W powiecie

Jak segregować śmieci? – poznaj nowe zasady

Jak segregować śmieci? – poznaj nowe zasady

Od 1 lipca obowiązuje Wspólny System Segregacji Odpadów. Od tej pory śmieci dzielimy na cztery frakcje – kolory: niebieski, zielony, żółty, brązowy.

Do pojemników w kolorze niebieskim wrzucamy papier: opakowania z papieru i tektury, gazety, czasopisma i ulotki, zeszyty, papier biurowy. Nie jest to miejsce na: ręczniki papierowe i zużyte chusteczki higieniczne, kartony po mleku i napojach, papier lakierowany i powleczony folią, zanieczyszczony papier i papierowe worki po nawozach i materiałach budowlanych.

Do zielonych wrzucamy butelki po napojach i żywności, słoiki, szklane opakowania po kosmetykach. Mogłoby się wydawać, że zielony pojemnik jest odpowiedni do wyrzucania do niego doniczek, potłuczonego żaroodpornego szkła, żarówek, świetlówek. Kto tak myśli, jest w błędzie.

Kolejną kategorią jest kolor żółty. Tam trafiają metale i tworzywa sztuczne, m.in.: butelki plastikowe, nakrętki, kapsle, zakrętki od słoików, kartony po mleku, puszki po żywności, folia aluminiowa, opakowania po środkach czystości. Nie wolno wrzucać opakowań po lekach, zużytych baterii i akumulatorów, opakowań po farbach, lakierach i olejach, plastikowych zabawek, części samochodowych.

Kolor brązowy to odpadki tzw. bio, czyli ulegające biodegradacji. Wrzucamy tam odpadki warzywne i owocowe, resztki jedzenia, gałęzie drzew i krzewów, suszoną trawę, liście, kwiaty, trociny i korę drzew. Brązowy pojemnik nie jest odpowiednim miejscem na ziemię i kamienie, popiół z węgla kamiennego, drewno impregnowane, kości i odchody zwierząt itp.

Ostatnią frakcją są odpady zmieszane. To miejsce, gdzie wyrzucamy wszystko, czego nie mogliśmy zakwalifikować do pozostałych kategorii. Z wyjątkiem: przeterminowanych leków i chemikaliów, zużytego sprzętu AGD i elektronicznego, zużytych baterii i akumulatorów, mebli itp., odpadów budowlanych i rozbiórkowych oraz zużytych opon.

Gminy będą musiały wymienić pojemniki we właściwych kolorach do końca czerwca 2022 roku, natomiast na opisanie i dostosowanie istniejących kubłów, aby ułatwić segregację śmieci mieszkańcom mają pół roku.

Weronika Przestój

wspolny-system

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W powiecie

Bezpieczeństwo podczas nadchodzącego weekendu

tsa24.com29 października 2021

Szarpanie za mundur i obelgi nie pomogły

tsa24.com29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zmiana organizacji ruchu

tsa24.com29 października 2021

Koprzywnickie Bziuki- na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

tsa24.com26 października 2021

Dniówka w sadzie Wójta Gminy Samborzec odpracowana

tsa24.com26 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

II miejsce dla KGW Klimontowianki za potrawę z gęsiny

tsa24.com22 października 2021

Bartuś Przychodzki zebrał kwotę na najdroższy lek świata !

tsa24.com21 października 2021

Złodzieje pracują też na cmentarzu. Zachowaj czujność !

tsa24.com19 października 2021