W powiecie

Mak i konopie pod kontrolą

Mak i konopie pod kontrolą

260 hektarów upraw konopi włóknistych i 118 hektarów upraw maku niskomorfinowego pojawi się w tym roku w województwie świętokrzyskim. Zarząd Województwa przyjął projekt uchwały Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego określającej ogólną powierzchnię przeznaczoną pod uprawę maku i konopi włóknistych oraz rejonizacji tych upraw w 2016 r. na terenie Świętokrzyskiego. Ostateczną decyzję w tej sprawie podczas najbliższej sesji podejmą radni sejmiku województwa. 

Zgodnie z zapisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii  Sejmik Województwa Świętokrzyskiego, po zasięgnięciu opinii Ministra Zdrowia oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi określa w drodze uchwały, każdego roku określa ogólną powierzchnię przeznaczoną pod uprawy maku niskomorfinowego i konopi włóknistych, a także ich rejonizację.  – Wielkość zasiewów zależy od zapotrzebowania na surowce pochodzące z tych upraw oraz tradycje uprawy maku i konopi włóknistych na danym terenie i określana jest  na podstawie zgłoszeń z gmin – informuje Sławomir Neugebauer, dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego.

W województwie świętokrzyskim uprawę maku niskomorfinowego zgłosiły 23 gminy, na łącznym areale 118 ha. Mak ten przeznaczony jest na cele spożywcze i do nasiennictwa. Potentatami w uprawie maku niskomorfinowego są rolnicy z gmin Sadowie, Wilczyce i Opatów, gdzie makiem obsiane będzie odpowiednio 20 i po 15 hektarów gruntów rolnych.  Jak podkreśla dyrektor Neugebauer na terenie województwa świętokrzyskiego funkcjonują trzy firmy zajmujące się kontraktacją i skupem maku, są to: Centrala Nasienna Kielce, Firma Produkcyjno Usługowo-Handlowa „Centrala Nasienna” Sandomierz i Firma Nasienno-Handlowa „Centrala” Opatów.

Z kolei uprawa konopi włóknistych planowana jest w tym roku na terenie 18 świętokrzyskich gmin, na ogólnej powierzchni 260 ha. Najwięcej, bo aż 60 ha zaplanowano do obsiania w gminie Wodzisław, 35 ha w gminie Kije, a na 28 ha planują uprawiać tę roślinę rolnicy gminy Pińczów. Konopie włókniste przeznaczone są na reprodukcję materiału siewnego, ale także na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, celulozowo-papierniczego, spożywczego, kosmetycznego, farmaceutycznego, materiałów budowlanych. W tym roku kontraktacja i skup konopi włóknistych prowadzona będzie przez Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu, Olimax NT Sp. z o.o. w Bilczy oraz Hempoland Sp. z o.o. w Elblągu.

Świętokrzyski Urząd Marszałkowski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Budowa sieci wodociągowej na terenie gminy Klimontów

tsa24.com3 marca 2021

Pożar budynku mieszkalnego w miejscowości Złota

tsa24.com3 marca 2021

Urząd Gminy w Samborcu włącza się w akcję #applechallenge

tsa24.com3 marca 2021

W Samborcu wybudowany zostanie nowy most w ciągu drogi krajowej nr 79

tsa24.com2 marca 2021

Pożar budynku w miejscowości Trzebiesławice

tsa24.com2 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

tsa24.com1 marca 2021

Nurkowanie podlodowe Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno- Nurkowego

tsa24.com26 lutego 2021

OSP w Gałkowicach z nowoczesnym sprzętem

tsa24.com26 lutego 2021

Nowe pomoce dydaktyczne w PSP w Klimontowie

tsa24.com23 lutego 2021