W Sandomierzu

Majątki lokalnych polityków – co ukrywają?

Majątki lokalnych polityków – co ukrywają?

Władze samorządowe wszystkich szczebli maja obowiązek co roku do 30 kwietnia, złożyć oświadczenie o stanie majątku na ostatni dzień roku poprzedniego. Jeżeli tego nie zrobią, to mają na to dodatkowe 14 dni. Nie złożenie oświadczenia ma poważne skutki. Wójt, burmistrz, prezydent i starosta tracą funkcje.

Kierownicy jednostek samorządowych, zobowiązani do złożenia oświadczenia mogą wylecieć z pracy. Jeżeli ktoś złożył fałszywe oświadczenie, to grozi mu kara więzienia do lat trzech. Pewnie dla samorządowców składanie oświadczeń majątkowych nie jest przyjemne, ale dura lex, sed lex. Przyjrzeliśmy się jak z tego obowiązku wywiązali się w tym roku samorządowcy w powiecie sandomierskim. Od razu powiedzmy, że jest z tym gorzej niż lepiej, ale na pociechę wyraźnie lepiej niż u sąsiadów w powiecie tarnobrzeskim. Nadmieńmy, że oświadczenia złożone przez przez radnych, kierowników jednostek gminnych i osoby na kierowniczych stanowiskach w starostwach i urzędach gmin, muszą być opublikowane na stronach Biuletynu Informacji Publicznej. Za ten obowiązek odpowiadają starostowie, prezydenci, burmistrzowie i wójtowie.

A jak to wygląda w Sandomierzu?. Sandomierz wyrasta na prymusa w powiecie. Na Stronach BIP-u są wymagane oświadczenia. Na stronach starostwa nie ma oświadczeń. Najgorzej wyglądają Dwikozy. Nie dość, że nie ma oświadczeń za rok 2016, to ostatnie opublikowane są za rok 2012. Prawie tak samo źle jest w Koprzywnicy. Nie ma oświadczeń za rok 2016, a ostatnie publikowane to za rok 2013. Na stronach BIP w Obrazowie, Łoniowie i Samborcu również nie ma oświadczeń za rok 2016. Jedynie w Wilczycach opublikowano oświadczenia wójta i przewodniczącego rady, ale nie ma oświadczeń reszty zobowiązanych osób do ich złożenie. Po zaniedbaniach w tej sprawie w niektórych gminach widać, że w województwie świętokrzyskim władze odpowiedzialne za kontrolowanie w tym zakresie samorządów, słabo przykładają się do tego. My jednak nie radzimy lekceważenia tego obowiązku. Za kilka dni ponownie zajrzymy na strony BIP-u we wszystkich gminach i starostwie i sprawdzimy, czy coś się w tej sprawie zmieniło.

Weronika Przestój

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Pożar koparko – ładowarki w Sandomierzu

tsa24.com13 maja 2021

Manual dla branży turystycznej

tsa24.com13 maja 2021

“Sandomierscy KREWni z wyboru – tydzień krwiodawstwa”

tsa24.com13 maja 2021

Policja poszukuje zaginionego mieszkańca Sandomierza

tsa24.com12 maja 2021

Zwycięzcy X Międzyprzedszkolnego Konkursu Recytatorskiego

tsa24.com12 maja 2021

Zgłoś swoje propozycje zmian w rozkładzie jazdy autobusów

tsa24.com12 maja 2021

NOC MUZEÓW 2021 w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu

tsa24.com12 maja 2021

Worki z nakrętkami z Klimontowa zasilą zbiórkę Bartusia

tsa24.com11 maja 2021

Poruszasz się hulajnoga elektryczną? Od 20 maja wchodzą nowe przepisy 

tsa24.com11 maja 2021