W Sandomierzu

Liczne wiślane atrakcje w Sandomierzu

Liczne wiślane atrakcje w Sandomierzu

W miniony weekend w Sandomierzu miały miejsce obchody II Gali Orderu Rzeki Wisły. Poza wręczeniem honorowego odznaczenia Jarosławowi Kałuży oraz tytułu Mistrza Szkutnictwa Tradycyjnego Wacławowi Witkowskiemu, na sandomierzan i gości czekały inne atrakcje nawiązujące tematycznie do najdłuższej rzeki w Polsce.

Każdy zainteresowany tradycjami rzemieślniczymi mógł uczestniczyćw ratuszu w panelach dyskusyjnych. Omawiane na spotkaniach zagadnienia dotyczyły takielunku, konserwacji powierzchni oraz sposobów zabudowy pokładu tradycyjnych jednostek wiślanych. Zarejestrowany w trakcie paneli materiał będzie służył do wydania Zeszytów Szkutniczych.

Na Zamku Królewskim została otwarta wystawa fotografii wiślanych „Powidoki wiślane szypra Kałuży” Jacka Marczewskiego, na której prezentowanych jest 40 zdjęć Wisły i ludzi rzeki. Będzie ją można obejrzeć w kilkunastu nadwiślańskich miastach i miejscowościach, a także w Orleanie na Festiwalu Loary, największym europejskim festiwalu tradycyjnych łodzi i statków rzecznych.

Zorganizowany panel dyskusyjny „Jaka będzie Wisła w ciągu najbliższej dekady – marzenia i realia” miał na celu przedstawienie kompendium wiedzy na temat współczesnej Wisły, pomysłów na nią i ich realizacji.
Została również otwarta nowa ścieżka turystyczna „Wiślanym szlakiem po Sandomierzu”. Chętni mogą dowiedzieć się co nieco o wiślanych historiach zabytków Sandomierza. Wielu obecnych było zaskoczonych ciekawostkami związanymi z historią ratownictwa wodnego, flisactwem czy kupiectwem. Klimat stworzyły tradycyjne wiślane pychówki, które na krótki czas zagościły na sandomierskim rynku.

W Kinie Starówka odbyła się premiera filmu „Szaman z rzeki”, II tomu opowieści wiślanych. Spotkanie było ciekawą atrakcją dla najmłodszych, którzy poznawai historię i bohaterów baśniowego świata Wisły.

Gala była uzupełnieniem inicjatyw partnerstwa „Napędzani Wisłą”, w tym akcji sprzątanie Wisły, wyprawy warszawskie i udział w obchodach Godziny „W”, organizacja Rejsów Niepodległości, „Dookoła Wody Festival”, rejsy edukacyjne „Sandomierką”.

Amelia Chodorek 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Bezpieczeństwo podczas nadchodzącego weekendu

tsa24.com29 października 2021

Szarpanie za mundur i obelgi nie pomogły

tsa24.com29 października 2021

Kursy komunikacji miejskiej 1 listopada

tsa24.com29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zmiana organizacji ruchu

tsa24.com29 października 2021

Budowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Sandomierzu

tsa24.com27 października 2021

Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny” – Głosuj na Sandomierz

tsa24.com27 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

Bartuś z Sandomierza świętował pierwsze urodziny

tsa24.com25 października 2021

Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego „Bonum Publicum”

tsa24.com25 października 2021