
Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk oraz Istituto Per Le Tecnologie Applicate Al Beni Culturali, Consiglio Nazionale Delle Recerche realizują polsko – włoski wspólny projekt badawczy na lata 2017-2019. Badania w Sandomierzu potrwają do soboty.
Naukowcy w swojej pracy opierają się na metodach nieinwazyjnych w identyfikacji struktur wczesnomiejskich w warunkach złożonej stratygrafii, jest to integracja metody georadarowej i metody tomografii elektrooporowej.
Głównym celem projektu jest analiza możliwości identyfikacji struktur podpowierzchniowych w wybranych ośrodkach średniowiecznych na terenie Polski i Włoch. Do badań wytypowano dwa zespoły miejskie- Sandomierz i toskańskie Semifonte.
Badania prowadzone w Sandomierzu obejmą swoim zasięgiem zespół wzgórza zamkowego. Polscy i włoscy archeolodzy podejmą próby identyfikacji nieistniejących już dziś średniowiecznych kościołów Św. Wojciecha oraz Św.Jana oraz odtworzenie pierwotnej topografii wzgórza katedralnego.
-Historia Sandomierza jest bardzo skomplikowana, ciągle pozostaje wiele rzeczy do wyjaśnienia. W tej chwili w archeologii coraz bardziej powszechne staje się wykorzystywanie w badaniach metod nieinwazyjnych, które pozwalają poznać podłoże, czyli to czego nie widzimy gołym okiem bez prowadzenia wykopalisk- powiedział Tomasz Herbich, Zastępca Dyrektora Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.
Zgromadzone wyniki badań będą wstępnie weryfikowane archeologicznie i posłużą do planowania wykopalisk. Realizowany projekt ma umozliwić lepsze rozpoznanie efektywności badań geofizycznych zastosowanych w odniesieniu do struktur wczesnomiejskich i zlokalizowanych w zróżnicowanych warunkach geologicznych i stratygraficznych. Wyniki badań będziemy mogli zobaczyć w wizualizacjach 2D i 3D.
Projekt jest finansowany w ramach wymiany pomiędzy Polską Akademią Nauk i włoską Narodową Radą Badań. W projekcie uczestniczą Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, Miejski Konserwator Zabytków w Sandomierzu, Uniwersytet Florencki, Instytut Archeologii i Etnologii PAN oraz sandomierski archeolog Tomasz Biernicki.
K.K.Palińska
Facebook
RSS