wydarzenia

Miliony na świętokrzyski sport

Miliony na świętokrzyski sport

Prawie półtora miliona złotych, pochodzących z budżetu województwa świętokrzyskiego, będą mogły pozyskać organizacje pozarządowe na inicjatywy związane z upowszechnianiem kultury fizycznej. Oferty konkursowe na realizację przedsięwzięć w tej sferze można składać do 25 lutego br. Większa kwota niż przed rokiem trafi także do regionalnej kasy z Totalizatora Sportowego na projekty dotyczące rozwoju bazy sportowej.

– W porównaniu do ubiegłego roku zwiększy się ilość środków finansowych z przeznaczeniem na upowszechnianie kultury fizycznej i sportu w regionie. Nowo ustalone zasady rozdzielania środków z odpisu od gier hazardowych pozwolą również na uzyskanie wyższego dofinansowania na infrastrukturę sportową – zasygnalizował marszałek Adam Jarubas podczas konferencji prasowej na temat finansowego wsparcia świętokrzyskiego sportu w 2016 roku.

O podziale funduszy w ramach konkursu, ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, mówił Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego. – Mamy do rozdysponowania większą pulę pieniędzy, bo aż 1 mln 460 tysięcy złotych. W 2016 roku powrócą działania, których nie realizowaliśmy w ubiegłym roku, jak choćby Świętokrzyska Akademia Sportu, czyli granty dla mniejszych stowarzyszeń, klubów, które nie otrzymują dofinansowania od własnych samorządów. Znów finansować będziemy wyszkolenie juniorów oraz młodzików. Nowością jest natomiast możliwość uzyskania wsparcia na działania upowszechniające kulturę fizyczną i sport wśród seniorów – wyjaśniał Jacek Kowalczyk.

Na oferty w konkursie dla organizacji pozarządowych realizujących zadania publiczne z zakresu kultury fizycznej urząd marszałkowski czeka do 25 lutego. Planowane przedsięwzięcia mogą dotyczyć następujących działań:
Szkolenie kadr wojewódzkich młodzieży uzdolnionej sportowo – na poziomie województwa – w kategorii młodzik, ujętych w limitach polskich związków sportowych (145.000,00 zł).
Dofinansowanie udziału dyscyplin sportowych w wojewódzkim i krajowym szkoleniu i współzawodnictwie sportowym w ramach systemu organizowanego przez polskie związki sportowe/dot. następujących dyscyplin: akrobatyka, badminton, biathlon, bilard, boks, brydż sportowy, jeździectwo, judo, kickboxing, kolarstwo, koszykówka, lekka atletyka, łucznictwo, narciarstwo klasyczne, piłka nożna, piłka ręczna, piłka siatkowa, pływanie /piłka wodna/, podnoszenie ciężarów, strzelectwo, sumo, szachy, taekwondo olimpijskie, tenis, tenis stołowy, triathlon, zapasy, żeglarstwo/ (568.000,00 zł).

Organizacja zawodów półfinałowych i finałowych Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w relacji szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Dofinansowanie udziału mistrzów województwa w ogólnopolskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej (170.000,00 zł).

Upowszechnianie sportu w środowisku wiejskim, małomiasteczkowym na poziomie województwa oraz udział reprezentantów w szkoleniu młodzieży uzdolnionej sportowo i imprezach ogólnopolskich – nie dotyczy Programu Świętokrzyska Akademia Sportu (210.000,00 zł).
Upowszechnianie sportu wśród osób niepełnosprawnych, organizacja zawodów wojewódzkich oraz udział reprezentantów w zawodach ogólnopolskich i międzynarodowych (50.000,00 zł).
Organizacja i podsumowanie wojewódzkiego Turnieju Miast i Gmin Województwa Świętokrzyskiego (2.000,00 zł).
Organizacja wojewódzkich zawodów, konkursów w obszarze ratownictwa wodnego oraz udział w zawodach ogólnopolskich (5.000,00 zł).
Organizacja Świętokrzyskiej Mini Olimpiady dla uczniów szkół podstawowych (30.000,00 zł).
Realizacja ogólnopolskich programów sportowych skierowanych do dzieci i młodzieży szkolnej – na poziomie województwa (270.000,00 zł).
Dofinansowanie działań polegających na upowszechnianiu aktywności fizycznej i promowaniu sportu wśród seniorów/osób starszych (10.000,00 zł).

Dokumentację konkursową należy składać w zaklejonych i opieczętowanych kopertach z dopiskiem „Konkurs ofert i podać nazwę zadania” w Kancelarii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego przy al. IX Wieków Kielc 3 lub w siedzibie Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego, mieszczącej się przy ul. Paderewskiego 34 A w Kielcach

Kontynuowane w 2016 roku będą również trzy programy rządowe: “Umiem pływać”, “Mały mistrz” i “Multisport”, z których w 2015 roku skorzystało 3 tysiące osób. Dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki UMWŚ szacuje, że resort sportu i turystyki przekaże na ten cel ponad 1 mln złotych. – Wkrótce ruszą też stypendia sportowe, na które przeznaczyliśmy w tym roku 200 tysięcy złotych. Więcej, bo 135 złotych, otrzymają też kluby sportowe za punkty przyznane za osiągnięcia sportowe – dodał Jacek Kowalczyk i nadmienił, że zmiana nastąpiła także w zasadach rozdysponowania pieniędzy pochodzących z Totalizatora Sportowego. – Do tej pory dofinansowanie wynosiło 33 proc. Obecnie cztery najmniej zamożne gminy będą mogły realizować projekty z dotacją w wysokości 70 proc. Prawie połowa świętokrzyskich gmin ma szansę na partycypację 50-procentową. Najbogatsze samorządy lokalne liczyć mogą na 33 proc. Łącznie na rozwój infrastruktury sportowej jest 8 mln złotych – tłumaczy dyrektor Kowalczyk.

W kryteriach ustalono, że preferencyjnie traktowane będą inwestycje związane z budową, przebudową, remontem obiektów przyszkolnych; budową krytych pływalni pełnowymiarowych na terenie powiatów; budową, przebudową obiektów i urządzeń lekkoatletycznych oraz budową lub modernizacją kortów tenisowych.
Przyjmowanie wniosków na inwestycje sportowe zaplanowano do 15 marca.

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w wydarzenia

Worki z nakrętkami z Klimontowa zasilą zbiórkę Bartusia

tsa24.com11 maja 2021

Będzie przebudowa drogi powiatowej – ulicy Piłsudskiego w Koprzywnicy

tsa24.com11 maja 2021

Poruszasz się hulajnoga elektryczną? Od 20 maja wchodzą nowe przepisy 

tsa24.com11 maja 2021

Pościg za 24-latkiem w BMW

tsa24.com10 maja 2021

Łączy nas Wisła i San – wielkie sprzątanie

tsa24.com10 maja 2021

Nowe inwestycje w Sandomierzu

tsa24.com10 maja 2021

Nietrzeźwa 42-latka sprawcą kolizji drogowej

tsa24.com10 maja 2021

Setki Motocyklistów pakowało kolejną walizkę z milionami dla Bartusia

tsa24.com10 maja 2021

Zderzenie samochodu ciężarowego z ciągnikiem rolniczym

tsa24.com6 maja 2021