
Już w najbliższy weekend, w dniach 16-18 listopada, w Sandomierzu odbędzie się kolejna edycja Święta Młodego Wina. To okazja nie tylko do pierwszej degustacji wina z tegorocznych zbiorów, ale również do poznania winiarskich tradycji regionu i oferty enoturystycznej, z jakiej można skorzystać w okolicach również poza sezonem urlopowym. Gospodarzem tej imprezy jest Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy.
Święto Młodego Wina organizowane jest w Sandomierzu od kilku lat. Co roku w listopadowy weekend miłośnicy wina z całej Polski przyjeżdżają tu, żeby spotkać się z winiarzami, wziąć udział w wykładach, warsztatach – i oczywiście spróbować po raz pierwszy tegorocznego młodego wina. Impreza, której organizatorem jest Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy, wpisała się na stałe w kalendarz wydarzeń związanych z winem i cieszy się coraz większym zainteresowaniem. – Paszporty Enoturysty, które uprawniają do udziału w naszej imprezie, rozeszły się w tym roku bardzo szybko. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że tyle osób interesuje się tym wydarzeniem. Oczywiście chcielibyśmy, żeby więcej gości mogło razem z nami świętować i degustować młode wino, ale formuła imprezy i możliwości organizacyjne na razie na to nie pozwalają – mówi Mateusz Paciura, prezes Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy. – Zapraszamy więc wszystkich do odwiedzania przez cały rok winnic zrzeszonych w Stowarzyszeniu i znajdujących się na Sandomierskim Szlaku Winiarskim.
Po oficjalnej inauguracji Święta na Zamku Kazimierzowskim tradycyjny Winny Korowód przejdzie z dziedzińca Zamku na Rynek Starego Miasta, a następnie goście posiadający Paszport Enoturysty będą mogli w wybranych lokalach wziąć udział w degustacji wina oraz zakupić przystawki i dania ze specjalnego sezonowego menu. Organizatorzy zaplanowali również zwiedzanie zabytków, warsztaty tematyczne i koncert zespołu Hambawenah. W niedzielę, w ramach Dnia Otwartych Piwnic, okoliczne winnice zapraszają natomiast do indywidualnych odwiedzin.
Listopadowe Święto Młodego Wina to jedno z wydarzeń, które promuje Sandomierszczyznę i jej winiarskie tradycje. Lokalnych producentów win można spotkać podczas licznych targów czy jarmarków, gdzie sprzedają swoje produkty, jak również odwiedzić ich winnice, aby poznać polskie realia uprawy winorośli i porozmawiać o winiarskiej pasji. – Przynależność winnic do Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy to pewnego rodzaju znak jakości. Wszyscy wkładamy dużo pracy i serca w uprawę winorośli i wytwarzanie wina. Odnosimy sukcesy, nasze wina są nagradzane nie tylko w polskich konkursach. Połączyliśmy siły i jako Stowarzyszenie razem dbamy o naszą wspólną markę, jej rozwój i promocję – podkreśla Mateusz Paciura. – Pokazujemy, że w Polsce można robić jakościowe wino, ale też korzystać z uroków regionu, gdzie ono powstaje. Dlatego stworzyliśmy Sandomierski Szlak Winiarski, z którego korzysta coraz więcej turystów zainteresowanych i winem, i zwiedzaniem naszych malowniczych okolic
Materiały prasowe
Facebook
RSS