W Sandomierzu

Konferencja naukowa poświęcona historii, sztuce i wyzwaniom konserwatorskim w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu

Konferencja naukowa poświęcona historii, sztuce i wyzwaniom konserwatorskim w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu

Z udziałem wielu ważnych osób reprezentujących dwa ministerstwa, duchowieństwo, samorząd, świat nauki i kultury odbyła się konferencja naukowa poświęcona historii, sztuce i wyzwaniom konserwatorskim w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu. Wydarzenie miało miejsce 22 maja br., w Instytucie Teologicznym w Sandomierzu i odbyło się w ramach projektu „Konserwacja wnętrz korpusu nawowego perły wczesnogotyckiej architektury sakralnej – Bazyliki Katedralnej w Sandomierzu”, który współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020.

Ministerstwo Sportu i Turystyki reprezentowała wiceminister Anna Krupka, natomiast Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego reprezentował Zbigniew Maj Naczelnik Wydziału ds. Konserwatorskich, Departament Ochrony Zabytków. Zbigniew Maj odczytał wystąpienie dr hab. prof. IH PAN Magdaleny Gawin podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalnego Konserwatora Zabytków, w którym wiceminister podkreśliła istotne znaczenie historyczne i kulturowe sandomierskiej Bazyliki Katedralnej. W konferencji uczestniczył także Marek Kwitek Poseł na Sejm RP.

Z ramienia Kurii Diecezjalnej w konferencji wziął udział Ksiądz Biskup dr Krzysztof Nitkiewicz oraz Biskup senior Edward Frankowski. Miejski samorząd reprezentował Marcin Marzec burmistrz Sandomierza, który miał okazję porozmawiać o przyszłości sandomierskich zabytków ze Zbigniewem Majem z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zebranych na konferencji gości powitał ks. Zygmunt Gil – proboszcz Parafii Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sandomierzu. Na wstępie przedstawił informacje o projekcie “Konserwacja wnętrz korpusu nawowego perły wczesnogotyckiej architektury sakralnej – Bazyliki Katedralnej w Sandomierzu”. Następnie głos zabrał w imieniu Wiceminister dr hab. prof. IH PAN Magdalena Gawin Zbigniew Maj. O średniowiecznej architekturze sakralnej mówił dr hab. Marek Walczak z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Następnie głos zabrał dr hab. Paweł Pencakowski, prof. Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, który przedstawił referat pt. Bazylika Katedralna w Sandomierzu – w kręgu historii i sztuki. Jako ostatni przed przerwą wystąpił dr hab. Jan Ptak, prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który przybliżył uczestnikom informacje o zespołach herbów obecnych w wystroju architektonicznym i dekoracjach Bazyliki Katedralnej w Sandomierzu. Po powrocie z przerwy uczestnicy wysłuchali Rolanda Roga, kierownika i wykonawcy generalnych prac konserwatorskich w Bazylice, który opisał przebieg prac konserwatorskich w korpusie nawowym Bazyliki Katedralnej w latach 2018 – 2019 r. Następnie głos zabrali Anna Hohendorff i Andrzej Dyga, którzy mówili o pracach konserwatorskich przy 12 witrażach projektu Jana Bukowskiego. O przyszłych pracach konserwatorskich w Bazylice ze wskazaniem najpilniejszych potrzeb mówili ks. Zygmunt Gil, ks. Andrzej Rusak oraz Roland Róg.

Ostatnim elementem konferencji była dyskusja, po niej uczestnicy udali się na zwiedzanie sandomierskiej Katedry.

ura-5833

ura-5828

ura-5824

ura-5810

ura-5806

ura-5805

ura-5797

ura-5790

Źródło: UM Sandomierz 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Dzień Babci i Dziadka w Sandomierzu akcja profilaktyczna

tsa24.com15 stycznia 2021

Wzmocniono ochronę przeciwpowodziową Sandomierza

tsa24.com14 stycznia 2021

Gmina pomaga dotrzeć do punktu szczepień na Covid-19

tsa24.com14 stycznia 2021
diecezja

Finał akcji „Gwiazdka dla Potrzebującego”

tsa24.com14 stycznia 2021

Jak mija drugi tydzień Ferie po Królewsku online ?

tsa24.com14 stycznia 2021

Proste i skuteczne sposoby na bezpieczne ferie

tsa24.com12 stycznia 2021

Powrót uczniów klas I-III do nauczania stacjonarnego

tsa24.com11 stycznia 2021

Prace remontowe w Miejskiej Bibliotece Publicznej

tsa24.com11 stycznia 2021

Dwunastu wykonawców zainteresowanych rozbudową mostu w Sandomierzu

tsa24.com8 stycznia 2021