
946 chorych na grypę i choroby grypopodobne, 265 na ospę wietrzną, 17 na boreliozę. To tylko niektóre dane o sytuacji epidemiologicznej dotyczące chorób zakaźnych występujących na terenie powiatu sandomierskiego w 2017 roku, które przedstawił Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sandomierzu.
Sandomierski sanepid, podobnie jak w 2016 roku, nie zarejestrował wystąpienia na terenie powiatu sandomierskiego przypadków: brucelozy, wągrzycy, włośnicy, legionelozy, malarii, encefalopatii gąbczastych, pryszczycy, wirusowego zapalenia wątroby typu A, duru brzusznego, paraduru, czerwonki bakteryjnej, AIDS, ostrych porażeń wiotkich u dzieci w wieku 0-14 lat, wścieklizny, odry, błonicy, tężca.
W ubiegłym roku do sanepidu zgłoszono 1581 przypadków podejrzeń lub zachorowań na choroby zakaźne. Przeprowadzano 202 dochodzenia epidemiologiczne.
W 2017 roku uległa pogorszeniu sytuacja zachorowań na salmonellozę, a także zakażenia wirusowe. Odnotowano 13 przypadków zachorowań na salomoellozę, 45 wywołanych rotawirusami, 4 przypadki zachorowań na WZW typu B oraz 7 na WZW typu C. Wśród dzieci do lat 2 wystąpiły 52 przypadki zakażeń bakteryjnych.
W ubiegłym roku odnotowano 265 zachorowania na ospę wietrzną, w 2016 roku było ich 247. Nie wystąpiły zachorowania na różyczkę oraz świnkę. Jedna osoba zachorowała na krztusiec, 14 na szkarlatynę, 6 na gruźlicę. Na boreliozę zachorowało 17 osób. W 2017 roku, podobnie jak w 2016 roku, zarejestrowano ogółem 6 przypadków zachorowań na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Odnotowano 132 przypadki pokąsań przez zwierzęta. 17 osób zostało zaszczepionych przeciwko wściekliźnie ponarażeniowo. W powiecie sandomierskim w ubiegłym roku, podobnie jak w poprzednich latach nie odnotowano przypadków zachorowań zwierząt na wściekliznę.
Sanepid zaznacza, że podobnie jak w całym kraju, również w powiecie sandomierskim narasta problem osób uchylających się od szczepień. W 2017 roku 31 rodziców nie zgodziło się na zaszczepienie swoich dzieci.
Małgorzata Petecka
Facebook
RSS