Fotorelacje

Nieprzetarty Szlak w Zawichoscie

Nieprzetarty Szlak w Zawichoscie

Już po raz jedenasty w Zawichoście odbyło się harcerskie spotkanie dzieci i młodzieży pod hasłem „Nieprzetarty Szlak”. W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury o godz. 10.00 rozpoczął się przegląd twórczości artystycznej przybyłych gości.

Nieprzetarty Szlak – to ruch drużyn harcerskich skupiających dzieci i młodzież niepełnosprawną. Harcerze „NS” są pełnoprawnymi członkami związku, noszą te same mundury, zdobywają sprawności i stopnie, realizują ten sam program i zadania, co harcerze działający w innych drużynach. Wyjeżdżają na różnego rodzaju obozy i przeglądy, jednym z nich jest udział w spotkaniu jakie odbyło się wczoraj w Zawichoście.

Coroczne przeglądy harcerskie skupiają dzieci i młodzież z różnych środowisk, a także osoby starsze. We wczorajszym spotkaniu uczestniczyli wychowankowie z placówek takich jak Dom Pomocy Społecznej w Sobowie, Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Jałowęsach, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Skarżysku Kamiennej, Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy nr 2 w Skarżysku Kamiennej, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Zawichoście, Placówka Opiekuńczo- Wychowawcza w Winiarach, Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Dębnie, Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy nr 2 w Kielcach, Placówka Opiekuńczo- Wychowawcza w Stawie Kunowskim, Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Sulejowie, Zespół Placówek Edukacyjno- Wychowawczych w Skarżysku Kamiennej oraz Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy.

– Takie sytuacje pozwalają uczestnikom zbliżyć się do siebie. Głównym celem jest integracja środowisk harcerskich dzieci niepełnosprawnych z dziećmi pełnosprawnymi. Chcemy przełamać bariery. Dzisiejsze spotkanie to radosny czas i okazja do bycia razem. Te chwile są bardzo ważne dla uczestników- podkreślił Grzegorz Nierubiec, instruktor i przewodnik w Harcerstwie oraz pracownik Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Zawichoście.

Głównym Organizatorem jest Chorągiew Kielecka Związku Harcerstwa Polskiego, sprawująca pieczę nad akcją „Nieprzetarty Szlak”. Harcmistrz druhna Ewelina Liczbik prowadzi wszystkie drużyny na terenie województwa świętokrzyskiego. Lokalnym organizatorem spotkania jest Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Zawichoście wraz z Dyrektorem Dariuszem Obarskim, we współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Zawichoście.

-Młodzież niepełnosprawna nie ma zahamowania w okazywaniu emocji, nie kryje swoich uczuć. To jest piękne, ponieważ są bardzo spontaniczni i swoja radością dzielą się od serca. Podczas przeglądu artystycznego uczestnicy bawią się, mogą się zaprezentować program jaki przygotowywali przez kilka miesięcy. W ten sposób przełamują swoje bariery, z jakimi zmagają się na co dzień. Niektórzy z nich bardzo się wstydzą i izolują się od innych – zaznacza podharcmistrz Joanna Mączka, instruktor harcerstwa i pracownik Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego nr 2 w Skarżysku Kamiennej.

Podczas spotkania wszystkie ośrodki zaprezentowały przygotowany repertuar artystyczny. Ideą jest spotkanie i bycie ze sobą. Przegląd ma formę koncertu, a nie konkursu, ponieważ nie ma wygranych ani przegranych. W przerwie uczestnicy spotkania zjedli obiad przygotowany przez MGOK w Zawichoście. Impreza zakończyła się ok. godz.15.00.

Kinga Kędziora- Palińska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w Fotorelacje

III Bieg Szklarski

tsa24.com27 września 2021

XII Triathlon Ziemi Sandomierskiej- Fotorelacja

tsa24.com23 sierpnia 2021

Klimontów – Kryształowe Berło dla Mirosława Baki

tsa24.com7 lipca 2021

Sandomierz w miniony weekend powitał wakacje

tsa24.com5 lipca 2021

XVI Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Koprzywnica

tsa24.com3 marca 2020

Bal Mistrzów Sportu. Fotorelacja

tsa24.com10 lutego 2020

BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS 28. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

tsa24.com9 stycznia 2020

NIETRZEŹWI KIEROWCY NA SANDOMIERSKICH DROGACH

tsa24.com3 stycznia 2020

Niezapomniana noc z gwiazdami sportu – fotorelacja

tsa24.com11 lutego 2019