W powiecie

„Linia wsparcia” w sandomierskim Caritas

„Linia wsparcia” w sandomierskim Caritas

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osób niepełnosprawnych Caritas Diecezji Sandomierskiej realizuje  kolejny już etap projektu pn. “Linia wsparcia” . W ramach działania rozpoczął się cykl zajęć, są to warsztaty z zakresu wikliniarstwa, warsztaty dekoratorsko-florystyczne oraz hortiterapia.

Uczestnicy projektu nabywają i doskonalą umiejętności dotyczące sposobu przygotowywania, doboru i wykorzystania surowca oraz wyplatania i utrwalania produktów z wikliny.

Warsztaty dekoratorsko-florystyczne zaś przygotowują uczestników do rozwijania uzdolnień artystycznych poprzez pobudzanie ich kreatywności twórczej. Dodatkowo zdobywają wiedzę i umiejętności dotyczące pracy florysty, zapoznają się z książkami i czasopismami florystycznymi oraz z prezentacjami multimedialnymi, a także z narzędziami i urządzeniami stosowanymi we florystyce.

Zajęcia z hortiterapii przede wszystkim tworzą możliwości socjalizacji i odpowiednich interakcji społecznych. Podczas zajęć uczestnicy układają kwiaty i inne rośliny, projektują i zakładają ogród, plewią chwasty, przesadzają rośliny i podlewają je.

Poziom wiadomości i umiejętności w pełni dostosowany jest do możliwości i umiejętności uczestników. Na każdym z warsztatów mają okazję do ćwiczeń manualno-technicznych, ponadto uczą się planować czynności, działać według określonych reguł i zasad. Dodatkową wartością jest rozwijanie zainteresowań i predyspozycji uczestników oraz kontaktu i komunikacji z innymi uczestnikami projektu.

-Dzięki dobrej współpracy pomiędzy terapeutami i podopiecznymi oraz przyjaznej, pełnej ciepła atmosferze pracy stwarzamy warunki do odkrywania umiejętności i talentów naszych uczestników. Jeden z nich, Łukasz dał się poznać jako wyśmienity tekściarz. Mimo utrudnień w budowaniu złożonych komunikatów wynikających z autyzmu, pisze świetne teksty piosenek oraz wiersze. To niezwykła umiejętność ponieważ teksty Łukasza są rozbudowane, połączone w logiczną całość, posiadają rymy i refreny – poinformowała Agnieszka Pierzchała, Caritas Dieciezji Sandomierskiej.

K.K.Palińska / Caritas Diecezji Sandomierskiej

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

diecezja

Finał akcji „Gwiazdka dla Potrzebującego”

tsa24.com14 stycznia 2021

Burmistrz Koprzywnicy kwestuje dla WOŚP. Sprawdź co wystawiła na aukcję

tsa24.com13 stycznia 2021

Setne urodziny Pani Stanisławy

tsa24.com12 stycznia 2021

Proste i skuteczne sposoby na bezpieczne ferie

tsa24.com12 stycznia 2021

Powrót uczniów klas I-III do nauczania stacjonarnego

tsa24.com11 stycznia 2021

Wsparcie działalności Grupy Ratownictwa PCK w Sandomierzu

tsa24.com8 stycznia 2021

eSkarbonka Sandomierskiego Sztabu WOŚP już aktywna!

tsa24.com7 stycznia 2021

Koprzywnica aplikuje o dofinansowanie w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych

tsa24.com5 stycznia 2021

Uroczystość Trzech Króli w tym roku bez orszaków

tsa24.com5 stycznia 2021