kultura i rozrywka

Nocne zwiedzanie udane w Sandomierzu

Nocne zwiedzanie udane w Sandomierzu

Koncert Magdy Umer, oglądanie nocnej panoramy Sandomierza ze szczytu Bramy Opatowskiej, pracownia konserwatorska od kuchni oraz możliwość zobaczenia sarkofagu Księżnej Adelajdy w klasztorze Dominikanów – te oraz wiele innych atrakcji spotkało się z dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów, którzy wzięli wczoraj udział w sandomierskiej Nocy Muzeów.

Do udziału w akcji włączyły się muzea, instytucje kultury i galerie, a przewodnicy oferowali nocne spacery po mieście. W Muzeum Okręgowym otwarciu wydarzenia towarzyszył mini koncert standardów w wykonaniu Sandomierskiego Kwartetu Saksofonowego. Goście mogli zwiedzić wystawy stałe i czasowe, zobaczyć filmy etnograficzne, a nawet dowiedzieć się na czym polega praca konserwatora zabytków. O godz. 21.30 w sali rycerskiej rozpoczął się koncert Magdy Umer zorganizowany we współpracy z Sandomierskim Centrum Kultury.

Muzeum Diecezjalne zachęcało do zapoznania się ze stałą ekspozycją oraz rycinami z dzieła Samuela Pufendorfa z 1696 r. przedstawiające m.in. Sandomierz, Zawichost i Krzyżtopór w czasie wojny szwedzko – polskiej. W Domu Długosza odbyły się również spotkania „z dziełem sztuki”.

Dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszyło się podziwianie panoramy Sandomierza po zmroku z tarasu Bramy Opatowskiej. Jedna z najpopularniejszych atrakcji Królewskiego Miasta była czynna w godz. 9.00-23.00.  Na Rynku Starego Miasta w czasie wieczornych spacerów można było odwiedzić również Galerię Optymizmu, Galerię Otwartą, Biuro Wystaw Artystycznych czy Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, które były otwarte do godz. 22.00.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej czytelnicy odbyli „Pociągiem do literatury- literackie podróże po Polsce i nie tylko…” – spotkanie, podczas którego mogli podzielić się wrażeniami z odbytych podróży oraz przeczytanych książek. Najmłodsi w czytelni poznali gry i zabawy z rożnych zakątków świata.

Podczas Nocy Muzeów do godz. 22.00 otwarty dla zwiedzających był również kościół św. Jakuba wraz z częścią klasztoru. Goście mieli szansę zobaczyć u Ojców Dominikanów późnoromańską architekturę w raz Portalem, dostępną wyjątkowo Kryptę Braci Męczenników, sarkofag Księżnej Adelajdy, zabytkowe kaplice, wystawę „Początki winiarstwa Ziemi Sandomierskiej” oraz klasztorny wirydarz i widok z Kawiarenki na Sandomierz i okolice.

K.K.Palińska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w kultura i rozrywka

Nagrody Publiczności w konkursie “Porównania 29”

tsa24.com19 stycznia 2021

Jak mija drugi tydzień Ferie po Królewsku online ?

tsa24.com14 stycznia 2021

VII Koncert Kolęd i Prawosławnych Hymnów Bożego Narodzenia w Sandomierzu

tsa24.com13 stycznia 2021

Ferie zimowe z komiksem

tsa24.com11 stycznia 2021

Planowane wyłączenia prądu

tsa24.com8 stycznia 2021

Ferie po królewsku online w siedmiu Rezydencjach Królewskich

tsa24.com5 stycznia 2021

Akcja “Ferie po królewsku ” w Muzeum

tsa24.com4 stycznia 2021

“Zima w mieście z SCK”

tsa24.com30 grudnia 2020

Konkurs „Bliżej pszczół”

tsa24.com30 grudnia 2020