Fotorelacje

Muzeum regionalne w Zawichoście już otwarte

Muzeum regionalne w Zawichoście już otwarte

Blisko 200 osób uczestniczyło w otwarciu Zawichojskiego Lamusa Kultury Dawnej – Żywego Muzeum Regionalnego Powiśla Zawichojskiego. Wszystkie eksponaty zostały przekazane przez mieszkańców.

Uroczystość rozpoczęła w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zawichoście 27 września o godz.17.00. Wśród gości byli m.in. Burmistrz Miasta Andrzej Wzorek, Sekretarz- Józef Paćkowski, Radni Miasta, Przewodniczący Rady Powiatu Tomasz Huk oraz Radna Sejmiku Wojewódzkiego Ewelina Bień, etnograf i regionalista dr Józef Myjak, Ks. Proboszcz dr Mariusz Telega, a także przedstawiciele instytucji oświatowych i kulturowych oraz mieszkańcy.

-Pragnę podziękować mieszkańcom, dzięki którym to muzeum może funkcjonować. Wszystkie przedmioty zostały przekazane nieodpłatnie. Szczególne podziękowania kieruję do pań z grupy bibułkarskiej, które wystroiły sale wystawowe, Pani Marcie Majewskiej- Elias, Pani Stanisławie Majewskiej, także Pani Janinie Bańcer za rękodzieło jakie nam przekazały. Jestem niezmiernie wdzięczna Panu Włodzimierzowi Kosiorowi, który wykonał całą zabudowę pomieszczeń i pracował tu przez 3 miesiące. Moi pracownicy potraktowali ten projekt bardzo priorytetowo. Myślę, że praca nad projektem była dla nich ogromną radością, zaznaczę, że godziny pracy nie miały tutaj znaczenia. Dla Bożeny Kędziory ten projekt był perełką. Chciałabym wyróżnić także Marcela Rosińskiego, wolontariusza, który bardzo zaangażował się w realizację tego projektu- powiedziała Patrycja Sus- Lutyńska, dyrektor MGOK w Zawichoście.

Po wystąpieniu Patrycji Sus-Lutyńskiej zebrani goście obejrzeli prezentację multimedialną „Zawichost dawniej i dziś” autorstwa Krzysztofa Siusia, a następnie filmu dokumentalnego „Tradycje Wiślane Zawichostu i okolic” w reżyserii Józefa Myjaka i realizacji Waldemara Dziuby. O artystyczny charakter wydarzenia zadbały zespoły ludowe działające w MGOK w Zawichoście. Zaprezentowano repertuar zatytułowany „Płyń Wisło…”. Dla uczestników przygotowano również regionalny poczęstunek. Zwieńczeniem wieczoru było oficjalne otwarcie Zawichojskiego Lamusa Kultury Dawnej. Ekspozycję etnograficzną tworzy ponad 300 eksponatów, które mieszkańcy bezpłatnie oddali na rzecz muzeum.

– Te 4 pomieszczenia pokazują prawdę o Zawichoście, materialną historię. Wnętrza, które kiedyś funkcjonowały. Wśród eksponatów jest np. pędzelek i inne przedmioty służące do golenia dla mężczyzn, narzędzia rybackie, moździerze, krucyfiksy, obrazy, buty, zdjęcia. Te eksponaty mogłyby wypełnić duże muzeum etnograficzne, dzięki altruizmowi mieszkańców. Ilość tych przedmiotów jest ogromna, uważam, że to największy sukces tego projektu. Zawichost powinien trzymać się Wisły, bo to jego największa wartość. Pomiaru stanu rzeki słucha cała Polska- skomentował etnograf i regionalista Dr Józef Myjak.

I piętro domu kultury zamieniło się w opowieść o tradycjach i kulturze ludowej miasta. Celem projektu było ocalenie i zabezpieczenie przedmiotów związanych z historią Zawichostu, a przede wszystkim zachowanie wspomnień i obyczajów jego mieszkańców. W zawichojskim kalendarzu od wieków obecne były obrzędy ludowe, których ślady można obserwować na ekspozycji.
Koszt realizacji projektu wyniósł 50 000 zł, z czego 42 500 zł pochodzi z dofinansowania SWISS CONTRIBUTION. Projekt jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskie. Inicjatywa jest również pod opieką Ośrodka Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości w Sandomierzu.

Wystawę można oglądać w godzinach pracy MGOK w Zawichoście: wtorek – sobota w godz. 12.00 – 20.00

Kinga Kędziora

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

III Bieg Szklarski

tsa24.com27 września 2021

XII Triathlon Ziemi Sandomierskiej- Fotorelacja

tsa24.com23 sierpnia 2021

Klimontów – Kryształowe Berło dla Mirosława Baki

tsa24.com7 lipca 2021

Sandomierz w miniony weekend powitał wakacje

tsa24.com5 lipca 2021

XVI Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Koprzywnica

tsa24.com3 marca 2020

Bal Mistrzów Sportu. Fotorelacja

tsa24.com10 lutego 2020

BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS 28. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

tsa24.com9 stycznia 2020

NIETRZEŹWI KIEROWCY NA SANDOMIERSKICH DROGACH

tsa24.com3 stycznia 2020

Niezapomniana noc z gwiazdami sportu – fotorelacja

tsa24.com11 lutego 2019