W Sandomierzu

Majątki lokalnych polityków – co ukrywają?

Majątki lokalnych polityków – co ukrywają?

Władze samorządowe wszystkich szczebli maja obowiązek co roku do 30 kwietnia, złożyć oświadczenie o stanie majątku na ostatni dzień roku poprzedniego. Jeżeli tego nie zrobią, to mają na to dodatkowe 14 dni. Nie złożenie oświadczenia ma poważne skutki. Wójt, burmistrz, prezydent i starosta tracą funkcje.

Kierownicy jednostek samorządowych, zobowiązani do złożenia oświadczenia mogą wylecieć z pracy. Jeżeli ktoś złożył fałszywe oświadczenie, to grozi mu kara więzienia do lat trzech. Pewnie dla samorządowców składanie oświadczeń majątkowych nie jest przyjemne, ale dura lex, sed lex. Przyjrzeliśmy się jak z tego obowiązku wywiązali się w tym roku samorządowcy w powiecie sandomierskim. Od razu powiedzmy, że jest z tym gorzej niż lepiej, ale na pociechę wyraźnie lepiej niż u sąsiadów w powiecie tarnobrzeskim. Nadmieńmy, że oświadczenia złożone przez przez radnych, kierowników jednostek gminnych i osoby na kierowniczych stanowiskach w starostwach i urzędach gmin, muszą być opublikowane na stronach Biuletynu Informacji Publicznej. Za ten obowiązek odpowiadają starostowie, prezydenci, burmistrzowie i wójtowie.

A jak to wygląda w Sandomierzu?. Sandomierz wyrasta na prymusa w powiecie. Na Stronach BIP-u są wymagane oświadczenia. Na stronach starostwa nie ma oświadczeń. Najgorzej wyglądają Dwikozy. Nie dość, że nie ma oświadczeń za rok 2016, to ostatnie opublikowane są za rok 2012. Prawie tak samo źle jest w Koprzywnicy. Nie ma oświadczeń za rok 2016, a ostatnie publikowane to za rok 2013. Na stronach BIP w Obrazowie, Łoniowie i Samborcu również nie ma oświadczeń za rok 2016. Jedynie w Wilczycach opublikowano oświadczenia wójta i przewodniczącego rady, ale nie ma oświadczeń reszty zobowiązanych osób do ich złożenie. Po zaniedbaniach w tej sprawie w niektórych gminach widać, że w województwie świętokrzyskim władze odpowiedzialne za kontrolowanie w tym zakresie samorządów, słabo przykładają się do tego. My jednak nie radzimy lekceważenia tego obowiązku. Za kilka dni ponownie zajrzymy na strony BIP-u we wszystkich gminach i starostwie i sprawdzimy, czy coś się w tej sprawie zmieniło.

Weronika Przestój

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Bezpieczeństwo podczas nadchodzącego weekendu

tsa24.com29 października 2021

Szarpanie za mundur i obelgi nie pomogły

tsa24.com29 października 2021

Kursy komunikacji miejskiej 1 listopada

tsa24.com29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zmiana organizacji ruchu

tsa24.com29 października 2021

Budowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Sandomierzu

tsa24.com27 października 2021

Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny” – Głosuj na Sandomierz

tsa24.com27 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

Bartuś z Sandomierza świętował pierwsze urodziny

tsa24.com25 października 2021

Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego „Bonum Publicum”

tsa24.com25 października 2021