kultura i rozrywka

Nowy nabytek w sandomierskim muzeum

Nowy nabytek w sandomierskim muzeum

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu zakupiło do swoich zbiorów XII-wieczny denar z jedynym znanym wizerunkiem księcia Henryka Sandomierskiego. Moneta została zakupiona na aukcji w Warszawskim Centrum Numizmatycznym.

Jest to moneta ówczesnego seniora Bolesława IV Kędzierzawego datowana na drugą połowę XII wieku, a dokładnie na lata 1157-1166. Denar ukazuje trzech książąt siedzących przy stole w trakcie uczty. Po środku znajduje się Bolesław Kędzierzawy, po jego prawej ręce Mieszko III Stary, a po lewej książę Henryk Sandomierski. Denar jest wykonany ze srebra.

-Jest to bardzo cenna moneta i jedyny zachowany wizerunek Henryka Sandomierskiego. Zazwyczaj książęta są ukazywani na tronie lub w trakcie walki. Denar ukazuje trzech książąt w trakcie uczty, to historyczny moment zgody pomiędzy braćmi, po wypędzeniu Wacława Wygnańca. Planujemy ją umieścić na stałej wystawie Muzeum Okręgowego, na pewno będzie temu towarzyszył szereg spotkań dla szkół. Analiza numizmatyczna zabytku jest bardzo interesująca. – powiedział dr Tomisław Giergiel, Kierownik Działu Historycznego Muzeum Okręgowego.

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu planuje zebrać egzemplarze denara w różnych odmianach. Henryk sandomierski mieszkał w sandomierskim zamku, stąd wyruszył na wyprawę krzyżową. Jak podkreśla dr Tomisław Giergiel – Ta historia zainspirowała Jarosława Iwaszkiewicza do napisania „Czerwonych Tarczy”. Henryk sandomierski i jego losy są w ten sposób akcentowane w kulturze polskiej.

– Na denarze można zauważyć elementy świadczące o średniowiecznej modzie i obyczajowości. Należ zwrócić uwagę na fryzurę Henryka Sandomierskiego, widać, że nosił loki. Wizerunki przedstawionych postaci różnią się od siebie – powiedział dr Dominik Abłamowicz, Dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Prawdopodobnie od maja będzie można zobaczyć unikatową monetę na stałej ekspozycji historycznej w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu.

unnamed

Kinga Kędziora – Palińska

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w kultura i rozrywka

Uwaga prognozowane na dziś burze z gradem !

tsa24.com13 maja 2021

“Sandomierscy KREWni z wyboru – tydzień krwiodawstwa”

tsa24.com13 maja 2021

Policja poszukuje zaginionego mieszkańca Sandomierza

tsa24.com12 maja 2021

Zwycięzcy X Międzyprzedszkolnego Konkursu Recytatorskiego

tsa24.com12 maja 2021

NOC MUZEÓW 2021 w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu

tsa24.com12 maja 2021

Tydzień Bibliotek w Sandomierzu

tsa24.com6 maja 2021

Jubileusz stulecia Muzeum Okręgowego w Sandomierzu

tsa24.com5 maja 2021

Otwarcie Parku Osiedlowego na ul. Baczyńskiego

tsa24.com4 maja 2021

Brama Opatowska i Podziemna Trasa Turystyczna otwarte

tsa24.com4 maja 2021