Bez kategorii

Konwent Domów Kultury w Sandomierzu

Konwent Domów Kultury w Sandomierzu

Konwent Domów Kultury, który odbył się 19 października 2017 roku w sandomierskim Ratuszu był wyjątkowym i bardzo inspirującym spotkaniem kadry kultury.

Do Sandomierza licznie przybyli pracownicy domów i centrów kultury z pięciu województw: świętokrzyskiego, lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego a także śląskiego. Sandomierz na jednej dzień stał się stolicą kultury południowo – wschodniej Polski. Salę Ratusza, oprócz uczestników, wypełniła po brzegi społeczna i kulturalna energia.

Uroczystego otwarcia wydarzenia oraz powitania gości dokonał Marek Bronkowski – Burmistrz Sandomierza. Następnie głos zabrali: Anna Pasznik z Działu Programów Dotacyjnych Narodowego Centrum Kultury,  Teresa Jankowska ze Stowarzyszenia Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej oraz Wojciech Dumin – dyrektor Sandomierskiego Centrum Kultury.

Pierwsza część spotkania poświęcona była prezentacji działań wybranych domów kultury, które brały udział w narodowym programie Dom kultury + Inicjatywy Lokalne.

Jako pierwszy zaprezentował się gospodarz tegorocznego Konwentu, czyli Sandomierskie Centrum Kultury. Marta Szpyra – asystent artystyczny w Sandomierskie Centrum Kultury, pokrótce przedstawiła przebieg realizowanego przez SCK projektu pt. „Przepis na kulturę w Sandomierzu”. Najważniejszym elementem tej prezentacji były zaskoczenia, odkrycia i wyzwania dla domu kultury, które pojawiły się w związku z realizacją wspomnianego projektu. Kolejna część wystąpienia poświęcona była inicjatywom lokalnym, które aktualnie realizowane są na terenie Sandomierza. O swoich ciekawych pomysłach i działaniach opowiedział wolontariuszki oraz liderki społeczne: Jagoda Szczęsna reprezentująca grupę nieformalną „WY – Twórcze Babeczki” oraz Magdalena Głowacka z „Niezależnej Inicjatywy Kulturalnej”.

Następnie wspaniale zaprezentowały się następujące domy kultury: Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury reprezentowane przez Iwonę Senderowską i  Agnieszkę Kucybałę., Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Czarnej reprezentowany przez Katarzynę Gargałę i Magdalenę Chorzempę oraz Staszowski Ośrodek Kultury reprezentowany przez Katarzynę Ciepielę i Dominika Rożka.

Wystąpienia wymienionych domów kultury przygotowane były w sposób profesjonalny, interesujący i oryginalny. Działania, o których z taką pasją opowiedzieli przedstawiciele domów kultury, z pewnością stały się źródłem inspiracji dla pozostałych uczestników Konwentu.

Druga część spotkania zakładała aktywny udział wszystkich zgromadzonych gości.

Wprowadzeniem atmosfery „akcji i działania” zajęły się znakomite animatorki kultury: Anna Miodyńska, Teresa Jankowska, Małgorzata Wójcik oraz Alina Hałoń. Anna Miodyńska z Małopolskiego Instytutu Kultury z pomocą koleżanek – animatorek, przeprowadziła innowacyjną grę szkoleniową pt. Myślmy strategicznie! Gra wymagała logicznego myślenia i intensywnej pracy w małych zespołach zadaniowych. „Burza mózgów” unosiła się nad salą obrad Ratusza a efekty intelektualnego wysiłku prezentowane były przez uczestników z duma i uśmiechem.

Na zakończenie Konwentu odbył się warsztat dotyczący wyzwań dla domów kultury oraz rekomendacji dla Programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2018. Pracownicy sektora kultury wspólnie zastanawiali się nad perspektywami dla domów kultury, mając na uwadze partycypacyjny model uczestnictwa w kulturze. Ostatnim akcentem wydarzenia było zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej.

Sandomierski Konwent Domów Kultury zdecydowanie można określić jako udany. Spotkanie to przebiegło w bardzo ciepłej i niemal rodzinnej atmosferze.

Organizatorami Konwentu byli: Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej, Narodowe Centrum Kultury, Sandomierskie Centrum Kultury oraz Urząd Miejski w Sandomierzu.

źródło: Sandomierskie Centrum Kultury

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Bez kategorii

Więcej w Bez kategorii

Nagrody Publiczności w konkursie “Porównania 29”

tsa24.com19 stycznia 2021

Ferie zimowe z komiksem!

tsa24.com4 stycznia 2021

Inwestycja zaprojektowana z myślą o przyszłości

tsa24.com30 grudnia 2020

Mamy dwa nowe i cztery wyremontowane mosty w województwie

tsa24.com11 grudnia 2020

Zawieszanie linii Tarnobrzeg – Gdańsk

tsa24.com10 listopada 2020

Rozpoczynamy nabór wolontariuszy do 29. Finału WOŚP

tsa24.com9 listopada 2020

Darmowy listopad 2020. Zaproszenie na konferencję online

tsa24.com5 listopada 2020

Planowane wyłączenia prądu

tsa24.com22 lipca 2020
prąd

Planowane wyłączenia prądu

tsa24.com7 lipca 2020