W powiecie

„Linia wsparcia” w sandomierskim Caritas

„Linia wsparcia” w sandomierskim Caritas

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osób niepełnosprawnych Caritas Diecezji Sandomierskiej realizuje  kolejny już etap projektu pn. “Linia wsparcia” . W ramach działania rozpoczął się cykl zajęć, są to warsztaty z zakresu wikliniarstwa, warsztaty dekoratorsko-florystyczne oraz hortiterapia.

Uczestnicy projektu nabywają i doskonalą umiejętności dotyczące sposobu przygotowywania, doboru i wykorzystania surowca oraz wyplatania i utrwalania produktów z wikliny.

Warsztaty dekoratorsko-florystyczne zaś przygotowują uczestników do rozwijania uzdolnień artystycznych poprzez pobudzanie ich kreatywności twórczej. Dodatkowo zdobywają wiedzę i umiejętności dotyczące pracy florysty, zapoznają się z książkami i czasopismami florystycznymi oraz z prezentacjami multimedialnymi, a także z narzędziami i urządzeniami stosowanymi we florystyce.

Zajęcia z hortiterapii przede wszystkim tworzą możliwości socjalizacji i odpowiednich interakcji społecznych. Podczas zajęć uczestnicy układają kwiaty i inne rośliny, projektują i zakładają ogród, plewią chwasty, przesadzają rośliny i podlewają je.

Poziom wiadomości i umiejętności w pełni dostosowany jest do możliwości i umiejętności uczestników. Na każdym z warsztatów mają okazję do ćwiczeń manualno-technicznych, ponadto uczą się planować czynności, działać według określonych reguł i zasad. Dodatkową wartością jest rozwijanie zainteresowań i predyspozycji uczestników oraz kontaktu i komunikacji z innymi uczestnikami projektu.

-Dzięki dobrej współpracy pomiędzy terapeutami i podopiecznymi oraz przyjaznej, pełnej ciepła atmosferze pracy stwarzamy warunki do odkrywania umiejętności i talentów naszych uczestników. Jeden z nich, Łukasz dał się poznać jako wyśmienity tekściarz. Mimo utrudnień w budowaniu złożonych komunikatów wynikających z autyzmu, pisze świetne teksty piosenek oraz wiersze. To niezwykła umiejętność ponieważ teksty Łukasza są rozbudowane, połączone w logiczną całość, posiadają rymy i refreny – poinformowała Agnieszka Pierzchała, Caritas Dieciezji Sandomierskiej.

K.K.Palińska / Caritas Diecezji Sandomierskiej

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Dyspensa dla wiernych do końca maja

tsa24.com29 maja 2020

Place zabaw i siłownie pod chmurką ponownie otwarte od jutra

tsa24.com29 maja 2020

Urząd przywraca bezpośrednią obsługę interesantów

tsa24.com29 maja 2020

Źródliska w Parku Piszczele

tsa24.com29 maja 2020

Obowiązkowe wyposażenie roweru

tsa24.com29 maja 2020

Taras Widokowy nie tylko do zwiedzania

tsa24.com28 maja 2020

Kontrolują dojazd pożarowy i punkt czerpania wody w lesie

tsa24.com28 maja 2020

Zasady obsługi interesantów w Urzędzie Gminy w Samborcu

tsa24.com28 maja 2020

Moneta z Bramą Opatowską w Sandomierzu

tsa24.com28 maja 2020