W powiecie

Ku pamięci “Wyklętych”

Ku pamięci “Wyklętych”

Patriotyczne koncerty, msza święta w intencji Niezłomnych, uroczystości na Cmentarzu Katedralnym oraz bieg Tropem Wilczym, czyli Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Sandomierzu.

W kościele Św. Józefa o godz. 10.00 została wczoraj odprawiona msza święta w intencji “Żołnierzy Wyklętych”. Bezpośrednio po zakończeniu modlitwy, uczestnicy przeszli na Cmentarz Katedralny i zebrali się przy symbolicznej mogile ppłk Antoniego Wiktorowskiego „Kruka”, żołnierza Armii Krajowej. Członkowie klubu Prawa i Sprawiedliwości nieśli kilkumetrową flagę Polski. W uroczystościach uczestniczyli włodarze miasta, powiatu, radni miejscy, dowódcy i żołnierze 3 Batalionu Radiotechnicznego w Sandomierzu, poczty sztandarowe oraz przedstawiciele różnych instytucji miejskich.

– Doceńmy dzisiejsze święto, bo biorąc udział w tych uroczystościach przywracamy godność Polsce i tym, którzy podjęli walkę o najwyższe wartości – powiedział Marek Kwitek, Poseł na Sejm.

Po oficjalnych przemówieniach składano wieńce i kwiaty przy symbolicznej mogile „Kruka”. Podczas uroczystości Fundacja Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza “Łupaszki” w porozumieniu z sandomierską Jednostką Strzelecką przeprowadzili kwestę na rzecz poszukiwania szczątków, ekshumacji i godnego pochówku „Żołnierzy Wyklętych”.

Obchody ku czci Niezłomnych były kontynuowane w parku miejskim, gdzie uczestnicy przygotowywali się do biegu „Tropem Wilczym”. Wzięło w nim udział ponad 200 osób. Mieli na sobie czarne koszulki z wizerunkami i nazwiskami Wyklętych. Biegli mieszkańcy powiatu sandomierskiego, w tym również rodziny z małymi dziećmi w wózkach, żołnierze 3 Batalionu Radiotechnicznego z Sandomierza, ratownicy PCK, kibice Wisły Sandomierz oraz ich koledzy z Węgier.

-Bieg cieszy się dużym zainteresowaniem. To już trzecia impreza w Sandomierzu, a piąta w Polsce. Zawodnicy są w różnym wieku, jest wśród nich wiele pań, a także małych dzieci. Dzisiejsza impreza sportowa jest szansą na przekazywanie młodszemu pokoleniu postaw patriotycznych, to okazja do zjednoczenia się w myśl tak ważnej idei jaką jest pamięć o Niezłomnych – powiedział Paweł Wierzbicki, dyrektor MOSiR w Sandomierzu.

– Biegnę, bo chcę uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych, którzy zasłużyli się dla Polski. Reprezentuje Wisłę Sandomierz, pierwszy raz biorę udział w takim biegu. Dzisiejsze wydarzenie jest wyrazem patriotyzmu i jednoczy wszystkich Polaków na terenie całego kraju – dodał Krystian.

Bieg rozpoczął się pod wieżą ciśnień przy ul. Szkolnej, a zakończył na Podwalu Dolnym. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale.

Tekst: Kinga Kędziora – Palińska
Fot. Kinga Kędziora – Palińska / MOSiR Sandomierz

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W powiecie

W Klimontowie w ramach modernizacji boiska powstała szkółka kolarska

tsa24.com23 czerwca 2021

Utrudnienia w ruchu związane z Rowerowym Rajdem “Solidarności i Olimpijczyków”

tsa24.com23 czerwca 2021

Informacja dotycząca szczepienia przeciw COVID-1

tsa24.com18 czerwca 2021

Burmistrz Zawichostu z absolutorium za wykonanie budżetu

tsa24.com17 czerwca 2021

Społeczności lokalne walczą razem o Bartusia

tsa24.com17 czerwca 2021

Sukces Martyny Sygnet w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym KRUS

tsa24.com16 czerwca 2021

Egzaminy na kartę rowerową przed wakacjami – zaliczone

tsa24.com15 czerwca 2021

Sukces matematyczny na szczeblu międzynarodowym Julii i Krystiana

tsa24.com15 czerwca 2021

Jubileusz Złotych Godów w Zawichoście

tsa24.com14 czerwca 2021