W Sandomierzu

Marcin Marzec z absolutorium

Marcin Marzec z absolutorium

Na ostatniej sesji Rady Miasta Sandomierz udzielono absolutorium burmistrzowi Marcinowi Marcowi ws. wykonania budżetu za zeszły rok. Głosowanie poprzedzone było debatą nad raportem o stanie miasta, w której brali udział przedstawiciele mieszkańców.

Według raportu wydatki miasta w zeszłym roku przekroczyły 111 milionów, a zadłużenie na koniec 2018 roku wynosiło 36 milionów 250 tysięcy zł (czyli niemal 1/3 wydatków). Zadanie obniżenia długu jest jednym z podstawowych, jakie radni stawiają burmistrzowi na kolejne lata kadencji. Nie chcieliby jednak zaniechania inwestycji rozpoczętycych w latach wcześniejszych. Burmistrz musi zatem znaleźć złoty środek.

– Żyjemy na kredyt. Zaciągamy zobowiązania, żeby się rozwijać. Realizujemy przedsięwzięcia, które wymagają wkładów własnych. Nad poziomem zadłużenia i bezpieczeństwem finansowego miasta, nad groźbą ewentualnego bankructwa czuwa pani skarbnik. Myślę, że jesteśmy jeszcze w tym miejscu, że musimy inwestować i korzystać z programów, które są dostępne. Niewiele jest samorządów, które nie są zadłużone – wyjaśnia Marcin Marzec.

Janusz Poński uważa jednak, że miasto pozyskuje za mało pieniędzy ze środków unijnych. W ciągu 15 lat Sandomierz pozyskał 50 milionów zł. W opinii Wojciecha Czerwca za małe środki są przeznaczane na sferę związaną z turystyką, czyli zabytki i przyrodę. A jest to chluba miasta.

Raport o stanie miasta Sandomierz za 2018 roku obejmuje podsumowanie działalności burmistrza, w szczególności realizację polityki, programów i strategii, uchwał rady miasta oraz budżetu obywatelskiego.

Po dyskusji nad raportem odbyło się głosowanie nad absolutorium dla burmistrza Marcina Marca. Za było 15 radnych (Kazimiera Bednarska, Andrzej Bolewski, Piotr Chojnacki, Marek Chruściel, Wojciech Czerwiec, Jacek Dybus, Ewa Gracz, Renata Kraska, Robert Kurosz, Sylwester Łatka, Andrzej Majewski, Tomasz Malinowski, Janusz Poński, Mariola Stępień, Jerzy ), 3 przeciw (Andrzej Lebida, Mariusz Prezgot, Krzysztof Szatan), a 1 osoba się wstrzymała (Agnieszka Frańczak-Szczepanek). Marek Strugała i Marcin Świerkula byli nieobecni.

Agata Linek

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Dzień Babci i Dziadka – Czego im życzyć? Aby byli Bezpieczni !

tsa24.com21 stycznia 2021

Bądźmy odpowiedzialni -Oszczędzajmy wodę !

tsa24.com21 stycznia 2021

Spotkanie opłatkowe gospodarzy miast papieskich

tsa24.com21 stycznia 2021

29. Finał WOŚP Sztab Sandomierz #2484

tsa24.com20 stycznia 2021

Zima w mieście 2021

tsa24.com20 stycznia 2021

Konkurs dla organizacji pozarządowych

tsa24.com19 stycznia 2021

Nagrody Publiczności w konkursie “Porównania 29”

tsa24.com19 stycznia 2021

Dzień Babci i Dziadka w Sandomierzu akcja profilaktyczna

tsa24.com15 stycznia 2021

Wzmocniono ochronę przeciwpowodziową Sandomierza

tsa24.com14 stycznia 2021