kultura i rozrywka

Nowy nabytek w sandomierskim muzeum

Nowy nabytek w sandomierskim muzeum

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu zakupiło do swoich zbiorów XII-wieczny denar z jedynym znanym wizerunkiem księcia Henryka Sandomierskiego. Moneta została zakupiona na aukcji w Warszawskim Centrum Numizmatycznym.

Jest to moneta ówczesnego seniora Bolesława IV Kędzierzawego datowana na drugą połowę XII wieku, a dokładnie na lata 1157-1166. Denar ukazuje trzech książąt siedzących przy stole w trakcie uczty. Po środku znajduje się Bolesław Kędzierzawy, po jego prawej ręce Mieszko III Stary, a po lewej książę Henryk Sandomierski. Denar jest wykonany ze srebra.

-Jest to bardzo cenna moneta i jedyny zachowany wizerunek Henryka Sandomierskiego. Zazwyczaj książęta są ukazywani na tronie lub w trakcie walki. Denar ukazuje trzech książąt w trakcie uczty, to historyczny moment zgody pomiędzy braćmi, po wypędzeniu Wacława Wygnańca. Planujemy ją umieścić na stałej wystawie Muzeum Okręgowego, na pewno będzie temu towarzyszył szereg spotkań dla szkół. Analiza numizmatyczna zabytku jest bardzo interesująca. – powiedział dr Tomisław Giergiel, Kierownik Działu Historycznego Muzeum Okręgowego.

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu planuje zebrać egzemplarze denara w różnych odmianach. Henryk sandomierski mieszkał w sandomierskim zamku, stąd wyruszył na wyprawę krzyżową. Jak podkreśla dr Tomisław Giergiel – Ta historia zainspirowała Jarosława Iwaszkiewicza do napisania „Czerwonych Tarczy”. Henryk sandomierski i jego losy są w ten sposób akcentowane w kulturze polskiej.

– Na denarze można zauważyć elementy świadczące o średniowiecznej modzie i obyczajowości. Należ zwrócić uwagę na fryzurę Henryka Sandomierskiego, widać, że nosił loki. Wizerunki przedstawionych postaci różnią się od siebie – powiedział dr Dominik Abłamowicz, Dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Prawdopodobnie od maja będzie można zobaczyć unikatową monetę na stałej ekspozycji historycznej w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu.

unnamed

Kinga Kędziora – Palińska

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w kultura i rozrywka

Kursy komunikacji miejskiej 1 listopada

tsa24.com29 października 2021

Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny” – Głosuj na Sandomierz

tsa24.com27 października 2021

Koprzywnickie Bziuki- na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

tsa24.com26 października 2021

Dniówka w sadzie Wójta Gminy Samborzec odpracowana

tsa24.com26 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

Bartuś z Sandomierza świętował pierwsze urodziny

tsa24.com25 października 2021

Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego „Bonum Publicum”

tsa24.com25 października 2021

II miejsce dla KGW Klimontowianki za potrawę z gęsiny

tsa24.com22 października 2021

Jesienny repertuar „Kina Starówka” w Sandomierzu

tsa24.com19 października 2021