W Sandomierzu

Mobbing w sandomierskim muzeum?

Mobbing w sandomierskim muzeum?

6 pracowników naukowych Muzeum Okręgowego w Sandomierzu straciło pracę w przeciągu 1,5 roku. Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Nauki, Oświaty, Kultury i Sportu prowadzono rozmowy w kwestii funkcjonowania Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Dyrektorowi Dominikowi Abłamowiczowi zarzuca się mobbing, poróżnianie pracowników, ubliżanie im, ingerencję w ich życie prywatne, wywieranie presji, zakazywanie pracy z innymi instytucjami naukowymi, zastraszanie naganami i zwolnieniem dyscyplinarnym. Czy to prawda? Kłamstwa wyssane z palca? Może kalka ze Śląska? Czy 6 osób dobrowolnie odeszło z pracy, której poświęciło kilka lat życia?Od kwietnia 2015 r. atmosfera w muzeum była nie do wytrzymania – powiedziała w rozmowie z nami jedna z osób poszkodowanych, która pracowała w muzeum.

Opowiedziano nam również jak dyrektor traktował swoich pracowników: wyzwiska, poniżanie, groźby, przesunięcia obowiązków nieadekwatne do zajmowanego stanowiska i wykształcenia. Osoby nie zgadzające się na taką atmosferę „dobrowolnie” odeszły z pracy.

Z tego co udało nam się ustalić, trwają rozprawy sądowe między dyrektorem a byłymi pracownikami. Wiadomo, że Abłamowicz został zobowiązany wypłacić odszkodowanie jednej z pracownic w kwocie 14 500zł.

W sprawie działalności muzeum 9 września odbyło się posiedzenie Komisji Nauki, Oświaty, Kultury i Sportu. Oprócz członków komisji brał w nim udział także Dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu – dr Dominik Abłamowicz oraz Cezary Łutowicz – znany sandomierski działacz kulturalny i artysta. Niestety protokół z posiedzenia nie został jeszcze opublikowany, chociaż upłynął już tydzień. W Internecie jednak pojawiły się nagrania z posiedzenia komisji, które wywołują spore kontrowersje wśród mieszkańców Sandomierza oraz samych zainteresowanych.

– Skąd wzięto pieniądze na to odszkodowanie, czyżby z budżetu Zamku? Dlaczego Muzeum sprzedaje gabloty? Czy kupowanie gotowych wystaw jest lepszym rozwiązaniem od współpracy z innymi muzeami lub organizacji własnych ekspozycji? Wymiana wystaw między muzeami jest w Polsce popularna, promuje wzajemnie kolekcje muzealne nie obciążając budżetów tych instytucji. Niestety, przez czas pełnienia funkcji dyrektora Muzeum przez pana Abłamowicza, który jest archeologiem muzeum nie prowadziło żadnych badań archeologicznych. To pierwszy taki przypadek w nowożytnej historii naszego miasta. Badania archeologiczne były codziennością. Ich opracowanie naukowe również. Tak stare i gęste osadnictwo to raj dla badaczy. Od 1,5 roku nie wykonano żadnych prac! – pyta Cezary Łutowicz, Sandomierzanin roku 2006 oraz odznaczony przez Ministra Kultury „Zasłużony Kulturze Polskiej.

Dyrektor Muzeum Okręgowego przerwał również 15 letnią tradycję Sandomierskich Warsztatów Złotniczych, których Muzeum było współorganizatorem. Wycofał instytucję z udziału w III Ogólnopolskim Konkursie Biżuterii Autorskiej „Krzemień pasiasty- kamień optymizmu”. Z relacji świadków wynika, że przyczyną był brak akceptacji regulaminów tych wydarzeń oraz żądanie od autorów dokumentacji poświadczających legalne pozyskiwanie krzemienia pasiastego. Należy zaznaczyć, że Urząd Miasta Sandomierza był głównym współorganizatorem imprezy. Miejsce Muzeum Okręgowego szybko zajęło Muzeum Historyczno- Archeologiczne Krzemionki w Ostrowcu Świętokrzyskim, którego dyrektor wyraził chęć współpracy i ufundował nagrody w konkursie.

Dyrektor Abłamowicz nie chciał odnieść się do ostatnich zdarzeń. Podczas rozmowy telefonicznej powiedział – Nie miałem czasu zapoznać się z materiałami zamieszczonymi w Internecie, związanymi z wypowiedziami Cezarego Łutowicza. Skupiając się na swojej pracy, nie będę komentował pomówień i oszczerstw. Rozważam podjęcie działań stosowanych w świecie cywilizowanym, ponieważ wypowiedzi te przekraczają normy uznane za cywilizowane, wkraczają w sferę regulowaną przepisami prawa.

Czekamy na głos ze strony Władz Miasta oraz protokół z posiedzenia Komisji Nauki, Oświaty, Kultury i Sportu z 9 września. Będziemy na bieżąco przedstawiać informacje dotyczące tej sprawy.

Kinga Kędziora

3 komentarze

Komentarze

  1. Pingback: „Po owocach go poznacie…” – fala „hejtu” czy mobbing? – Portal Informacyjny o Sandomierzu

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Sandomierzu

Bezpieczeństwo podczas nadchodzącego weekendu

tsa24.com29 października 2021

Szarpanie za mundur i obelgi nie pomogły

tsa24.com29 października 2021

Kursy komunikacji miejskiej 1 listopada

tsa24.com29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zmiana organizacji ruchu

tsa24.com29 października 2021

Budowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Sandomierzu

tsa24.com27 października 2021

Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny” – Głosuj na Sandomierz

tsa24.com27 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

Bartuś z Sandomierza świętował pierwsze urodziny

tsa24.com25 października 2021

Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego „Bonum Publicum”

tsa24.com25 października 2021