Opatów – kolegiata par. św. Marcina – Parking na Rynku miasta
26 maja – Staszów – par. św. Bartłomieja – Parking na Rynku miasta
5 czerwca – Sandomierz – par. Podwyższenia Krzyża- parking przy kościele
19 czerwca – Sandomierz – par. Matki Bożej Królowej Polski – sale w dolnym kościele
3 lipca – Sandomierz – par. św. Pawła – parking przy kościele.

Diecezja Sandomierska w Sandomierzu/ Andrzej Tomaszewski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Bezpieczeństwo podczas nadchodzącego weekendu

tsa24.com29 października 2021

Szarpanie za mundur i obelgi nie pomogły

tsa24.com29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zmiana organizacji ruchu

tsa24.com29 października 2021

Koprzywnickie Bziuki- na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

tsa24.com26 października 2021

Dniówka w sadzie Wójta Gminy Samborzec odpracowana

tsa24.com26 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

II miejsce dla KGW Klimontowianki za potrawę z gęsiny

tsa24.com22 października 2021

Bartuś Przychodzki zebrał kwotę na najdroższy lek świata !

tsa24.com21 października 2021

Złodzieje pracują też na cmentarzu. Zachowaj czujność !

tsa24.com19 października 2021