Bez kategorii

Konwent Domów Kultury w Sandomierzu

Konwent Domów Kultury w Sandomierzu

Konwent Domów Kultury, który odbył się 19 października 2017 roku w sandomierskim Ratuszu był wyjątkowym i bardzo inspirującym spotkaniem kadry kultury.

Do Sandomierza licznie przybyli pracownicy domów i centrów kultury z pięciu województw: świętokrzyskiego, lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego a także śląskiego. Sandomierz na jednej dzień stał się stolicą kultury południowo – wschodniej Polski. Salę Ratusza, oprócz uczestników, wypełniła po brzegi społeczna i kulturalna energia.

Uroczystego otwarcia wydarzenia oraz powitania gości dokonał Marek Bronkowski – Burmistrz Sandomierza. Następnie głos zabrali: Anna Pasznik z Działu Programów Dotacyjnych Narodowego Centrum Kultury,  Teresa Jankowska ze Stowarzyszenia Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej oraz Wojciech Dumin – dyrektor Sandomierskiego Centrum Kultury.

Pierwsza część spotkania poświęcona była prezentacji działań wybranych domów kultury, które brały udział w narodowym programie Dom kultury + Inicjatywy Lokalne.

Jako pierwszy zaprezentował się gospodarz tegorocznego Konwentu, czyli Sandomierskie Centrum Kultury. Marta Szpyra – asystent artystyczny w Sandomierskie Centrum Kultury, pokrótce przedstawiła przebieg realizowanego przez SCK projektu pt. „Przepis na kulturę w Sandomierzu”. Najważniejszym elementem tej prezentacji były zaskoczenia, odkrycia i wyzwania dla domu kultury, które pojawiły się w związku z realizacją wspomnianego projektu. Kolejna część wystąpienia poświęcona była inicjatywom lokalnym, które aktualnie realizowane są na terenie Sandomierza. O swoich ciekawych pomysłach i działaniach opowiedział wolontariuszki oraz liderki społeczne: Jagoda Szczęsna reprezentująca grupę nieformalną „WY – Twórcze Babeczki” oraz Magdalena Głowacka z „Niezależnej Inicjatywy Kulturalnej”.

Następnie wspaniale zaprezentowały się następujące domy kultury: Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury reprezentowane przez Iwonę Senderowską i  Agnieszkę Kucybałę., Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Czarnej reprezentowany przez Katarzynę Gargałę i Magdalenę Chorzempę oraz Staszowski Ośrodek Kultury reprezentowany przez Katarzynę Ciepielę i Dominika Rożka.

Wystąpienia wymienionych domów kultury przygotowane były w sposób profesjonalny, interesujący i oryginalny. Działania, o których z taką pasją opowiedzieli przedstawiciele domów kultury, z pewnością stały się źródłem inspiracji dla pozostałych uczestników Konwentu.

Druga część spotkania zakładała aktywny udział wszystkich zgromadzonych gości.

Wprowadzeniem atmosfery „akcji i działania” zajęły się znakomite animatorki kultury: Anna Miodyńska, Teresa Jankowska, Małgorzata Wójcik oraz Alina Hałoń. Anna Miodyńska z Małopolskiego Instytutu Kultury z pomocą koleżanek – animatorek, przeprowadziła innowacyjną grę szkoleniową pt. Myślmy strategicznie! Gra wymagała logicznego myślenia i intensywnej pracy w małych zespołach zadaniowych. „Burza mózgów” unosiła się nad salą obrad Ratusza a efekty intelektualnego wysiłku prezentowane były przez uczestników z duma i uśmiechem.

Na zakończenie Konwentu odbył się warsztat dotyczący wyzwań dla domów kultury oraz rekomendacji dla Programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2018. Pracownicy sektora kultury wspólnie zastanawiali się nad perspektywami dla domów kultury, mając na uwadze partycypacyjny model uczestnictwa w kulturze. Ostatnim akcentem wydarzenia było zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej.

Sandomierski Konwent Domów Kultury zdecydowanie można określić jako udany. Spotkanie to przebiegło w bardzo ciepłej i niemal rodzinnej atmosferze.

Organizatorami Konwentu byli: Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej, Narodowe Centrum Kultury, Sandomierskie Centrum Kultury oraz Urząd Miejski w Sandomierzu.

źródło: Sandomierskie Centrum Kultury

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Bez kategorii

Więcej w Bez kategorii

Zmarł ks. Tomasz Kotulski

tsa24.com28 kwietnia 2021

Sukces tancerek FT PARADOX

tsa24.com26 kwietnia 2021

Nowe nasadzenia w Sandomierzu

tsa24.com23 kwietnia 2021

Pilnie ! Poszukiwani wolontariusze, którzy mogą wesprzeć rodziców Bartusia

tsa24.com21 kwietnia 2021

List samorządowców do Premiera Mateusza Morawieckiego

tsa24.com14 kwietnia 2021

Kuria Diecezjalna przekazała datki z akcji “Na pomoc Chorwacji”

tsa24.com11 marca 2021

Pożar budynku mieszkalnego w miejscowości Złota

tsa24.com3 marca 2021

Nagrody Publiczności w konkursie “Porównania 29”

tsa24.com19 stycznia 2021

Ferie zimowe z komiksem!

tsa24.com4 stycznia 2021