kultura i rozrywka

IV Gala Orderu Rzeki Wisły oraz Festival Dookoła Wody

IV Gala Orderu Rzeki Wisły oraz Festival Dookoła Wody

W ubiegły weekend na Bulwarze im. Józefa Piłsudskiego świętowali wodniacy. W ramach Dookoła Wody/Round the Water Festivalu rozbrzmiewała muzyka szantowa oraz folkowa, a na turystów oraz mieszkańców czekali flisacy wraz ze swoimi łodziami.

Dookoła Wody Festival stanowił fascynującą podróż muzyczną przez bliskie i dalekie zakątki kuli ziemskiej, prezentując muzykę z różnych części świata. Tegoroczne święto wodniaków zainaugurował w piątek 23 lipca koncert ballad, poezji wiślanej i morskiej w wykonaniu zespołu Klang, Marka Szurawskiego i innych.

W samo południe drugiego dnia Festivalu odbyła się Msza Św. w intencji flisaków, żeglarzy i sterników wiślanych w Kościele pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Sandomierzu. Po niej, w ramach IV Gali Orderu Rzeki Wisły miało miejsce niezwykle uroczyste wydarzenie – nadanie tytułu Kawalera Orderu Rzeki Wisły retmanowi Mieczysławowi Łabęckiemu. W ceremonii na wirydarzu Klasztoru oo. Dominikanów przy kościele pw. św. Jakuba, udział wzięli Marcin Marzec burmistrz Sandomierza, Marcin Piwnik starosta sandomierski oraz Małgorzata Kiebzak – szefowa kieleckiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia wraz z małżonkiem.

Imponująca biografia retmana pokazuje, jak ważną rolę w życiu człowieka pełni pasja. Umiłowanie tradycji i kontynuowanie rodzinnego etosu bycia flisakiem to wspaniała postawa, która pokazuje jak ważne są korzenie. Nieodłącznym elementem działalności Mieczysława Łabęckiego jest rzeka Wisła, którą przemierza on na swojej tratwie, realizując się jako jedyny w Polsce człowiek posiadający patent retmański. W swojej pasji retman nie zapomina o promocji swojego regionu, czyli Ulanowa, co również zasługuje na duży podziw.

Kolejnym elementem Festivalu „Dookoła Wody” była uroczysta parada Sandomierskiej Floty Wiślanej. Dołączyły do niej łodzie z Solca, Kozienic i kilku innych miejsc leżących nad Wisłą. Później odbył się, przeprowadzony według “sandomierskiego obrządku”, chrzest jednej z drewnianych łodzi. Na bulwarze rozbrzmiewała muzyka – wśród toastów i wiwatów zaprezentowali się gospodarze oraz zaproszeni goście: Horyzont Marzeń, Klang, Zejman i Garkumpel, Marek Szurawski, Hambawenah i inni. Chętni mogli również posłuchać opowieści wodniaków o dalszych i bliższych wyprawach.

Niedzielny poranek upłynął pod hasłem „Wiślanym szlakiem po Sandomierzu” – chętni mogli wybrać się na przewodnicki spacer z Markiem Juszczykiem na Starym Rynku. Zwieńczeniem tegorocznego święta wodniaków był specjalny koncert adresowany dla dzieci w wykonaniu zespołów Klang oraz Zejman i Garkumpel na Bulwarze.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło U.M. Sandomierz

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Piknik Rodzinny w „Przystanku Błonie”

tsa24.com24 września 2021

WITAMINA JAZZ 2021

tsa24.com24 września 2021

Repertuar “Kina Starówka” w Sandomierzu

tsa24.com21 września 2021

Spektakl “Kepler 22B”

tsa24.com21 września 2021

“Srebrna Chochla” dla Gminy Zawichost

tsa24.com20 września 2021

Sandomierska Strefa Rocka – relacja

tsa24.com20 września 2021

Szpital w Sandomierzu – „Całkowity zakaz odwiedzin”

tsa24.com20 września 2021

„Norwid-Rostworowska. Emancypacja kobiet”

tsa24.com17 września 2021

W tym roku po raz 28. wyruszamy, by posprzątać Polskę!

tsa24.com14 września 2021