Kronika Policyjna

Mówią, że dzwonią z banku? Uwaga to mogą być oszuści !

Mówią, że dzwonią z banku? Uwaga to mogą być oszuści !

Nie tylko osoby starsze są narażone na utratę swoich pieniędzy. Przestępcy zmieniają sposoby działania, m. in. w zależności od wieku pokrzywdzonych. W środę została oszukana 30- letnia mieszkanka powiatu kieleckiego. Kobieta rozmawiała przez telefon z osobami, podającymi się za pracowników banku. Zainstalowała aplikację, przez co przestępcy przejęli kontrolę nad jej kontem.

Czujnym trzeba być na każdym kroku. Nie tylko, gdy jesteśmy osobami starszymi. Także młodzi muszą wiedzieć, że oszuści nie mają litości, by pozbawić swoje ofiary pieniędzy. Jednym z najnowszych sposobów jest podawanie się za pracowników banku. Nieznani rozmówcy zazwyczaj opowiadają historię, że ktoś próbował wykonać nieautoryzowany przelew z naszego konta. Gdy osoba pokrzywdzona odpowiada, że żadnego przelewu nie chciała wykonywać, wówczas przestępcy proponują jej zainstalowanie aplikacji. Ma to na celi m.in. zwiększenie bezpieczeństwa i sprawne przekazywanie ostrzeżeń. Niestety, są to najczęściej programy phishingowe, które przejmują kontrolę nad naszymi urządzeniami, dane do logowania. Czyli dają możliwość do wykonywania operacji bankowych.

W ten właśnie sposób została wczoraj oszukana mieszkanka powiatu kieleckiego. 30- latka odebrała telefon od nieznanej kobiety, która podała się za pracownice banku. Następnie rzekomo rozmowa została przełączona do innego działu i pokrzywdzona rozpoczęła rozmowę z mężczyzną. Nieznajomy polecił pokrzywdzonej zainstalowanie aplikacji. Kobieta w żadnym momencie nie nabrała podejrzeń i wykonała instrukcje. Chwile potem okazało się, że straciła 15 tys. zł oszczędności. Dodatkowo na jej konto zostały zaciągnięte 2 pożyczki, na łączną kwotę 29 tys. zł.

Przestrzegamy przed otwieraniem podejrzanych linków oraz instalowaniem nieznanego oprogramowania. Zawsze w takim przypadku warto rozłączyć się i podjąć samodzielną próbę kontaktu z naszym bankiem oraz Policją!

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło KPP Sandomierz

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kronika Policyjna

Więcej w Kronika Policyjna

Wypadek na drodze K9 Goźlice, pięć osób w szpitalu

tsa24.com3 sierpnia 2021

Trwają poszukiwania zaginionego. Policja prosi o informację

tsa24.com3 sierpnia 2021

Zatrzymany 26-letni woźnica z ponad 2,6 promila alkoholu

tsa24.com3 sierpnia 2021

Nie żyje dziewczynka, która wypadła z okna w Dwikozach

tsa24.com2 sierpnia 2021

Uważajcie na oszustów internetowych

tsa24.com23 lipca 2021

Święto sandomierskich policjantów

tsa24.com23 lipca 2021

Uwaga! Miejscowość Łukawa – tragiczny wypadek z udziałem motocyklisty !

tsa24.com8 lipca 2021

Zderzenie dwóch ciężarówek

tsa24.com6 lipca 2021

Ponad 2 promile na alkomacie i ponad 100 km/h na prędkościomierzu

tsa24.com1 lipca 2021