kultura i rozrywka

Nowy nabytek w sandomierskim muzeum

Nowy nabytek w sandomierskim muzeum

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu zakupiło do swoich zbiorów XII-wieczny denar z jedynym znanym wizerunkiem księcia Henryka Sandomierskiego. Moneta została zakupiona na aukcji w Warszawskim Centrum Numizmatycznym.

Jest to moneta ówczesnego seniora Bolesława IV Kędzierzawego datowana na drugą połowę XII wieku, a dokładnie na lata 1157-1166. Denar ukazuje trzech książąt siedzących przy stole w trakcie uczty. Po środku znajduje się Bolesław Kędzierzawy, po jego prawej ręce Mieszko III Stary, a po lewej książę Henryk Sandomierski. Denar jest wykonany ze srebra.

-Jest to bardzo cenna moneta i jedyny zachowany wizerunek Henryka Sandomierskiego. Zazwyczaj książęta są ukazywani na tronie lub w trakcie walki. Denar ukazuje trzech książąt w trakcie uczty, to historyczny moment zgody pomiędzy braćmi, po wypędzeniu Wacława Wygnańca. Planujemy ją umieścić na stałej wystawie Muzeum Okręgowego, na pewno będzie temu towarzyszył szereg spotkań dla szkół. Analiza numizmatyczna zabytku jest bardzo interesująca. – powiedział dr Tomisław Giergiel, Kierownik Działu Historycznego Muzeum Okręgowego.

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu planuje zebrać egzemplarze denara w różnych odmianach. Henryk sandomierski mieszkał w sandomierskim zamku, stąd wyruszył na wyprawę krzyżową. Jak podkreśla dr Tomisław Giergiel – Ta historia zainspirowała Jarosława Iwaszkiewicza do napisania „Czerwonych Tarczy”. Henryk sandomierski i jego losy są w ten sposób akcentowane w kulturze polskiej.

– Na denarze można zauważyć elementy świadczące o średniowiecznej modzie i obyczajowości. Należ zwrócić uwagę na fryzurę Henryka Sandomierskiego, widać, że nosił loki. Wizerunki przedstawionych postaci różnią się od siebie – powiedział dr Dominik Abłamowicz, Dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Prawdopodobnie od maja będzie można zobaczyć unikatową monetę na stałej ekspozycji historycznej w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu.

unnamed

Kinga Kędziora – Palińska

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w kultura i rozrywka

Zima w mieście 2021

tsa24.com20 stycznia 2021

Nagrody Publiczności w konkursie “Porównania 29”

tsa24.com19 stycznia 2021

Jak mija drugi tydzień Ferie po Królewsku online ?

tsa24.com14 stycznia 2021

VII Koncert Kolęd i Prawosławnych Hymnów Bożego Narodzenia w Sandomierzu

tsa24.com13 stycznia 2021

Ferie zimowe z komiksem

tsa24.com11 stycznia 2021

Planowane wyłączenia prądu

tsa24.com8 stycznia 2021

Ferie po królewsku online w siedmiu Rezydencjach Królewskich

tsa24.com5 stycznia 2021

Akcja “Ferie po królewsku ” w Muzeum

tsa24.com4 stycznia 2021

“Zima w mieście z SCK”

tsa24.com30 grudnia 2020