Kronika Policyjna

O bezpieczeństwie w pierwszy dzień wiosny

O bezpieczeństwie w pierwszy dzień wiosny

Dziś przypada pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Słoneczna pogoda, coraz wyższe temperatury i wiosenna atmosfera są czynnikami, które znacząco wpływają na wzrost liczby zaginięć młodych osób. Z tej okazji policjanci przypominają o zagrożeniach, związanych z ucieczkami z domów.

111-32707

W 2015 roku Policja odnotowała 7 129 zaginięć dzieci poniżej 18 roku. Liczba ta utrzymuje się na podobnym poziomie od kilku lat. Większość z nich wraca do domu cała i zdrowa. Najliczniejszą grupę zaginionych małoletnich stanowią dzieci w wieku od 14 do 17 lat – w 2015 roku odnotowano 5 788 takich zaginięć, gdzie głównym powodem (aż 5 236 przypadków) były celowe ucieczki z domów rodzinnych, domów dziecka i placówek opiekuńczych.

111-32708

Ładna pogoda i coraz więcej wolnego czasu zachęcają młodzież do oddalania się z rodzinnych domów bez powiadamiania rodziców. Przyczyny ucieczek są różne – kłopoty szkolne, nieporozumienia z rodzicami czy po prostu chęć przeżycia przygody. „Większość ucieczek kończy się szybko – podczas ciepłych, słonecznych dni jest co robić, lecz gdy nadchodzi noc okazuje się, że nie ma gdzie spać, nie ma za co żyć i pojawia się problem. Najczęściej wtedy uciekinier sam wraca do domu lub jest odnajdywany przez policję podczas legitymowania.” – mówi podkomisarz Konrad Gajda z Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Biura Służby Kryminalnej KGP. Duża część małoletnich nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń, jakie może spowodować ucieczka z domu. „W nocy otwarte są tylko miejsca użyteczności publicznej, część uciekinierów decyduje się na nocleg np. na dworcu. Mogą stać się ofiarami kradzieży lub rozboju, lecz także dużo poważniejszych przestępstw, przede wszystkim seksualnych. Zdarzało się, że różne osoby pod pozorem oferowania noclegu, zapraszały małoletnich do domów, gdzie dochodziło do przestępstw na tle seksualnym. Dodatkowo, występuje zagrożenie związane z kontaktem z narkotykami.” – kontynuuje podkom. Gajda.

111-32710

Finał ucieczki może być jeszcze bardziej tragiczny. Podkom. Gajda przypomina sprawę 15-letniej dziewczyny, która najpierw uciekła z domu, a następnie kiedy już chciała do niego wrócić, obawiając się reakcji rodziców, zdecydowała się na próbę samobójczą. „Policjanci prowadzili działania poszukiwawcze, gdy dostali informację o tym, że zaginiona dziewczyna siedzi w oknie jednego z wielopiętrowych bloków na jednym z osiedli i chce skoczyć.” – wspomina podkom. Gajda – „W momencie, gdy pod budynek podjechali funkcjonariusze, nastolatka zsunęła się z parapetu i w ostatniej chwili została złapana przez koleżankę, która jej towarzyszyła. Policjanci błyskawicznie dostali się na górę i wciągnęli niedoszłą samobójczynię do środka klatki schodowej.” Na szczęście w tym przypadku wszystko skończyło się dobrze, jednak nie zawsze tak jest. Tragicznym przykładem jest sprawa dwóch braci z Mokobodów, którzy opuścili dom bez opieki dorosłych i poszli nad rzekę. Ostatecznie, po długotrwałych poszukiwaniach, w wodzie odnaleziono ich ciała.

Należy wspomnieć także o samodzielnej wyprawie 10-letniej dziewczynki, która w 2009 r. oddaliła się z rodzinnego domu na wsi i przez 7 dni samotnie błąkała się po lesie. Ostatecznie została odnaleziona przez policjantów, którzy przez te wszystkie dni, nieustannie jej szukali.

111-32711

„Ucieczka z domu zaczyna nakręcać spiralę irracjonalnych działań – gdy powraca chęć powrotu do domu, zaczyna się strach przed reakcją opiekunów. Pod wpływem strachu i zdenerwowania, nastolatkowie często podejmują niezrozumiałe decyzje – najbardziej jaskrawym przykładem jest wspomniana wcześniej próba samobójcza.” – podsumowuje podkomisarz Gajda.

Dzięki profesjonalnym działaniom Policji, większość spraw zaginięć małoletnich bardzo szybko zostaje wyjaśniona. Według policyjnych danych, 95% zaginionych dzieci w ciągu 7 dni trafia z powrotem do domu.

PAMIĘTAJ!

Jeśli dojdzie do ucieczki dziecka z domu, należy natychmiast zgłosić się do najbliższej jednostki Policji, posiadając przy sobie aktualne zdjęcie zaginionego. Policjanci przyjmą zgłoszenie i niezwłocznie przystąpią do poszukiwań.

źródło: KPP Sandomierz , fot. Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych BSK KGP

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kronika Policyjna

Więcej w Kronika Policyjna

Policja poszukuje zaginionego mieszkańca Sandomierza

tsa24.com12 maja 2021

Poruszasz się hulajnoga elektryczną? Od 20 maja wchodzą nowe przepisy 

tsa24.com11 maja 2021

Pościg za 24-latkiem w BMW

tsa24.com10 maja 2021

Nietrzeźwa 42-latka sprawcą kolizji drogowej

tsa24.com10 maja 2021

Zderzenie samochodu ciężarowego z ciągnikiem rolniczym

tsa24.com6 maja 2021

Pijany z dożywotnim zakazem, uszkodził 5 zaparkowanych aut

tsa24.com28 kwietnia 2021

152 km/h w terenie zabudowanym, to zdecydowanie za szybko

tsa24.com27 kwietnia 2021

Odpowie za ograbienie miejsc pochówku

tsa24.com21 kwietnia 2021

39-letni mieszkaniec powiatu sandomierskiego umawiał się z 13-latką

tsa24.com21 kwietnia 2021