W powiecie

W sobotę rozpocznie się III Synod Diecezjalny

W sobotę rozpocznie się III Synod Diecezjalny

„Aby nieść światło Ewangelii” – to hasło tegorocznego Synodu Diecezjalnego, który rozpocznie się w sobotę, 25 marca o godz. 11.00 w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu. W uroczystej mszy świętej wezmą udział wierni ze wszystkich parafii Diecezji Sandomierskiej.

Zwołany synod diecezjalny będzie trzecim z kolei w historii diecezji. Pierwszy odbył się w 1923 r. w celu sprecyzowania partykularnego prawa kościelnego. II Synod Diecezji Sandomierskiej odbywał się w latach 1996-1999 r. i przebiegały pod hasłem „Ut unum sint”. Jego postanowienia pobłogosławił papież Jan Paweł II podczas pobytu w Sandomierzu dnia 12 czerwca 1999 r.

– Zachodzi potrzeba dalszego budowania wspólnoty Kościoła lokalnego przez ustawodawstwo partykularne, które przy uszanowaniu bogactwa różnych miejscowych tradycji, poszerzy płaszczyznę wspólnotowego przeżywania wiary. Potrzebujemy Kościoła bardziej misyjnego, bliskiego każdemu człowiekowi i otwartego na wyzwania współczesnego świata. Musimy rozbudzić w sobie entuzjazm Ewangelii, aby odrodziła naszą wspólnotę, wyznaczając kierunek działalności duszpasterskiej oraz jej metody i środki zgodne z przesłaniem Soboru Watykańskiego II, nauczaniem papieskim i zaleceniami Konferencji Episkopatu Polski – podkreśla biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Regulamin Synodu stanowi, że jego członkami są duchowni, osoby zakonne i świeccy, którym przewodniczy biskup. W sumie będzie to około 300 osób sprawujących funkcje duszpasterskie, społeczne oraz przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń kościelnych. To gremium będą wspierały dekanalne zespoły synodalne. Na uroczyste rozpoczęcie Synodu 25 marca do Bazyliki Katedralnej w Sandomierzu zaproszeni są nie tylko członkowie Synodu, ale także przedstawiciele władz różnego stopnia oraz wierni z poszczególnych wspólnot parafialnych, grup duszpasterskich, rodziny oraz młodzież.

Pierwsza faza synodu od 25 marca 2017 r. do 19 maja 2018 r. ma na celu przygotowanie dokumentu roboczego. Będzie ona przebiegała w ramach prac sekretariatu synodu oraz komisji: głównej, teologicznej, ds. kultu Bożego i dyscypliny sakramentów, ds. duchowieństwa diecezjalnego, ds. instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego, ds. świeckich, ds. duszpasterstwa, ds. nauki i wychowania katolickiego, ds. ewangelizacji, charytatywnej i ds. dóbr doczesnych. Zostały one już powołane do życia, a ich przewodniczący i członkowie złożą 25 marca wyznanie wiary i przyrzeczenie o wiernym wypełnianiu obowiązków – poinformował ks. Tomasz Lis, rzecznik Diecezji Sandomierskiej.

Drugi etap synodu, od Uroczystości Zesłania Ducha Świętego – 20 maja 2018 r. do wigilii Święta Miłosierdzia Bożego – 27 kwietnia 2019 r., ma odbywać się głównie na forum dekanalnych zespołów synodalnych złożonych z duchownych i świeckich.

-Zespoły znające dobrze lokalną sytuację oraz uwarunkowania parafii, będą analizowały dokument roboczy. Owocem tej refleksji mają być uwagi i postulaty, które posłużą komisji głównej do przygotowania projektu deklaracji dekretów – dodaje ksiądz rzecznik.

Projekt tych dokumentów będzie dyskutowany podczas posiedzeń plenarnych, stanowiących trzeci etap synodu. Jest on przewidziany od Niedzieli Miłosierdzia Bożego – 28 kwietnia 2019 r. do obchodzonej w Sandomierzu Uroczystości Bł. Wincentego Kadłubka – 9 października 2020 r. W ten sposób powstanie dokument końcowy zawierający zalecenia i normy prawne. Jego promulgacji dokona Biskup Ordynariusz.

1 (Kopiowanie)

2 (Kopiowanie)

3 (Kopiowanie)

Chociaż Diecezja Sandomierska będzie obchodziła za rok 200- lecie swojego powstania, to zgromadzeni będą w sobotę  świętowali 25 rocznicę powstania diecezji w jej nowych granicach.

K.K. Palińska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W powiecie

29 Finał WOŚP w Dwikozach

tsa24.com27 stycznia 2021

Bądźmy odpowiedzialni -Oszczędzajmy wodę !

tsa24.com21 stycznia 2021

29. Finał WOŚP Sztab Sandomierz #2484

tsa24.com20 stycznia 2021

Giełdowy Rynek Rolny- magazyny zwolnione od opłat

tsa24.com20 stycznia 2021

Budowa nowej stacji ujęcia wody coraz bliżej

tsa24.com19 stycznia 2021
diecezja

Finał akcji „Gwiazdka dla Potrzebującego”

tsa24.com14 stycznia 2021

Burmistrz Koprzywnicy kwestuje dla WOŚP. Sprawdź co wystawiła na aukcję

tsa24.com13 stycznia 2021

Setne urodziny Pani Stanisławy

tsa24.com12 stycznia 2021

Proste i skuteczne sposoby na bezpieczne ferie

tsa24.com12 stycznia 2021