W powiecie

O krok od likwidacji sandomierskiej “dwójki”

O krok od likwidacji sandomierskiej “dwójki”

Istnienie sandomierskiej “dwójki” w ostatnich dniach stanęło pod dużym znakiem zapytania. Burmistrz miasta Marcin Marzec po raz kolejny podjął próbę likwidacji placówki. Pomysł ten nie zyskał przychylności rodziców, pracowników oświaty oraz radnych, którzy postanowili zmobilizować się i wspólnymi siłami udaremnić propozycję zamknięcia szkoły.

W ubiegłym tygodniu do nauczycieli oraz rodziców dotarła wiadomość o planowanej likwidacji szkoły. Uczniowie mieli zostać przeniesieni do sandomierskiej “czwórki” i tam kontynuować naukę. Zgodnie z zamiarami burmistrza miasta, młodsze klasy miałyby edukować się w budynku przy ul. Mickiewicza, starsze zaś przy ul. Cieśli. Podkreślał, że nie zamknięto by szkoły jako jednostki organizacyjnej, lecz jedynie zmieniono by jej adres.

Opiekunowie wyraźnie zaniepokoili się tymi zamiarami. Nie chcieli, aby ich pociechy uczęszczały do tak dużej szkoły argumentując, że niewątpliwie wpłynęłoby to na jakość nauczania. Zaznaczali także, że niezaprzeczalnym atutem “dwójki” jest jej kameralność – uczniowie są stale pod okiem nauczycieli i nie są anonimowi. Podkreślali, że szkoła ta, jako jedna z niewielu, posiada certyfikat bezpieczeństwa i swoje tradycje – istnieje w Sandomierzu już od ponad stu lat. Obecnie w “dwójce” uczy się ok. 200 dzieci.

Przypomnijmy, że nie była to pierwsza propozycja zamknięcia placówki. Podobne plany pojawiły się rok wcześniej i również spotkały się z dużym sprzeciwem. Podczas spotkania burmistrz tłumaczył, że miasto dokłada do oświaty ponad 18 mln. złotych, a w planach jest wiele poważnych inwestycji. Zaznaczył, że lokalny system oświaty należy dostosować do wprowadzonej w życie reformy. Obecnie miasto zarządza cztery szkołami, a na utrzymaniu ma 6 budynków, generujących deficyt finansowy prawie 5 mln zł. W 2021 r. miałby wzrosnąć dwukrotnie.

Marcin Marzec postanowił więc zwiększyć budżet kosztem najmniejszej w Sandomierzu podstawówki i uczęszczających do niej dzieci. Oprócz względów finansowych powoływał się także na kiepski stan budynku. Według niego lepszym rozwiązaniem jest przeniesienie szkoły w inne mury, niż przeprowadzenie w niej generalnego remontu. Nie ukrywa także, że szkołą interesuje się Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Otworzenie w niej filii byłoby okazją do budowania w mieście ośrodka akademickiego.

Rodzice postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i bronić dobra swoich dzieci. W poniedziałek, 20 stycznia spotkali się z nauczycielami, burmistrzem oraz świętokrzyskim kuratorem oświaty. Rozmowy nie przyniosły jednak żadnych konkretnych efektów. We wtorek podczas spotkania Marcina Marca z radnymi, sandomierska Starówka zapełniła się obrońcami “dwójki”, którzy z transparetami apelowali o niezamykanie szkoły. Po rozmowach z radnymi burmistrz ogłosił, że szkoła nadal pozostanie w swoich murach. Rodzice dopięli swego – zwyciężyła solidarność i dobro ich dzieci.

Moja propozycja była transparentna. Lepsze warunki nauczania dla dzieci, dodatkowe godziny języka angielskiego i darmowa nauka pływania dla uczniów wszystkich szkół podstawowych. Gwarantowałem też, że nikt w efekcie planowanych zmian nie straci pracy. Żałuję, że po raz kolejny górę w debacie publicznej biorą emocje, a nie myślenie o przyszłości naszego miasta – pisze na swoim portalu społecznościowym Marcin Marzec.

Amelia Chodorek

3 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W powiecie

Będzie modernizacja bieżni na stadionie

tsa24.com23 lipca 2021

Uważajcie na oszustów internetowych

tsa24.com23 lipca 2021

Jubileusz setnych urodzin mieszkańca Chrapanowa

tsa24.com23 lipca 2021

Dofinansowanie dla gminy na działalność klubów seniora

tsa24.com21 lipca 2021

Nowy mikrobus dla Środowiskowego Domu Samopomocy w Zawichoście

tsa24.com20 lipca 2021

Żłobek “Wesołe Maluszki” w Samborcu

tsa24.com16 lipca 2021

Uwaga! Miejscowość Łukawa – tragiczny wypadek z udziałem motocyklisty !

tsa24.com8 lipca 2021

Klimontów – Kryształowe Berło dla Mirosława Baki

tsa24.com7 lipca 2021

“Profilaktyka 40 PLUS”- Masz 40 lat? Skorzystaj z darmowych badań

tsa24.com7 lipca 2021