Fotorelacje

Nowe obrazy Jerzego Potrzebowskiego w Sandomierzu

Nowe obrazy Jerzego Potrzebowskiego w Sandomierzu

Dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu powiększyło swoje zbiory o trzy obrazy Jerzego Potrzebowskiego : „Hiszpańscy Jeźdźcy”, „Malarz w plenerze” i „Dorożka na Rynku w Krakowie”. Całkowity koszt zakupu wyniósł 35 tys. zł, przy dofinansowaniu Ministra w postaci 22 tys., reszta natomiast to tzw. „wkład własny” Muzeum .Wernisaż malarstwa Potrzebowskiego odbył się 2 września o 18.00 w Zamku Królewskim w Sandomierzu.
Na wystawie zaprezentowano całą kolekcję prac autora, jaka jest w posiadaniu Muzeum. Na chwilę obecną 28 obrazów, w tym trzy nowe „perełki”. W gmachu Muzeum zgromadzili się wielbiciele malarstwa Potrzebowskiego, ks. Andrzej Rusak, przedstawiciele Rady Miasta wraz z przewodniczącym Robertem Pytką, krewni malarza- siostra Krystyna Potrzebowska- Łyp, siostrzeniec Wojciech Łyp oraz sandomierscy pasjonaci sztuki. Nie zabrakło także turystów. Na chwilę przed 18.00 sala wypełniła się po brzegi.

Dyrektor Muzeum dr Dominik Abłamowicz uroczyście otworzył wystawę, następnie kustosz Bożena Wódz nakreśliła rys biograficzny Jerzego Potrzebowskiego, urodzonego 5 września 1921r. w Sandomierzu. W latach 1943-1945 malarz przebywał w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu i Buchenwaldzie. Z obozu wrócił pieszo do Sandomierza, wkrótce później wyjechał na studia do Krakowa, gdzie w 1950r. ukończył Akademię Sztuk Pięknych. Rok 1956 był przełomowy dla twórczości malarza, bowiem od tej pory jego obrazy były wystawiane nie tylko w Polsce i Europie, ale wkrótce później na całym świecie. Prace Sandomierzanina są na wystawach w Szwecji, Kanadzie, USA, Niemczech, Austrii i Francji. W Polsce: w Krakowie, Warszawie, Oświęcimiu, Krośnie oraz oczywiście w Sandomierzu. Malarz zmarł w czerwcu 1974r. w Krakowie, z którym był związany przez długie lata swojego życia.

Postać Potrzebowskiego jest bardzo silnie wpisana również w historię Sandomierza i malarstwo o tematyce sandomierskiej. Malował Błonia- gdzie mieszkał jego dziadek, Salve Regina, Rynek w Sandomierzu, Wąwóz Królowej Jadwigi, a także panoramy miasta.

Kustosz Bożena Wódz przywołała wspomnienia ciotki malarza, Jadwigi: Nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach i często wracał do Sandomierza. Zwłaszcza w latach ’50-‘60. Wsiadał na motor w Krakowie, przyjeżdżał na parę godzin do Sandomierza, malował obraz i wracał z powrotem do krakowskiego domu.

Wystawa została dedykowana Jerzemu Potrzebowskiemu w 95 rocznicę jego urodzin, jaka przypada na 5 września.

Małgorzata Maj

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w Fotorelacje

III Bieg Szklarski

tsa24.com27 września 2021

XII Triathlon Ziemi Sandomierskiej- Fotorelacja

tsa24.com23 sierpnia 2021

Klimontów – Kryształowe Berło dla Mirosława Baki

tsa24.com7 lipca 2021

Sandomierz w miniony weekend powitał wakacje

tsa24.com5 lipca 2021

XVI Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Koprzywnica

tsa24.com3 marca 2020

Bal Mistrzów Sportu. Fotorelacja

tsa24.com10 lutego 2020

BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS 28. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

tsa24.com9 stycznia 2020

NIETRZEŹWI KIEROWCY NA SANDOMIERSKICH DROGACH

tsa24.com3 stycznia 2020

Niezapomniana noc z gwiazdami sportu – fotorelacja

tsa24.com11 lutego 2019