Fotorelacje

Jakie tajemnice kryją podziemia św. Jakuba

Jakie tajemnice kryją podziemia św. Jakuba

Piwnica wraz z otworem przy południowym filarze kościoła św. Jakuba w Sandomierzu to przedmiot najnowszych badań archeologicznych prowadzonych przez cały wrzesień. Skaner laserowy – 3D oraz skaner optyczny 3D, to najnowocześniejsze metody dokumentacji, które zostały użyte przez badaczy w celu rozstrzygnięcia przeznaczenia odkrytego znaleziska. Było to na razie wstępne rozpoznanie, możliwe że w przyszłym roku prace archeologów zostaną wznowione i obejmą większy teren.

Wykopaliska były prowadzone przez Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz Międzywydziałowy Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki przy Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

– Nasza uwaga koncentrowała się wokół ustalenia do czego służył otwór romańskiej piwnicy. Prowadziliśmy badania rozpoznawcze, ale natrafiliśmy na obiekt, który jest pozostałością konstrukcji, która była dostawiona do tego otworu. Prawdopodobnie był to rodzaj rampy lub innej pochylni, umożliwiającej wnoszenie różnych rzeczy do piwnicy. Jeszcze nie znamy dokładnych wymiarów tej konstrukcji, trudno nam to określić, ponieważ wychodzi to poza teren naszych prac. Po tegorocznym, krótkim sezonie jestem bardzo zadowolona z efektów badań. Pogoda nam sprzyjała, a u Ojców Dominikanów panuje przyjazna atmosfera .Pracowaliśmy w bardzo zgranym zespole: Jacek Śledź, Piotr Rozmysłowski, Jarosław Sabat i Grzegorz Ziętek. W tym miejscu pragnę im serdecznie podziękować za zaangażowanie i profesjonalizm – powiedziała prowadząca badania dr Urszula Bugaj z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

Archeolog Andrzej Gołembnik prowadził dokumentację 3D. Zajmował się także skanowaniem całego kościoła i założenia klasztornego. Przy okazji dokumentował również odkrycia archeologiczne. W środę skanował całą piwnicę. Jest to najnowocześniejsza metoda dokumentacji. Zapis 3D może posłużyć nie tylko naukowcom i architektom, ale nawet twórcom gier komputerowych.

– Nowoczesna dokumentacja opiera się na nowym sposobie wykonywania pomiarów. W tym przypadku używamy skanera laserowego 3D oraz skanera optycznego 3D oraz przy zastosowaniu różnych technik fotogrametrycznych. Zmienił się sposób percepcji, ludzie szukają żywego obrazu, dlatego metoda tej dokumentacji jest niezastąpiona. Jest to wiedza obiektywna, ze względu na fakt, że rejestracja wykonywana przez skaner laserowy ma dokładność 1mm. To nieprawdopodobna precyzja. Dzięki temu powstaje model jeden do jednego tego co widzimy w pełnym trój wymiarze. Dzięki temu można tworzyć modele wirtualne, to archeologia XXI wieku – skomentował archeolog Andrzej Gołembnik

Tegoroczne wykopaliska były wstępnym rozpoznaniem terenu. Istnieje szansa, że w przyszłym roku prace zostaną wznowione na większej przestrzeni . Podziemia klasztoru Św. Jakuba kryją przed nami jeszcze nie jedną tajemnicę.

– Dokumentacja daje szansę na remont klasztoru, a kto wie może jego odbudowę. Zależy nam na stworzeniu inwentaryzacji budynku i terenu przyległego. Dominikanie dokładają wszelkich starań aby Kościół Św. Jakuba Apostoła w Sandomierzu został wpisany przez Prezydenta RP na listę Pomników Historii. – poinformował Przeor O.O. Dominikanów, Michał Śliż.

Wszystkie dane naukowe są niezbędne w celu składania wniosków do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kościół Św. Jakuba Apostoła w Sandomierzu to perła architektury romańskiej. Został wybudowany w pierwszej połowie XIII wieku. Był drugim takim klasztorem w Polsce, a pierwszym wybudowanym w całości z cegły. Świątynia wymaga renowacji i opieki konserwatorów.

– Jeśli nasza świątynia zostałaby uznana za Pomnik Historii ułatwiłoby to pozyskiwanie funduszy na zabezpieczenie obiektu- dodał Przeor Michał Śliż.

Więcej na temat wykopaliska, tutaj.

Kinga Kędziora

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

III Bieg Szklarski

tsa24.com27 września 2021

XII Triathlon Ziemi Sandomierskiej- Fotorelacja

tsa24.com23 sierpnia 2021

Klimontów – Kryształowe Berło dla Mirosława Baki

tsa24.com7 lipca 2021

Sandomierz w miniony weekend powitał wakacje

tsa24.com5 lipca 2021

XVI Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Koprzywnica

tsa24.com3 marca 2020

Bal Mistrzów Sportu. Fotorelacja

tsa24.com10 lutego 2020

BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS 28. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

tsa24.com9 stycznia 2020

NIETRZEŹWI KIEROWCY NA SANDOMIERSKICH DROGACH

tsa24.com3 stycznia 2020

Niezapomniana noc z gwiazdami sportu – fotorelacja

tsa24.com11 lutego 2019