W powiecie

Kto wspiera chorych?

Kto wspiera chorych?

Dwa lata temu powstała Sandomierska Grupa Zakupowa gazu i energii. Członkowie grupy, czyli wszystkie gminy powiatu sandomierskiego oraz Starostwo Powiatowe zadeklarowali, że część oszczędności będą przekazywali na wsparcie Oddziału Medycyny Paliatywnej sandomierskiego szpitala. Do tej pory ze złożonej obietnicy wywiązały się zaledwie 3 gminy. Co z resztą?

27 kwietnia 2015 roku Marek Bronkowski, burmistrz Sandomierza założył Sandomierską Grupę Zakupową, która pozwala na tańszy zakup gazu i energii przez samorządy. Włodarze gmin zadeklarowali, że zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczą na cel społeczny jakim jest wsparcie finansowe Oddziału Medycyny Paliatywnej sandomierskiego szpitala.

Gmina Miejska Sandomierz na zakup specjalistycznych łóżek przekazała 52 tys. zł. w grudniu ubiegłego roku 27 tys. zł oraz 25 tys. zł. w tym miesiącu. Pieniądze te zostały pozyskane z zakupu gazu i energii dla placówek administrowanych przez miasto, wśród których są budynki Urzędu Miejskiego, oświatowe oraz komunalne. Dzięki temu wsparciu Oddział Medycyny Paliatywnej zyskał 10 nowoczesnych łóżek.

W ubiegłym roku 6 tys. zł dotacji celowej przekazała Gmina Samborzec. W lutym br. Urząd Miasta i Gminy Zawichost przekazał na ten sam cel 6 tys. zł. Do tej pory ze złożonej deklaracji wywiązały się tylko trzy gminy.

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Obrazów, radni również podjęli decyzję o przekazaniu dla Specjalistycznego Szpitala im. Ducha Świętego w Sandomierzu 6.tys. zł.

Ze złożonej obietnicy nie wywiązały się jeszcze gminy: Koprzywnica, Klimontów, Wilczyce, Dwikozy i Łoniów.

Zarząd Starostwa Powiatowego w Sandomierzu poinformował nas, że w 2017 r. powiat przekazał na rzecz szpitala środki finansowe w kwocie 300 tys zł. jako własny wkład finansowy do dofinansowania, które szpital uzyskał na budowę lądowiska. Powiat przekazał również 55 tys zł. na zakup sprzętu ortopedycznego.

-Sandomierski szpital będzie aplikował w wielu konkursach ogłaszanych przez Urząd Marszałkowski w Kielcach na wielomilionowe inwestycje, jeśli uzyska dofinansowanie potrzebne będą środki finansowe na udział własny w inwestycjach. W zależności od uzyskanego dofinansowania będziemy starali się pomóc finansowo szpitalowi tak aby mógł skorzystać z szansy rozwoju jaką dają fundusze unijne – powiedział Marcin Piwnik, Zarząd Powiatu Sandomierskiego

Pacjenci Oddziału Medycyny Paliatywnej to nieuleczalnie chorzy, którzy walczą z nieustępującym bólem spowodowanym zazwyczaj przez choroby nowotworowe. Oddział funkcjonuje w strukturach sandomierskiego szpitala od 2000 r. Liczy 6 dwuosobowych sal oraz jedną sześcioosobową, łącznie znajduje się tam 18 łóżek.

Wymiana starego sprzętu jest konieczna. Nowoczesne łóżka są wyposażone w specjalne materace i uchwyty zabezpieczające, co ułatwia chorym pobyt w szpitalu. Posiadają również elektryczną regulację wysokości i pozycji, co odciąża obolałe ciało pacjenta.

K.K.Palińska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W powiecie

Bezpieczeństwo podczas nadchodzącego weekendu

tsa24.com29 października 2021

Szarpanie za mundur i obelgi nie pomogły

tsa24.com29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zmiana organizacji ruchu

tsa24.com29 października 2021

Koprzywnickie Bziuki- na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

tsa24.com26 października 2021

Dniówka w sadzie Wójta Gminy Samborzec odpracowana

tsa24.com26 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

II miejsce dla KGW Klimontowianki za potrawę z gęsiny

tsa24.com22 października 2021

Bartuś Przychodzki zebrał kwotę na najdroższy lek świata !

tsa24.com21 października 2021

Złodzieje pracują też na cmentarzu. Zachowaj czujność !

tsa24.com19 października 2021