W Sandomierzu

Kombatanci przekażą sztandar miastu

Kombatanci przekażą sztandar miastu

Tegoroczne Święto Niepodległości nabierze szczególnego wymiaru. Kombatanci dokonają uroczystego przekazania historycznego Sztandaru 2 PP Legionów Armii Krajowej na ręce Burmistrza Sandomierza.

Sztandar ten ufundowali żołnierze, którzy w czasie II wojny światowej walczyli w szeregach AK. Stał się on symbolem zjednoczenia żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczyste poświęcenie sztandaru odbyło się 28 lipca 1985 r. na placu przy Bazylice Katedralnej w Sandomierzu. Dokonał go Bp. Edward Materski- Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej. Sztandar 2 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej uczestniczył w wielu uroczystościach patriotyczno- religijnych na terenie całego kraju. Symbolizuje etos żołnierzy Armii Krajowej.

sztandar-1

W ostatnim czasie znajdował się w Szkole Podstawowej nr 3 im. Armii Krajowej w Sandomierzu. Kombatanci podjęli jednak decyzję, że ma on tak wielką wartość historyczną, że należy go udostępnić dla szerszego grona odbiorców. Burmistrz Marek Bronkowski na ich prośbę zobowiązał się, że ów sztandar będzie obecny podczas ceremonii pogrzebowych żołnierzy Armii Krajowej.

targowski

Poczet sztandarowy, którzy symbolicznie przekaże sztandar na ręce burmistrza utworzą żołnierze 2 PP Leg. AK- Alicja Kaszyńska, Wojciech Targowski i Janusz Kamocki. Podczas uroczystości obecni będą również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Sandomierzu, której patronem jest Armia Krajowa. Sztandar zostanie wyeksponowany na parterze sandomierskiego ratusza, w sali historii miasta.
Sztandar 2 PP. Leg. AK przez ponad pół wieku przebywał w różnych miejscach. W okresie komunizmu, który był szczególnie niebezpieczny dla patriotyzmu , ukrywano go w prywatnych domach. Historia i losy tego sztandaru wymagają opracowania naukowego. Jak poinformował burmistrz , zajmie się tym dr Piotr Sławiński.

sztandar-2

11 listopada odbędzie się również w Sandomierzu I Bieg Niepodległościowy Gimnazjów i Szkół Ponadgimnazjalnych. Start o godz. 13.00 pod wieżą ciśnień (ul.Szkolna)

Kinga Kędziora- Palińska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Oświadczenie burmistrza w sprawie Szkoły Podstawowej NR2

tsa24.com6 marca 2021

Nietrzeźwy z zakazem na motorowerze

tsa24.com5 marca 2021

131.rocznica urodzin Honorowego Obywatela miasta Sandomierz

tsa24.com5 marca 2021

W Sandomierzu, wycięto drzewa stare, w złym stanie i grożące zawaleniem

tsa24.com5 marca 2021

Kolizja trzech pojazdów na ul. Portowej w Sandomierzu

tsa24.com5 marca 2021

Uwaga na oszustów !!!

tsa24.com5 marca 2021

Sandomierscy policjanci – „spoKREWnieni służbą”

tsa24.com3 marca 2021

Przyznano tytuł Sandomierzanina roku 2020

tsa24.com2 marca 2021

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

tsa24.com2 marca 2021