W Sandomierzu

Liczne wiślane atrakcje w Sandomierzu

Liczne wiślane atrakcje w Sandomierzu

W miniony weekend w Sandomierzu miały miejsce obchody II Gali Orderu Rzeki Wisły. Poza wręczeniem honorowego odznaczenia Jarosławowi Kałuży oraz tytułu Mistrza Szkutnictwa Tradycyjnego Wacławowi Witkowskiemu, na sandomierzan i gości czekały inne atrakcje nawiązujące tematycznie do najdłuższej rzeki w Polsce.

Każdy zainteresowany tradycjami rzemieślniczymi mógł uczestniczyćw ratuszu w panelach dyskusyjnych. Omawiane na spotkaniach zagadnienia dotyczyły takielunku, konserwacji powierzchni oraz sposobów zabudowy pokładu tradycyjnych jednostek wiślanych. Zarejestrowany w trakcie paneli materiał będzie służył do wydania Zeszytów Szkutniczych.

Na Zamku Królewskim została otwarta wystawa fotografii wiślanych “Powidoki wiślane szypra Kałuży” Jacka Marczewskiego, na której prezentowanych jest 40 zdjęć Wisły i ludzi rzeki. Będzie ją można obejrzeć w kilkunastu nadwiślańskich miastach i miejscowościach, a także w Orleanie na Festiwalu Loary, największym europejskim festiwalu tradycyjnych łodzi i statków rzecznych.

Zorganizowany panel dyskusyjny “Jaka będzie Wisła w ciągu najbliższej dekady – marzenia i realia” miał na celu przedstawienie kompendium wiedzy na temat współczesnej Wisły, pomysłów na nią i ich realizacji.
Została również otwarta nowa ścieżka turystyczna “Wiślanym szlakiem po Sandomierzu”. Chętni mogą dowiedzieć się co nieco o wiślanych historiach zabytków Sandomierza. Wielu obecnych było zaskoczonych ciekawostkami związanymi z historią ratownictwa wodnego, flisactwem czy kupiectwem. Klimat stworzyły tradycyjne wiślane pychówki, które na krótki czas zagościły na sandomierskim rynku.

W Kinie Starówka odbyła się premiera filmu “Szaman z rzeki”, II tomu opowieści wiślanych. Spotkanie było ciekawą atrakcją dla najmłodszych, którzy poznawai historię i bohaterów baśniowego świata Wisły.

Gala była uzupełnieniem inicjatyw partnerstwa “Napędzani Wisłą”, w tym akcji sprzątanie Wisły, wyprawy warszawskie i udział w obchodach Godziny “W”, organizacja Rejsów Niepodległości, “Dookoła Wody Festival”, rejsy edukacyjne “Sandomierką”.

Amelia Chodorek 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Konkurs plastyczny pn.: „Ruch – kluczem do zdrowia” oraz IX Przegląd Spektakli Profilaktycznych

tsa24.com16 września 2021

I Mokoszyńskie Święto Plonów

tsa24.com13 września 2021

Festiwal Czekolady

tsa24.com13 września 2021

Otwarcie wystawy “Norwid-Rostworowska. Emancypacja kobiet”

tsa24.com7 września 2021

Podpisanie porozumienia przez włodarzy gmin

tsa24.com7 września 2021

Koncert u dominikanów. Kondakion o Nawróconej – Schola Węgajty

tsa24.com7 września 2021

Dwie nowe inwestycje w Szkole Podstawowej nr 4 w Sandomierzu

tsa24.com6 września 2021

Pierwsza edycja Weekendu Krzemienia Pasiastego w Sandomierzu

tsa24.com6 września 2021

Narodowe Czytanie w Widnokręgu

tsa24.com6 września 2021