kultura i rozrywka

Kolejni Honorowi Obywatele Miasta Sandomierza

Kolejni Honorowi Obywatele Miasta Sandomierza

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta podjęto jednogłośnie uchwały w sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Sandomierza dr Januszowi Kamockiemu, prof. Adamowi Myjakowi i prof. Andrzejowi Schinzlowi. W uznaniu szczególnych zasług dla Sandomierza oraz nauki i sztuki polskiej.

Nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza dla prof. Adama Myjaka odbędzie się 16 września w Zamku Królewskim w Sandomierzu podczas jego wernisażu rzeźb. Wystawa została zatytułowana: POWROTY. RZEŹBA/RYSUNEK. Uroczystość uświetni recital Ewy Błaszczyk.

Wręczenie tego wyróżnienia dr Januszowi Kamockiemu oraz prof. Andrzejowi Schinzlowi zaplanowano na 8 października podczas obchodów 730 rocznicy II Lokacji Miasta Sandomierza .

kamocki

fot.http://krakow.gosc.pl/doc/2811706.Krzyze-za-piekne-zycie

Dr Janusz Kamocki ur.2 sierpnia 1927r w Warszawie. Uczył się w szkole powszechnej w Dwikozach, a następnie w Szkole Ćwiczeń w Sandomierzu, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. Zasłużył się nie tylko osiągnięciami naukowymi, ale również działalnością polityczną i wojskową podczas II wojny światowej i latach powojennych. W listopadzie 1942r. rozpoczął działalność konspiracyjną w Narodowej Organizacji Wojskowej pod pseudonimem „Orcio”, a w litym 1943r. wstąpił do Armii Krajowej pod pseud. „Mamut”. Po wojnie organizował w sandomierskich szkołach konspiracyjną organizację młodzieżową. Zdał maturę w sandomierskim liceum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego , obecnie Collegium Gostomianum. Studiował etnografię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz studia dyplomatyczne na Wydziale Prawa UJ. Doktorat nauk humanistycznych uzyskał w 1964r. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jak czytamy w uchwale: Swoją pracę naukową i zawodową związał z krakowskim Muzeum Etnograficznym, kierując działem etnografii pozaeuropejskiej. Prowadził badania etnograficzne na terenie Polski i wielu odległych zakątków świata. Głównymi obszarami badawczymi Kamockiego były: kostiumologia ludowa, obrzędowość, demonologia oraz badania nad zasięgiem grup etnograficznych.

Wśród badań naukowych ważną rolę odgrywa akcent sandomierski. Publikacja dotycząca stroju sandomierskiego oraz odtworzenie jego pierwotnej postaci było dla autora wielkim sukcesem. Ponadto prowadził badania terenowe w Indonezji, Jawie, Bali, Indii, Armenii, Singapuru, Nepalu, Łużyc, Tybetu i Chin. Będąc na emeryturze Janusz Kamocki kontynuował pracę naukową na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytecie Polskim w Wilnie, Wyższej Szkole Humanistyczno-Przyrodniczej w Sandomierzu oraz Uniwersytecie Śląskim.

Jest członkiem Komisji Etnograficznej PAN, Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego i Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego. Należy do Światowego Związku Armii Krajowej. Został odznaczony przez Rząd na Uchodźstwie Krzyżem Armii Krajowej , Złotym Krzyżem Zasługi za działalność niepodległościową, Krzyżem Kompanii Wrześniowej oraz wieloma odznaczeniami kombatanckimi.
Dr Janusz Kamocki był najmłodszym żołnierzem Armii Krajowej w Sandomierzu, walczył o Niepodległą Polskę. Jako autor prac etnograficznych na temat Sandomierszczyzny oraz dorobek naukowy w dziedzinie etnologii i innych nauk humanistycznych otrzyma tytuł Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza.

myjak1

fot. Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

Prof. Adam Myjak ur.3 stycznia 1947r. w Starym Sączu, w 1958r. wraz z rodziną przeprowadził się do Sandomierza gdzie spędził dzieciństwo i młodość. W Sandomierzu ukończył szkołę podstawową i I Liceum Ogólnokształcące Collegium Gostomianum. W 1965 r. rozpoczął studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Związał się z ASP i Warszawą, podjał pracę na uczelni. Uzyskał tytuł profesora zwyczajnego, był czterokrotnie wybierany na rektora warszawskiej ASP. Zdobył wiele nagród i wyróżnień zarówno w konkursach ogólnopolskich jak i międzynarodowych.

Z rąk Ministra Kultury Waldemara Dąbrowskiego otrzymał w 2005 r. Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Sandomierzanin jest autorem ponad 50 wystaw indywidualnych, krajowych i zagranicznych. Prace Adama Myjaka można podziwiać m.in. w Muzeum Narodowym W Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Szczecinie, Muzeum śląskim w Katowicach, Muzeum w Bochum, Muzeum Lehmbruck w Duisburgu, jak również w zbiorach prywatnych krajowych i zagranicznych. Sandomierz jest ważnym miejscem w życiu prof. Adama Myjaka.

andrzej-schinzel

http://dbpedia.org/page/Andrzej_Schinzel

Prof. zw. dr hab. Andrzej Schinzel urodził się 5 kwietnia 1937 roku w Sandomierzu. Lata dziecięce i młodość spędził w Sandomierzu. Interesowała go w szczególności matematyka, ale równie mocno język łaciński. Następnie podjął naukę w I Liceum Ogólnokształcącym Collegium Gostomianum w Sandomierzu, gdzie jako 14-latek zwyciężył w II Ogólnopolskiej Olimpiadzie Matematycznej, dwa lata później złożył maturę. Kolejnym punktem edukacyjnej ścieżki Schinzla były studia na Uniwersytecie Warszawskim, na kierunku matematyka. 1960 roku obronił pracą doktorską, tytuł doktora habilitowanego matematyki uzyskał w 1962 roku, profesora nadzwyczajnego w 1967 roku, natomiast profesora zwyczajnego w 1974 roku.
Był stypendystą Fundacji Rockefellera w Cambridge i Upsali (1960-1961). Wykładał na uniwersytetach w Columbus, Paryżu, Limoges, Pizie, Ann Arbor, Budapeszcie. Uczestniczył w niezliczonych konferencjach naukowych, sesjach i seminariach.
Jak podaje uchwała: Od 1960 roku Schinzel pracował w Instytucie Matematycznym PAN, siedemnaście lat później został tam korespondentem, zaś na początku lat 90-tych stał się członkiem rzeczywistym PAN. Pełni funkcję Przewodniczącego Rady Naukowej Instytutu Matematycznego PAN. Ponadto jest członkiem Polskiego Towarzystwa Matematycznego (w latach 1981-83 pełnił funkcję wiceprezesa), Polskiej Akademii Umiejętności, Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, Deutsche Akademie der Naturforscher Leopoldina, Osterreichische Akademie des Wissenschaften. Przez wiele lat zasiadał w Komitecie Głównym Olimpiady Matematycznej.
Jest autorem około 200 prac głównie z teorii liczb oraz dwóch książek „Wacław Sierpiński”, Warszawa 1976 i „Selected Topics on Polynomials”, Ann Arbor 1982. Jest redaktorem i wydawcą pisma „Acta Arithmetica”, pisał dla wielu tematycznych polskich i zagranicznych wydawnictw.
Laureat licznych nagród, m.in. Nagrody Wydziału Nauk Matematyczno-Fizycznych, Chemicznych i Geologiczno-Geograficznych PAN, Nagrody Polskiego Towarzystwa Matematycznego im. Zaremby, Nagrody Państwowej II stopnia, Nagrody Fundacji Jurzykowskiego. Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu w Caen z 1998.
Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem Pamiątkowym im. Wacława Sierpińskiego Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Matematycznego i Uniwersytetu Warszawskiego,
Papieskim Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice oraz wielu ważnych polskich i zagranicznych odznaczeń i wyróżnień.
Sandomierzanin jest jednym najwybitniejszych, współczesnych naukowców w dziedzinie matematyki . Nadanie tytułu Honorowego Mieszkańca Miasta Sandomierza jest wyrazem podziękowania oraz szacunku za promowanie miasta na naukowej arenie międzynarodowej.

Kinga Kędziora

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Jesienny repertuar „Kina Starówka” w Sandomierzu

tsa24.com19 października 2021

43. rocznica wyboru Karola Wojtyły na głowę Stolicy Apostolskiej

tsa24.com18 października 2021

„Żywe obrazy historii” w ramach Odpustu bł. Wincentego Kadłubka

tsa24.com15 października 2021

Wystawa fotografii reportażowej pt. „NURSES ON THE FRONT LINE” otwarta

tsa24.com15 października 2021

Gloria Artis dla Andrzeja Cebuli

tsa24.com13 października 2021

Spotkanie autorskie z Michałem Śmielakiem

tsa24.com13 października 2021

Popularny aktor Jerzy Bończak przyjedzie do Ossolina!

tsa24.com11 października 2021

Bonum Publicum – XVII edycja nagrody im. Aleksandra Patkowskiego

tsa24.com11 października 2021

Utrudnienia w ruchu na przejeździe kolejowym

tsa24.com8 października 2021