W powiecie

Kto wspiera chorych?

Kto wspiera chorych?

Dwa lata temu powstała Sandomierska Grupa Zakupowa gazu i energii. Członkowie grupy, czyli wszystkie gminy powiatu sandomierskiego oraz Starostwo Powiatowe zadeklarowali, że część oszczędności będą przekazywali na wsparcie Oddziału Medycyny Paliatywnej sandomierskiego szpitala. Do tej pory ze złożonej obietnicy wywiązały się zaledwie 3 gminy. Co z resztą?

27 kwietnia 2015 roku Marek Bronkowski, burmistrz Sandomierza założył Sandomierską Grupę Zakupową, która pozwala na tańszy zakup gazu i energii przez samorządy. Włodarze gmin zadeklarowali, że zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczą na cel społeczny jakim jest wsparcie finansowe Oddziału Medycyny Paliatywnej sandomierskiego szpitala.

Gmina Miejska Sandomierz na zakup specjalistycznych łóżek przekazała 52 tys. zł. w grudniu ubiegłego roku 27 tys. zł oraz 25 tys. zł. w tym miesiącu. Pieniądze te zostały pozyskane z zakupu gazu i energii dla placówek administrowanych przez miasto, wśród których są budynki Urzędu Miejskiego, oświatowe oraz komunalne. Dzięki temu wsparciu Oddział Medycyny Paliatywnej zyskał 10 nowoczesnych łóżek.

W ubiegłym roku 6 tys. zł dotacji celowej przekazała Gmina Samborzec. W lutym br. Urząd Miasta i Gminy Zawichost przekazał na ten sam cel 6 tys. zł. Do tej pory ze złożonej deklaracji wywiązały się tylko trzy gminy.

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Obrazów, radni również podjęli decyzję o przekazaniu dla Specjalistycznego Szpitala im. Ducha Świętego w Sandomierzu 6.tys. zł.

Ze złożonej obietnicy nie wywiązały się jeszcze gminy: Koprzywnica, Klimontów, Wilczyce, Dwikozy i Łoniów.

Zarząd Starostwa Powiatowego w Sandomierzu poinformował nas, że w 2017 r. powiat przekazał na rzecz szpitala środki finansowe w kwocie 300 tys zł. jako własny wkład finansowy do dofinansowania, które szpital uzyskał na budowę lądowiska. Powiat przekazał również 55 tys zł. na zakup sprzętu ortopedycznego.

-Sandomierski szpital będzie aplikował w wielu konkursach ogłaszanych przez Urząd Marszałkowski w Kielcach na wielomilionowe inwestycje, jeśli uzyska dofinansowanie potrzebne będą środki finansowe na udział własny w inwestycjach. W zależności od uzyskanego dofinansowania będziemy starali się pomóc finansowo szpitalowi tak aby mógł skorzystać z szansy rozwoju jaką dają fundusze unijne – powiedział Marcin Piwnik, Zarząd Powiatu Sandomierskiego

Pacjenci Oddziału Medycyny Paliatywnej to nieuleczalnie chorzy, którzy walczą z nieustępującym bólem spowodowanym zazwyczaj przez choroby nowotworowe. Oddział funkcjonuje w strukturach sandomierskiego szpitala od 2000 r. Liczy 6 dwuosobowych sal oraz jedną sześcioosobową, łącznie znajduje się tam 18 łóżek.

Wymiana starego sprzętu jest konieczna. Nowoczesne łóżka są wyposażone w specjalne materace i uchwyty zabezpieczające, co ułatwia chorym pobyt w szpitalu. Posiadają również elektryczną regulację wysokości i pozycji, co odciąża obolałe ciało pacjenta.

K.K.Palińska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W powiecie

Zderzenie samochodu ciężarowego z ciągnikiem rolniczym

tsa24.com6 maja 2021

Druhowie z OSP Gałkowice ratują życie

tsa24.com6 maja 2021

Nowy blask zawichojskiej strażnicy

tsa24.com6 maja 2021

Podpisali umowę na budowę mostu w Samborcu

tsa24.com29 kwietnia 2021

HSW prezentuje nowe materiały z badań ZSSW-30 – strzelania z ppk SPIKE

tsa24.com29 kwietnia 2021

Wielkie poruszenie serc na majówkę w Sandomierzu

tsa24.com29 kwietnia 2021

Środki na pochylnię dla niepełnosprawnych i kolejne pulsoksymetry

tsa24.com28 kwietnia 2021

Wybrano najkorzystniejszą ofertę na rozbudowę mostu w Sandomierzu

tsa24.com27 kwietnia 2021

Pulsoksymetry przekazane do placówek medycznych w Koprzywnicy

tsa24.com27 kwietnia 2021