W Sandomierzu

Kombatanci przekażą sztandar miastu

Kombatanci przekażą sztandar miastu

Tegoroczne Święto Niepodległości nabierze szczególnego wymiaru. Kombatanci dokonają uroczystego przekazania historycznego Sztandaru 2 PP Legionów Armii Krajowej na ręce Burmistrza Sandomierza.

Sztandar ten ufundowali żołnierze, którzy w czasie II wojny światowej walczyli w szeregach AK. Stał się on symbolem zjednoczenia żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczyste poświęcenie sztandaru odbyło się 28 lipca 1985 r. na placu przy Bazylice Katedralnej w Sandomierzu. Dokonał go Bp. Edward Materski- Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej. Sztandar 2 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej uczestniczył w wielu uroczystościach patriotyczno- religijnych na terenie całego kraju. Symbolizuje etos żołnierzy Armii Krajowej.

sztandar-1

W ostatnim czasie znajdował się w Szkole Podstawowej nr 3 im. Armii Krajowej w Sandomierzu. Kombatanci podjęli jednak decyzję, że ma on tak wielką wartość historyczną, że należy go udostępnić dla szerszego grona odbiorców. Burmistrz Marek Bronkowski na ich prośbę zobowiązał się, że ów sztandar będzie obecny podczas ceremonii pogrzebowych żołnierzy Armii Krajowej.

targowski

Poczet sztandarowy, którzy symbolicznie przekaże sztandar na ręce burmistrza utworzą żołnierze 2 PP Leg. AK- Alicja Kaszyńska, Wojciech Targowski i Janusz Kamocki. Podczas uroczystości obecni będą również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Sandomierzu, której patronem jest Armia Krajowa. Sztandar zostanie wyeksponowany na parterze sandomierskiego ratusza, w sali historii miasta.
Sztandar 2 PP. Leg. AK przez ponad pół wieku przebywał w różnych miejscach. W okresie komunizmu, który był szczególnie niebezpieczny dla patriotyzmu , ukrywano go w prywatnych domach. Historia i losy tego sztandaru wymagają opracowania naukowego. Jak poinformował burmistrz , zajmie się tym dr Piotr Sławiński.

sztandar-2

11 listopada odbędzie się również w Sandomierzu I Bieg Niepodległościowy Gimnazjów i Szkół Ponadgimnazjalnych. Start o godz. 13.00 pod wieżą ciśnień (ul.Szkolna)

Kinga Kędziora- Palińska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

„Turniej Czwórmiasta – Czwórbój Sportowy”

tsa24.com21 czerwca 2021

Uroczystości patriotyczne ku czci 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich

tsa24.com21 czerwca 2021

Lato czuć w powietrzu! Czwartki w Muzeum

tsa24.com21 czerwca 2021

Społeczności lokalne walczą razem o Bartusia

tsa24.com17 czerwca 2021

Mobilne Gminne Biuro Spisowe wyruszyło na ulice Sandomierza

tsa24.com17 czerwca 2021

Podsumowanie szkolenia pływackiego

tsa24.com16 czerwca 2021

Promocja książki “Szlak Wisły” – relacja

tsa24.com16 czerwca 2021

Świętokrzyski Mityng Lekkoatletyczny Olimpiad Specjalnych

tsa24.com16 czerwca 2021

Wystawa koncepcji rewitalizacji fontanny na Małym Rynku w Sandomierzu

tsa24.com15 czerwca 2021