W powiecie

Nowe rośliny miododajne na Małym Rynku w Zawichoście

Nowe rośliny miododajne na Małym Rynku w Zawichoście

Na Małym Rynku w Zawichoście posadzone zostały jabłonie rajskie, kolumnowe oraz budleje Dawida. Rośliny te, Gmina Zawichost otrzymała nieodpłatnie od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, w ramach realizacji projektu „Promocja produkcji żywności ekologicznej przez nasadzenia drzew miododajnych, sposobem na ochronę i poprawę jakości środowiska oraz bioróżnorodności w województwie świętokrzyskim”.

Z względu na porę roku i okres wegetacji, rośliny nie wyglądają „ozdobnie”, ale od wiosny przyszłego roku, będą zdobiły Mały Rynek i będą także doskonałym miejscem zdobywania pożywienia przez pszczoły.

Budleja Dawida pochodzi z obszaru dzisiejszych Chin i Tybetu i jest najpopularniejszym gatunkiem z rodzaju Buddleja. Jest rośliną wieloletnią. Potocznie zwana jest motylim krzewem. Od lipca do października rośliny uginają się pod ciężarem ciężkich, dużych kłosów kwiatowych. W zależności od odmiany, mogą być one fioletowe, białe, różowe lub purpurowe. Budleja odznacza się dość rozłożystą koroną i osiąga wysokość 2-3 metrów. Jest łatwa w uprawie.

Jabłoń rajska Jest niewielkim drzewem dorastającym do 5 m wysokości, atrakcyjnym o każdej porze roku. W maju okrywa się dużymi, różowymi, zebranymi w pęczki kwiatami na kształtnie uformowanej koronie. Kwitnie zwykle bardzo obficie oraz jest rośliną miododajną. Młode liście ma purpurowozielone, latem zmieniają kolor na zielony i błyszczący. Jesienią ma jadalne, purpurowoczerwone owoce o średnicy 3 cm, które  pozostają na drzewie aż do mrozów.

 

 

Źródło U.M. i G. Zawichost

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Będzie modernizacja bieżni na stadionie

tsa24.com23 lipca 2021

Uważajcie na oszustów internetowych

tsa24.com23 lipca 2021

Jubileusz setnych urodzin mieszkańca Chrapanowa

tsa24.com23 lipca 2021

Dofinansowanie dla gminy na działalność klubów seniora

tsa24.com21 lipca 2021

Nowy mikrobus dla Środowiskowego Domu Samopomocy w Zawichoście

tsa24.com20 lipca 2021

Żłobek “Wesołe Maluszki” w Samborcu

tsa24.com16 lipca 2021

Uwaga! Miejscowość Łukawa – tragiczny wypadek z udziałem motocyklisty !

tsa24.com8 lipca 2021

Klimontów – Kryształowe Berło dla Mirosława Baki

tsa24.com7 lipca 2021

“Profilaktyka 40 PLUS”- Masz 40 lat? Skorzystaj z darmowych badań

tsa24.com7 lipca 2021