
14 czerwca 2016 roku, w siedzibie Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, odbyła się konferencja prasowa, podczas której kustosz Działu Etnograficznego Iwona Łukawska przybliżyła cel i etapy realizacji najnowszego projektu etnograficznego pt. Ludowe obrzędy doroczne i rodzinne utrwalone w kadrach filmowych.
Muzeum Okręgowe w Sandomierzu przystąpiło do nagrywania czterech filmów o tematyce etnograficznej, które zostaną zrealizowane przy udziale zespołów śpiewaczo-obrzędowych: „Janowiacy” z Janowa Lubelskiego, „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego, „Świętokrzyskie Jodły” z Bodzentyna i „Leśnianie” z Leśnej, twórców ludowych, rękodzielników i etnografów. W ramach produkcji zostaną zarchiwizowane niematerialne aspekty zamierającej kultury ludowej, będącej naszym dziedzictwem narodowym.
Sekwencje filmowe nagrywane są w najnowszej technologii cyfrowej Full HD, w scenerii stałej wystawy etnograficznej pt. Dawna wieś sandomierska, eksponowanej w siedzibie Muzeum. Poszczególne etapy realizacji zadania archiwizowane są przez profesjonalnego fotografa. Materiały zdjęciowe posłużą do graficznego opracowania okładek i etykiet płyt, druków promocyjnych oraz wystawy fotograficznej dokumentującej realizację projektu. W efekcie końcowym powstaną cztery filmy dokumentalne pt.: “Pośnik janowski”, “Zmówiny”, “Wesele świętokrzyskie”, “Od św. Szczepana po Gromniczną”.
Nagrania (zapisane na nośniku Blu-ray) stanowić będą cenny materiał archiwalny, edukacyjny i promocyjny dla placówek muzealnych, grup teatralno-obrzędowych, pedagogów, animatorów kultury ludowej.
Projekt realizowany jest w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Dziedzictwo kulturowe – priorytet 3 – Kultura ludowa i tradycyjna, i przez niego dofinansowany.
źródło: Muzeum Okręgowe w Sandomierzu
Facebook
RSS