W powiecie

O drogach, funduszach unijnych i sadownictwie

O drogach, funduszach unijnych i sadownictwie

Marszałek Adam Jarubas gościł w poniedziałek, 15 lutego, w powiecie sandomierskim, gdzie z mieszkańcami, przedsiębiorcami i władzami z Klimontowa, Obrazowa, Sandomierza, Dwikóz czy Samborca rozmawiał o szansach i wyzwaniach stojących przed województwem świętokrzyskim w ramach nowej perspektywy unijnej. Towarzyszyli mu radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Swajda, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej UMWŚ Grzegorz Orawiec oraz dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, Damian Urbanowski.

IMG_1444

IMG_1449

Pierwszym punktem wizyty marszałka Adama Jarubasa w powiecie sandomierskim był Klimontów, gdzie spotkanie w Bibliotece Gminnej z mieszkańcami i władzami gminy dotyczyło przede wszystkim planowanych inwestycji drogowych w gminie.

– Dziękuję za liczne przybycie na to spotkanie, które ma przede wszystkim charakter roboczy. Przyjechaliśmy tu z zamiarem zapoznania się z oczekiwaniami gminy i jej mieszkańców wobec województwa. Wchodzimy w okres, kiedy startują nabory na środki unijne i będzie to zapewne ostatni okres, gdy fundusze będą płynęły tak szerokim strumieniem do nas i musimy dobrze wykorzystać ten czas, aby te pieniądze nie przeszły nam koło nosa. Nie dotyczy to tylko dróg choć te są bardzo potrzebne. Nastawiłem się dziś na słuchanie państwa wniosków, spostrzeżeń i zapewne odbędzie się jeszcze niejedno takie spotkanie – mówił podczas spotkania marszałek województwa świętokrzyskiego, Adam Jarubas.

IMG_1446

IMG_1450

Na pytania mieszkańców dotyczące inwestycji drogowych w gminie Klimontów odpowiadał dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, Damian Urbanowski.

Innymi tematami, jakie zostały poruszone na spotkaniu były budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz remontów placówek oświaty.

– W ramach nowej perspektywy, będą prowadzone nabory na budowę wodociągów i kanalizacji zarówno z Regionalnego Programu Operacyjnego, jak i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jeżeli chodzi o placówki edukacyjne, to preferowane będą przebudowy i rozbudowy, o ile wskazuje na to sytuacja demograficzna. Trzeba podkreślić, że jesteśmy jedynym województwem, które może otrzymywać pieniądze na termomodernizację w formie dotacji, a nie tylko w formach zwrotnych – wyjaśniał marszałek Adam Jarubas.

IMG_1451

IMG_1458

Na zakończenie spotkania marszałek otrzymał pamiątkowy herb gminy Klimontów, a następnie spotkał się z księdzem kanonikiem Ryszardem Nowakowskim, proboszczem parafii w Obrazowie.

W Sandomierzu w Ośrodku Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej, rozmowa dotyczyła przede wszystkim pieniędzy dla przedsiębiorców w nowej perspektywie finansowej. Na spotkanie przybyło ponad 50 przedsiębiorców z terenu powiatu sandomierskiego. Szczegóły dotyczące możliwości aplikowania o środki unijne przedstawili pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

To, jak istotne w nowej perspektywie finansowej jest wsparcie przedsiębiorczości, podkreślał dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej, Grzegorz Orawiec.

– Przedsiębiorczość w nowej perspektywie jest bardzo ważna, a środki możliwe do wykorzystania są bardzo duże. Fundusze te są jednak bardzo specyficzne i warto wiedzieć, na co można je pozyskiwać. Wiemy, że musimy się specjalizować w regionie – mamy branżę sadowniczo – przetwórczą, która jest szczególnie silna w powiecie sandomierskim. Kolejną naszą specjalizacją jest turystyka uzdrowiskowa i przedsiębiorcy z tego regionu mogą zastanowić się, jak mogą dostosować się do tego rynku. Chcemy również zwracać baczną uwagę na kwestie szkolnictwa zawodowego – wyjaśniał Grzegorz Orawiec.

– Poprzez takie spotkania, chcemy dać bardzo mocny sygnał, że startujemy z nową perspektywą finansową, a środki w postaci wsparcia bezpośredniego będziemy teraz szybko rozdysponowywać w ramach konkursów. Chcę zaprosić państwa do wspólnego działania jeżeli chodzi o promowanie przedsiębiorczości. Mamy pierwsze doświadczenia projektów promocyjnych przy okazji branży sadowniczej i teraz jest dobry czas na ich wykorzystanie dla wspólnego dobra – dodał w Sandomierzu marszałek Adam Jarubas.

IMG_1462

IMG_1466

Podczas dyskusji wracano uwagę na możliwości współpracy przedsiębiorców z zagranicą, możliwość łączenia się w klastry i grupy zakupowe w celu obniżania kosztów czy wykorzystaniu Wisły do transportu.

– To już drugie nasze spotkanie w tej tematyce w Sandomierzu, po tym, które w ubiegłym roku miało miejsce w Hucie. Teraz chcemy zastanowić się, jak uaktywnić przedsiębiorców do dyskusji i wykorzystania nadarzających się okazji – mówił burmistrz Sandomierza, Marek Bronkowski.

Prowadząca spotkanie Halina Siemaszko – prezes Zarządu Ośrodka Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej, zapraszała na kolejne spotkania, na których będą omawiane będą następne możliwości pozyskiwania wsparcia oraz zachęcała do kontaktu z OPiWPR.

Kolejnym punktem wizyty marszałka Adama Jarubasa w powiecie sandomierskim były Dwikozy, gdzie podczas spotkania z władzami gminy, poruszano kwestie remontu drogi wojewódzkiej i planowanych inwestycjach w ramach RPO WŚ.

Marszałek Jarubas dał również możliwość zadania sobie pytań czytelnikom Tygodnika Nadwiślańskiego, którego redakcję odwiedził. Marszałek odpowiedział na kilkanaście pytań dotyczących przyszłości i szans województwa.

W Zakładzie Przetwórstwa Owoców SAMBOR SA w Samborcu spotkanie dotyczyło przede wszystkim rozwoju sektora przetwórstwa owocowo – warzywnego i możliwości jego wsparcia ze środków unijnych w najbliższych latach. Przedsiębiorstwo to w ostatnich latach aktywnie pozyskiwało środki fundusze wspólnotowe.

IMG_1469

– Jesteśmy firmą, która działa już od ponad 15 lat i w tym czasie zwiększyliśmy naszą produkcję czterokrotnie. W ostatnich latach dzięki środkom unijnym m.in. wymieniliśmy park maszynowy – mówił prezes zarządu spółki, Marian Guz.

– Działalność takich przedsiębiorstw jest niezwykle ważna. Zakład ten daje miejsca pracy 50 osobom z okolicznych miejscowości i skupuje owoce od lokalnych producentów. Firma dokonała w ostatnim czasie poważnych inwestycji, a planuje kolejne, które wpisują się w inteligentne specjalizacje przewidziane w rozwoju województwa – mówił marszałek Adam Jarubas.

Ostatnim punktem wizyty marszałka Adama Jarubasa w powiecie sandomierskim była wizyta w Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym w Koprzywnicy i spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Chorobą Alzheimera.

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego/Andrzej Tomaszewski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W powiecie

Bezpieczeństwo podczas nadchodzącego weekendu

tsa24.com29 października 2021

Szarpanie za mundur i obelgi nie pomogły

tsa24.com29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zmiana organizacji ruchu

tsa24.com29 października 2021

Koprzywnickie Bziuki- na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

tsa24.com26 października 2021

Dniówka w sadzie Wójta Gminy Samborzec odpracowana

tsa24.com26 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

II miejsce dla KGW Klimontowianki za potrawę z gęsiny

tsa24.com22 października 2021

Bartuś Przychodzki zebrał kwotę na najdroższy lek świata !

tsa24.com21 października 2021

Złodzieje pracują też na cmentarzu. Zachowaj czujność !

tsa24.com19 października 2021