W powiecie

Jak segregować śmieci? – poznaj nowe zasady

Jak segregować śmieci? – poznaj nowe zasady

Od 1 lipca obowiązuje Wspólny System Segregacji Odpadów. Od tej pory śmieci dzielimy na cztery frakcje – kolory: niebieski, zielony, żółty, brązowy.

Do pojemników w kolorze niebieskim wrzucamy papier: opakowania z papieru i tektury, gazety, czasopisma i ulotki, zeszyty, papier biurowy. Nie jest to miejsce na: ręczniki papierowe i zużyte chusteczki higieniczne, kartony po mleku i napojach, papier lakierowany i powleczony folią, zanieczyszczony papier i papierowe worki po nawozach i materiałach budowlanych.

Do zielonych wrzucamy butelki po napojach i żywności, słoiki, szklane opakowania po kosmetykach. Mogłoby się wydawać, że zielony pojemnik jest odpowiedni do wyrzucania do niego doniczek, potłuczonego żaroodpornego szkła, żarówek, świetlówek. Kto tak myśli, jest w błędzie.

Kolejną kategorią jest kolor żółty. Tam trafiają metale i tworzywa sztuczne, m.in.: butelki plastikowe, nakrętki, kapsle, zakrętki od słoików, kartony po mleku, puszki po żywności, folia aluminiowa, opakowania po środkach czystości. Nie wolno wrzucać opakowań po lekach, zużytych baterii i akumulatorów, opakowań po farbach, lakierach i olejach, plastikowych zabawek, części samochodowych.

Kolor brązowy to odpadki tzw. bio, czyli ulegające biodegradacji. Wrzucamy tam odpadki warzywne i owocowe, resztki jedzenia, gałęzie drzew i krzewów, suszoną trawę, liście, kwiaty, trociny i korę drzew. Brązowy pojemnik nie jest odpowiednim miejscem na ziemię i kamienie, popiół z węgla kamiennego, drewno impregnowane, kości i odchody zwierząt itp.

Ostatnią frakcją są odpady zmieszane. To miejsce, gdzie wyrzucamy wszystko, czego nie mogliśmy zakwalifikować do pozostałych kategorii. Z wyjątkiem: przeterminowanych leków i chemikaliów, zużytego sprzętu AGD i elektronicznego, zużytych baterii i akumulatorów, mebli itp., odpadów budowlanych i rozbiórkowych oraz zużytych opon.

Gminy będą musiały wymienić pojemniki we właściwych kolorach do końca czerwca 2022 roku, natomiast na opisanie i dostosowanie istniejących kubłów, aby ułatwić segregację śmieci mieszkańcom mają pół roku.

Weronika Przestój

wspolny-system

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W powiecie

diecezja

Finał akcji „Gwiazdka dla Potrzebującego”

tsa24.com14 stycznia 2021

Burmistrz Koprzywnicy kwestuje dla WOŚP. Sprawdź co wystawiła na aukcję

tsa24.com13 stycznia 2021

Setne urodziny Pani Stanisławy

tsa24.com12 stycznia 2021

Proste i skuteczne sposoby na bezpieczne ferie

tsa24.com12 stycznia 2021

Powrót uczniów klas I-III do nauczania stacjonarnego

tsa24.com11 stycznia 2021

Wsparcie działalności Grupy Ratownictwa PCK w Sandomierzu

tsa24.com8 stycznia 2021

eSkarbonka Sandomierskiego Sztabu WOŚP już aktywna!

tsa24.com7 stycznia 2021

Koprzywnica aplikuje o dofinansowanie w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych

tsa24.com5 stycznia 2021

Uroczystość Trzech Króli w tym roku bez orszaków

tsa24.com5 stycznia 2021