kultura i rozrywka

III Spotkanie „Pamięci Sandomierskich Kolumbów”

III Spotkanie „Pamięci Sandomierskich Kolumbów”

W sobotę 3 października w Zamku Królewskim w Sandomierzu miało miejsce III Spotkanie „Pamięci Sandomierskich Kolumbów”. Wydarzenie w tym roku było poświęcone sylwetce Wandy Sołhaj-Madejczyk – poetce, łączniczce o pseudonimie „Ada”, biorącej udział w bitwie pod Pielaszowem, działaniu zbrojnym będącym częścią akcji Burza w czasie wycofania się niemieckiego okupanta w 1944 roku.

Organizatorami spotkania była kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu oraz grupa artystyczna Etiuda.

Na wstępie zabrał głos dr Robert Piwko, który przybliżył historię spotkań z cyklu „Pamięci Sandomierskich Kolumbów” i przedstawił plan tegorocznej edycji wydarzenia. Następnie głos zabrała Dorota Koczwańska-Kalita naczelnik delegatury IPN w Kielcach, która zwróciła uwagę na niezwykłą wartość tych historii, które cyklicznie są przedstawiane mieszkańcom Sandomierza. Zaznaczyła, że losy „sandomierskich Kolumbów” ze względu na bohaterstwo tych osób powinny być znane młodzieży, dzieciom i dorosłym. Jako kolejny głos zabrał dr Dominik Kacper Płaza dyrektor Muzeum Okręgowego podkreślając, że cykl już wpisał się w wydarzenia organizowane przez jego instytucję. Polecił także uwadze uczestników wystawę pamiątek po Wandzie Madejczyk, którą przygotowali pracownicy Muzeum Okręgowego.

Ważnym punktem programu było przybliżenie biografii Wandy Sołhaj-Madejczyk przez dra Roberta Piwko. Pracownik kieleckiego IPN bardzo dokładnie i ze szczególnym pietyzmem przedstawił losy młodej bohaterki spod Pielaszowa. W opowiadaniu dra Roberta Piwko podkreślone zostało piętno II wojny światowej, które oddziaływało mocno na późniejsze życie Madejczyk. O czym w bardzo osobistej rozmowie przekonała pracownika IPN córka bohaterki spotkania.

Kolejny referat o Wandzie Madejczyk wygłosiła dr Danuta Paszkowska. Jej opowieść dotyczyła twórczości bohaterki sklasyfikowanej w literaturze jako poetka „trzech miast i jednej bitwy”. Dr Danuta Paszkowska opowiadała o twórczości wojennej i powojennej. W sposób szczególny skupiła się na wierszach, które Madejczyk napisała po doświadczeniach pielaszowskich, ale także wskazała na wyjątkowe utwory o Sandomierzu – mieście które zawsze zajmowało w sercu poetki szczególne miejsce, nawet po osiedleniu się na stałe w Warszawie.

W kolejnym punkcie programu publiczność mogła zapoznać się z twórczością Wandy Madejczyk w wyjątkowej interpretacji grupy artystycznej „Etiuda”. Mieszkańcy miasta przygotowywani do występu przez dr Danutę Paszkowską zaprezentowali najbardziej poruszające utwory, podzielone tematycznie na te z okresu okupacji i te z czasu wolności. W sposób szczególny wybrzmiały wiersze o Sandomierzu, bo uczestnicy wydarzenia za słowem poetki wybrali się w sentymentalny spacer po najpiękniejszych zakątkach miasta.

Głos podsumowania należał do honorowego patrona wydarzenia Marcina Marca burmistrza Sandomierza, który podziękował organizatorom za przygotowanie spotkania, skierował do nich słowa podziwu w odniesieniu do wartości historycznej i merytorycznej spotkania. Odwołał się także do twórczości poetki, która jest niezwykle wartościowa dla Sandomierza. Poezja jednej bitwy Wandy Madejczyk została zestawiona przez gospodarza miasta z twórczością Krzysztofa Kamila Baczyńskiego o powstaniu warszawskim. Nie zabrakło podziękowań skierowanych dla Etiudy, która swoimi interpretacjami wzruszyła widownię i przeniosła do czasów, gdy Wanda żyła i tworzyła w Sandomierzu i o Sandomierzu.

Spotkanie zakończyło zaproszenie do obejrzenia zgromadzonych przez Muzeum Okręgowe pamiątek po Wandzie Madejczyk oraz do pobrania biuletynów wydanych w cyklu „Sandomierscy Kolumbowie”, a także tomików poezji przekazanych przez córkę bohaterki.

 

Źródło U.M. Sandomierz

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Nagrody Publiczności w konkursie “Porównania 29”

tsa24.com19 stycznia 2021

Jak mija drugi tydzień Ferie po Królewsku online ?

tsa24.com14 stycznia 2021

VII Koncert Kolęd i Prawosławnych Hymnów Bożego Narodzenia w Sandomierzu

tsa24.com13 stycznia 2021

Ferie zimowe z komiksem

tsa24.com11 stycznia 2021

Planowane wyłączenia prądu

tsa24.com8 stycznia 2021

Ferie po królewsku online w siedmiu Rezydencjach Królewskich

tsa24.com5 stycznia 2021

Akcja “Ferie po królewsku ” w Muzeum

tsa24.com4 stycznia 2021

“Zima w mieście z SCK”

tsa24.com30 grudnia 2020

Konkurs „Bliżej pszczół”

tsa24.com30 grudnia 2020