W powiecie

W sobotę rozpocznie się III Synod Diecezjalny

W sobotę rozpocznie się III Synod Diecezjalny

„Aby nieść światło Ewangelii” – to hasło tegorocznego Synodu Diecezjalnego, który rozpocznie się w sobotę, 25 marca o godz. 11.00 w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu. W uroczystej mszy świętej wezmą udział wierni ze wszystkich parafii Diecezji Sandomierskiej.

Zwołany synod diecezjalny będzie trzecim z kolei w historii diecezji. Pierwszy odbył się w 1923 r. w celu sprecyzowania partykularnego prawa kościelnego. II Synod Diecezji Sandomierskiej odbywał się w latach 1996-1999 r. i przebiegały pod hasłem „Ut unum sint”. Jego postanowienia pobłogosławił papież Jan Paweł II podczas pobytu w Sandomierzu dnia 12 czerwca 1999 r.

– Zachodzi potrzeba dalszego budowania wspólnoty Kościoła lokalnego przez ustawodawstwo partykularne, które przy uszanowaniu bogactwa różnych miejscowych tradycji, poszerzy płaszczyznę wspólnotowego przeżywania wiary. Potrzebujemy Kościoła bardziej misyjnego, bliskiego każdemu człowiekowi i otwartego na wyzwania współczesnego świata. Musimy rozbudzić w sobie entuzjazm Ewangelii, aby odrodziła naszą wspólnotę, wyznaczając kierunek działalności duszpasterskiej oraz jej metody i środki zgodne z przesłaniem Soboru Watykańskiego II, nauczaniem papieskim i zaleceniami Konferencji Episkopatu Polski – podkreśla biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Regulamin Synodu stanowi, że jego członkami są duchowni, osoby zakonne i świeccy, którym przewodniczy biskup. W sumie będzie to około 300 osób sprawujących funkcje duszpasterskie, społeczne oraz przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń kościelnych. To gremium będą wspierały dekanalne zespoły synodalne. Na uroczyste rozpoczęcie Synodu 25 marca do Bazyliki Katedralnej w Sandomierzu zaproszeni są nie tylko członkowie Synodu, ale także przedstawiciele władz różnego stopnia oraz wierni z poszczególnych wspólnot parafialnych, grup duszpasterskich, rodziny oraz młodzież.

Pierwsza faza synodu od 25 marca 2017 r. do 19 maja 2018 r. ma na celu przygotowanie dokumentu roboczego. Będzie ona przebiegała w ramach prac sekretariatu synodu oraz komisji: głównej, teologicznej, ds. kultu Bożego i dyscypliny sakramentów, ds. duchowieństwa diecezjalnego, ds. instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego, ds. świeckich, ds. duszpasterstwa, ds. nauki i wychowania katolickiego, ds. ewangelizacji, charytatywnej i ds. dóbr doczesnych. Zostały one już powołane do życia, a ich przewodniczący i członkowie złożą 25 marca wyznanie wiary i przyrzeczenie o wiernym wypełnianiu obowiązków – poinformował ks. Tomasz Lis, rzecznik Diecezji Sandomierskiej.

Drugi etap synodu, od Uroczystości Zesłania Ducha Świętego – 20 maja 2018 r. do wigilii Święta Miłosierdzia Bożego – 27 kwietnia 2019 r., ma odbywać się głównie na forum dekanalnych zespołów synodalnych złożonych z duchownych i świeckich.

-Zespoły znające dobrze lokalną sytuację oraz uwarunkowania parafii, będą analizowały dokument roboczy. Owocem tej refleksji mają być uwagi i postulaty, które posłużą komisji głównej do przygotowania projektu deklaracji dekretów – dodaje ksiądz rzecznik.

Projekt tych dokumentów będzie dyskutowany podczas posiedzeń plenarnych, stanowiących trzeci etap synodu. Jest on przewidziany od Niedzieli Miłosierdzia Bożego – 28 kwietnia 2019 r. do obchodzonej w Sandomierzu Uroczystości Bł. Wincentego Kadłubka – 9 października 2020 r. W ten sposób powstanie dokument końcowy zawierający zalecenia i normy prawne. Jego promulgacji dokona Biskup Ordynariusz.

1 (Kopiowanie)

2 (Kopiowanie)

3 (Kopiowanie)

Chociaż Diecezja Sandomierska będzie obchodziła za rok 200- lecie swojego powstania, to zgromadzeni będą w sobotę  świętowali 25 rocznicę powstania diecezji w jej nowych granicach.

K.K. Palińska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W powiecie

Bezpieczeństwo podczas nadchodzącego weekendu

tsa24.com29 października 2021

Szarpanie za mundur i obelgi nie pomogły

tsa24.com29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zmiana organizacji ruchu

tsa24.com29 października 2021

Koprzywnickie Bziuki- na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

tsa24.com26 października 2021

Dniówka w sadzie Wójta Gminy Samborzec odpracowana

tsa24.com26 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

II miejsce dla KGW Klimontowianki za potrawę z gęsiny

tsa24.com22 października 2021

Bartuś Przychodzki zebrał kwotę na najdroższy lek świata !

tsa24.com21 października 2021

Złodzieje pracują też na cmentarzu. Zachowaj czujność !

tsa24.com19 października 2021