W Sandomierzu

Metody stosowane w cyberprzestrzeni – policja radzi. 14. Dzień Bezpiecznego Internetu

Metody stosowane w cyberprzestrzeni – policja radzi. 14. Dzień Bezpiecznego Internetu

Dziś w całej Polsce obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Już po raz czternasty nasz kraj przyłącza się do tego międzynarodowego święta, w którym uczestniczy 130 państw z całego świata. Wydarzenie uzyskało honorowy patronat Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka, Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Komendy Głównej Policji.

Ponad 2 700 lokalnych akcji edukacyjnych, dziesiątki tysięcy dzieci i młodzieży oraz nauczycieli i pedagogów zaangażowanych w promowanie odpowiedzialnego korzystania z internetu – w taki sposób obchodzimy to święto w Polsce. Organizatorzy co roku starają się, by Dniu Bezpiecznego Internetu przyświecał ważny temat związany z funkcjonowaniem młodych ludzi w sieci, dlatego hasłem tegorocznej akcji jest: „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”.

-Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To wartość, bez której nie można zbudować kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami w internecie, takimi jak cyberprzemoc, hejt, seksting czy ksenofobia – mówi Anna Rywczyńska z NASK, koordynatorka Polskiego Centrum Programu Safer Internet.

Z przeprowadzonych przez NASK-PIB badań („Nastolatki 3.0”) wynika, że środowisko internetu jest często przez samą młodzież odbierane jako zagrażające i agresywne. Prawie 60% respondentów w wieku 13-17 lat było świadkami wyzywania, poniżania i ośmieszania swoich znajomych w sieci. Niemal jedna trzecia (32,2%) przyznała, że sami byli ofiarami wyzwisk, a co piąty (20%) doświadczył ośmieszania w internecie. Alarmujący jest fakt, że tylko 22% młodych ludzi o tych przykrych i obciążających emocjonalnie sytuacjach informuje dorosłych.

W Polsce obchodom Dnia Bezpiecznego Internetu towarzyszy idea angażowania w organizację jak największej liczby ośrodków edukacyjnych i kulturalnych z całego kraju – szkół, bibliotek, domów kultury czy organizacji pozarządowych.

-Szczególnie ważne, że w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu angażują się oddolnie placówki z całej Polski. Często w przygotowywania zaangażowane są bezpośrednio dzieci i młodzież. W ubiegłym roku, w inicjatywach lokalnych wzięło udział niemal 400 tysięcy dzieci i z roku na rok jest ich więcej. Dla wszystkich organizatorów lokalnych, przygotowaliśmy pakiety materiałów o bezpieczeństwie online – dodaje Szymon Wójcik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

-Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie jest ważne dla nas wszystkich. Promujemy Dzień Bezpiecznego Internetu, zachęcając współpracujące z nami szkoły do zgłaszania swoich pomysłów. W tym roku dodatkowo publikujemy bezpłatną aplikację MegaMisja z Psotnikiem, która daje najmłodszym podstawową wiedzę na ten temat – mówi Ewa Krupa, prezes Fundacji Orange, partnera programu Safer Internet.

W tym roku partnerem DBI jest także firma Facebook. Jej przedstawiciel, Jakub Turowski mówi:„Z Facebooka korzysta dziś ponad 2 miliardy osób na całym świecie – duża część z nich to młodzież. To ogromna odpowiedzialność, dlatego rozwijając naszą platformę stawiamy bezpieczeństwo jako priorytet. Podczas inauguracji DBI podsumujemy największą dotychczas kampanię informacyjną poświęconą bezpieczeństwu nastolatków na Facebooku , która prowadziliśmy wraz Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę pod patronatem Pierwszej Damy RP. Jeszcze w tym roku otworzymy w Warszawie przestrzeń, która pozwoli nam na realizację szeroko zakrojonych projektów szkoleniowych, związanych między innymi z tematem bezpieczeństwa w sieci.”

O tym, co powinno obudzić naszą czujność, informujemy opisując metody stosowane w cyberprzestrzeni:

Phishing:

-Phisher (osoba odpowiedzialna za oszustwo) przeważnie rozpoczyna atak od rozesłania pocztą elektroniczną odpowiednio przygotowanych wiadomości
-Otrzymywane informacje mają formę podobną do tych, które stosują banki, serwisy aukcyjne lub inne instytucje
-Zazwyczaj komunikaty zawierają informację o rzekomym zdezaktywowaniu konta i konieczności jego reaktywowania poprzez odnośnik znajdujący się w mailu
-Celem oszusta najczęściej jest wyłudzenie informacji o danych do logowania, szczegółów kart kredytowych

„Robaki” i pharming:

-Przestępcy do poznania poufnych danych wykorzystują złośliwe oprogramowanie, nazywane w zależności od formy: robakiem, koniem trojańskim (trojanem) lub wirusami
-„Robaki” przedostają się do naszego komputera jako samodzielne nośniki i w ramach wszystkich dostępnych nam sieci replikują się
-Dodatkowo mogą samodzielnie niszczyć pliki czy wysyłać pocztę spam
-Najczęściej oszuści stosują w tym celu zainfekowane witryny internetowe, w opisie zawierające chwytliwe hasła, lub fałszywe wiadomości e-mail
-Niebezpieczniejszą dla użytkownika oraz trudniejszą do wykrycia formą phishingu jest tzw. pharming – wpisujących prawidłowe adresy np. swojego banku, przekierowują na fałszywe strony internetowe, gdzie podając ponownie swoje dane, przekazujmy je przestępcy

W trosce o swoje dane należy pamiętać o istniejących zagrożeniach, które często wiążą się z pobieraniem oprogramowania z niepewnych serwerów czy odpowiadaniem na podejrzaną pocztę elektroniczną. Coraz częściej ofiarami internetowych przestępców możemy stać się na portalach społecznościowych, otwierając wiadomości od nieznanych użytkowników.

Serfując w sieci pamiętajmy, że:

-należy regularnie uaktualniać system i oprogramowanie, które jest przez nas używane
-warto zaopatrzyć swój komputer w program antywirusowy, który ostrzeże nas przed niebezpieczeństwem
-nie należy otwierać hiperłączy bezpośrednio z otrzymanego e-maila, szczególnie jeśli nie znamy nadawcy wiadomości
-nie wolno przesyłać mailem żadnych danych osobistych – w żadnym wypadku nie wypełniajmy danymi osobistymi formularzy zawartych w wiadomości e-mail
-banki i instytucje finansowe stosują protokół HTTPS tam, gdzie konieczne jest zalogowanie do systemu. adres strony WWW rozpoczyna się wtedy od wyrażenia 'https://’, a nie 'http://’. (jeśli strona z logowaniem nie zawiera w adresie nazwy -protokołu HTTPS, powinno się zgłosić to osobom z banku i nie podawać na niej żadnych danych)
-każde podejrzenia co do sfingowanych witryn należy jak najszybciej przekazać policjantom lub pracownikom danego banku odpowiedzialnym za jego funkcjonowanie w sieci.

Źródło: KGP

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Sandomierzu

Bartuś Przychodzki zebrał kwotę na najdroższy lek świata !

tsa24.com21 października 2021

Złodzieje pracują też na cmentarzu. Zachowaj czujność !

tsa24.com19 października 2021

43. rocznica wyboru Karola Wojtyły na głowę Stolicy Apostolskiej

tsa24.com18 października 2021

„Żywe obrazy historii” w ramach Odpustu bł. Wincentego Kadłubka

tsa24.com15 października 2021

Wystawa fotografii reportażowej pt. „NURSES ON THE FRONT LINE” otwarta

tsa24.com15 października 2021

Wręczono odznaki „Przyjaciel Osób Niewidomych”

tsa24.com14 października 2021

Spotkanie w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego

tsa24.com13 października 2021

Sandomierskie obchody Dnia Edukacji Narodowej

tsa24.com13 października 2021

Inauguracja roku akademickiego 2021/2022

tsa24.com13 października 2021