W Sandomierzu

Mali patrioci z sandomierskiej siódemki

Mali patrioci z sandomierskiej siódemki

 Świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, to wielkie i doniosłe wydarzenie przede wszystkim dla nas dorosłych. Znających historię, perypetie zrywów patriotycznych, wyzwoleniowych oraz zmagań wielu pokoleń w odzyskiwaniu naszej tożsamości. Ale jak tak trudnym tematem zainteresować przedszkolaków?

  Przedszkole Samorządowe nr 7 w Sandomierzu 100. letnią rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę świętowało na różne sposoby. Jednym z nich było zorganizowanie dla dzieci i rodziców konkursu pod hasłem, ,Życzenia dla Polski”. Powstały piękne dzieła o szerokiej tematyce: kolaże, wyklejanki, papieroplastyki, grafiki, fotoreportaże,teksty wierszowane, historyczne i literackie sprawozdania. Mnóstwo ciekawych i zaskakujących pomysłów, których realizacja zajęła z pewnością, wiele, fantastycznie spędzonego czasu ze swoimi pociechami. Każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom i obrazkowe wydanie książki o historii Polski. Nagrodzone i ocenione przez Jury prace, mogliśmy podziwiać przez wile dni w holu placówki, które stały się tłem planowanych później uroczystości. Wychowankowie wszystkich grup pod okiem wychowawców przygotowali dwudniową, uroczystą akademię z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Był to efekt pracy całego przedszkola. Każda grupa otrzymała ważne zadanie. Starszaki w historycznym repertuarze wprowadziły widzów w temat uroczystości. W prawdziwy zachwyt wprowadził rodziców polonez w wykonaniu grupy Krasnoludki. Dzieci z grupy Gromadki Kubusia Puchatka przedstawiły wierszowana historię Polski i taniec Trojak. Furorę wśród zaproszonych gości zrobiła grupa dzieci 4-letnich z grupy Słoneczek układem wokalno tanecznym do piosenki ,,Polska Flaga”. Najmłodsze przedszkolaki zaprezentowały wiersz W. Bełzy ,,Kto ty jesteś? Zachwytów i gratulacji nie było końca.

    W piątek 9 listopada 2018 r., w ramach świętowania setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, przedszkole przyłączyło się do akcji “Rekord dla Niepodległej”. W Przedszkolu w dniach 13-16 listopada zostały ogłoszone obchody polskiego tygodnia. Pierwszego dnia odbyło się spotkanie z filmem edukacyjnym. Przedszkolaki poprzez prezentacje i bajki o tematyce historycznej poznawały naszą drogę do wolności. Środa stała się dniem pieśni patriotycznej. Dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionego pana Kazimierza-dziadziusia dwójki przedszkolaków w akompaniamencie akordeonu odbyły się patriotyczne pośpiewanki. Spotkaniu towarzyszyły projekcje scenek codziennego życia sprzed 100 lat, które tworzyły niepowtarzalna atmosferę wokalnych popisów piosenek legionowych. W czwartek, 15 listopada odbyły się potyczki kulinarne. Dzieci poznawały dania z różnych rejonów Polski. Każda grupa uczyła się przyrządzania wybranego dania z ziemniaków i mąki. Starszaki lepiły pierogi i kopytka, 5-latki przyrządzały szare kluski zwane w niektórych rejonach pyzami. 4-latki wyspecjalizowały się w toczeniu klusków śląskich, które w mig znikały z talerzy. Najmłodsze grupy ozdabiały kanapki samodzielnie przygotowanym twarożkiem i warzywami w biało-czerwonych kolorach.Utworzony kącik kulinarny z przygotowanych przez dzieci dań cieszył się dużym zainteresowaniem zwłaszcza podczas degustacji. Talerze pustoszały w szybkim tempie w myśl zasady ,,kto pierwszy ten lepszy”.

Podsumowaniem polskiego tygodnia była prezentacja polskiej mody w biało-czerwonej odsłonie. Przygotowane przez dzieci i ich rodziców stroje zostały zaprezentowane podczas wspólnego przemarszu poszczególnych grup. Pod wpływem działań, spotkań i towarzyszących im emocji w salach zabaw powstawały kąciki patriotyczne, wyposażane w ciekawe książki, akcesoria, symbole narodowe oraz prace dzieci. Stały się miejscem nowych, ciekawych zabaw.Głównym celem działań było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Święto Niepodległości stało się bardzo radosnym czasem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków”.

bty 14 (Kopiowanie) bty bty

Źródło: Miasto Sandomierz 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Pożar koparko – ładowarki w Sandomierzu

tsa24.com13 maja 2021

Manual dla branży turystycznej

tsa24.com13 maja 2021

“Sandomierscy KREWni z wyboru – tydzień krwiodawstwa”

tsa24.com13 maja 2021

Policja poszukuje zaginionego mieszkańca Sandomierza

tsa24.com12 maja 2021

Zwycięzcy X Międzyprzedszkolnego Konkursu Recytatorskiego

tsa24.com12 maja 2021

Zgłoś swoje propozycje zmian w rozkładzie jazdy autobusów

tsa24.com12 maja 2021

NOC MUZEÓW 2021 w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu

tsa24.com12 maja 2021

Worki z nakrętkami z Klimontowa zasilą zbiórkę Bartusia

tsa24.com11 maja 2021

Poruszasz się hulajnoga elektryczną? Od 20 maja wchodzą nowe przepisy 

tsa24.com11 maja 2021