W Sandomierzu

Liczne wiślane atrakcje w Sandomierzu

Liczne wiślane atrakcje w Sandomierzu

W miniony weekend w Sandomierzu miały miejsce obchody II Gali Orderu Rzeki Wisły. Poza wręczeniem honorowego odznaczenia Jarosławowi Kałuży oraz tytułu Mistrza Szkutnictwa Tradycyjnego Wacławowi Witkowskiemu, na sandomierzan i gości czekały inne atrakcje nawiązujące tematycznie do najdłuższej rzeki w Polsce.

Każdy zainteresowany tradycjami rzemieślniczymi mógł uczestniczyćw ratuszu w panelach dyskusyjnych. Omawiane na spotkaniach zagadnienia dotyczyły takielunku, konserwacji powierzchni oraz sposobów zabudowy pokładu tradycyjnych jednostek wiślanych. Zarejestrowany w trakcie paneli materiał będzie służył do wydania Zeszytów Szkutniczych.

Na Zamku Królewskim została otwarta wystawa fotografii wiślanych “Powidoki wiślane szypra Kałuży” Jacka Marczewskiego, na której prezentowanych jest 40 zdjęć Wisły i ludzi rzeki. Będzie ją można obejrzeć w kilkunastu nadwiślańskich miastach i miejscowościach, a także w Orleanie na Festiwalu Loary, największym europejskim festiwalu tradycyjnych łodzi i statków rzecznych.

Zorganizowany panel dyskusyjny “Jaka będzie Wisła w ciągu najbliższej dekady – marzenia i realia” miał na celu przedstawienie kompendium wiedzy na temat współczesnej Wisły, pomysłów na nią i ich realizacji.
Została również otwarta nowa ścieżka turystyczna “Wiślanym szlakiem po Sandomierzu”. Chętni mogą dowiedzieć się co nieco o wiślanych historiach zabytków Sandomierza. Wielu obecnych było zaskoczonych ciekawostkami związanymi z historią ratownictwa wodnego, flisactwem czy kupiectwem. Klimat stworzyły tradycyjne wiślane pychówki, które na krótki czas zagościły na sandomierskim rynku.

W Kinie Starówka odbyła się premiera filmu “Szaman z rzeki”, II tomu opowieści wiślanych. Spotkanie było ciekawą atrakcją dla najmłodszych, którzy poznawai historię i bohaterów baśniowego świata Wisły.

Gala była uzupełnieniem inicjatyw partnerstwa “Napędzani Wisłą”, w tym akcji sprzątanie Wisły, wyprawy warszawskie i udział w obchodach Godziny “W”, organizacja Rejsów Niepodległości, “Dookoła Wody Festival”, rejsy edukacyjne “Sandomierką”.

Amelia Chodorek 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Pożar koparko – ładowarki w Sandomierzu

tsa24.com13 maja 2021

Manual dla branży turystycznej

tsa24.com13 maja 2021

“Sandomierscy KREWni z wyboru – tydzień krwiodawstwa”

tsa24.com13 maja 2021

Policja poszukuje zaginionego mieszkańca Sandomierza

tsa24.com12 maja 2021

Zwycięzcy X Międzyprzedszkolnego Konkursu Recytatorskiego

tsa24.com12 maja 2021

Zgłoś swoje propozycje zmian w rozkładzie jazdy autobusów

tsa24.com12 maja 2021

NOC MUZEÓW 2021 w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu

tsa24.com12 maja 2021

Worki z nakrętkami z Klimontowa zasilą zbiórkę Bartusia

tsa24.com11 maja 2021

Poruszasz się hulajnoga elektryczną? Od 20 maja wchodzą nowe przepisy 

tsa24.com11 maja 2021